Styl afrykański - szybkie metamorfozy wnętrz inspirowane Czarnym Lądem
Tapety Cole and Son

Styl afrykański – szybkie metamorfozy wnętrz inspirowane Czarnym Lądem

Afryka jest nieskończonym źródłem inspiracji dla każdej gałęzi designu. Projektanci od lat wykorzystują elementy zaczerpnięte z różnych zakątków Czarnego Lądu. Temat ten powraca cyklicznie również w wyposażeniu wnętrz, stanowiąc ciekawy motyw aranżacyjny. Styl afrykański nie posiada jednoznacznej definicji, gdyż składa się na niego ogromne i niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe, połączone z naturalnym talentem artystycznym mieszkańców tego kontynentu. Nie możemy wobec tego definiować wszystkich regionów Afryki w jeden sposób, natomiast możemy określić wspólne mianowniki. Będą to z pewnością wyraziste, ciepłe kolory, inspirowane naturą i jej surowcami. Ponadto drewniane meble o „surowym” looku i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów. Aranżacja w stylu afrykańskim nie wymaga całkowitego remontu. Natomiast może stanowić dobry pretekst do metamorfozy wnętrza, które zyska wyrazisty klimat i wprawi w zachwyt zarówno domowników, jak i gości. Zapraszamy na inspirującą podróż wnętrzarską, podczas której wskażemy kilka propozycji na wprowadzenie do naszych domów afrykańskich akcentów.

Afrykańskie maski w nowoczesnym wnętrzu. | Proj. Atelier Starzak Strebicki; Fot.: Mateusz Bieniaszczyk

#Styl afrykański i kolory ziemi

Najbardziej typowa paleta barwna afrykańskiego stylu, zawiera ciepłe odcienie ziemi, ochry, terakoty, brązu, głębokiego złota i pomarańczy. Wśród charakterystycznych kolorów można również wymienić barwy piasku, intensywne zielenie, a także błękit oraz głęboki niebieski. Uzyskanie efektu najbliższego Afryce będzie możliwe przy zastosowaniu kilku bazowych barw, które jednocześnie będą dobrym punktem wyjścia do dodania elementów etnicznych.

Proj.: Na Antresoli; Fot.: Bartek Rąkowski
styl afrykański
Kolekcja tapet inspirowana zwierzęcymi wzorami od Cole and Son

#Plecionki

Wyplatane dekoracje i dodatki od kilku lat królują w wyposażeniu wnętrz. W trend ten doskonale wpisują się etniczne elementy, wykonane z włókien rafii. Uzyskuje się je z rodzaju palmy, bardzo charakterystycznej dla terenów Afryki. Plecionki są też częścią tzw. ethno-chic, czyli stylistyki inspirowanej rzemiosłem i kulturą plemienną. Rafia służy do wykonania min. koszy, dywaników czy abażurów.

Plecione abażury lamp marki Markslöjd.

styl afrykański

Pleciona poszewka na poduszkę z rafii i etniczne wzory w domu @pavitalia.

#Styl afrykański – tkaniny

Jednym z prostszych sposobów na wprowadzenie do wnętrza afrykańskiego klimatu są tkaniny w etniczne wzory. Barwne tekstylia w nasyconych kolorach mogą pojawić się jako poszewki na poduszki, zasłony, pledy czy dywaniki. Ciekawym akcentem w sypialni jest baldachim, nadający kolonialną atmosferę.

styl afrykański
Tkaniny marki Villa Nova inspirowane etniczną sztuką Afryki.
Proj.: Na antresoli; Fot.: @agatapiatkowskafotograf
Źródło: www.italianbark.com

#Wzory

Wzory w sztuce i rzemiośle afrykańskim są bardzo różnorodne w zależności od tego, z jakiego regionu pochodzą. Bardzo często występują geometryczne znaki o symbolicznym znaczeniu. Natomiast w aranżacjach inspirowanych stylem marokańskim pojawiają się abstrakcyjne ornamenty oraz motywy roślinne. Nawiązanie do Czarnego Lądu stanowią, także motywy zwierzęce. Należy jednak zdecydować się na wyodrębnienie w swoim wnętrzu dodatków pochodzących z konkretnej części kontynentu, co pozwoli na uniknięcie poczucia dekoracyjnego chaosu.

styl afrykański

styl afrykański
Oryginalne tapety Cole and Son

#Rośliny

Jeśli chcemy zaakcentować styl afrykański w subtelny sposób, dobrym pomysłem jest wykreowanie domowej dżungli. Tworząc zielone kompozycje z bujnych roślin uzyskamy ciekawy efekt, szczególnie jeśli umieścimy je w plecionych osłonkach z rafii.

www.joliplace.com

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków