Trend alert: czeczota | Niedoskonałość przekuta w piękno
Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Trend alert: czeczota | Niedoskonałość przekuta w piękno

Jesteśmy świadkami kolejnego wielkiego come backu w świecie trendów wnętrzarskich. Zawdzięczamy go niemalejącej popularności stylu eklektycznego oraz mody na vintage. Właśnie te nurty na nowo odkryły drewno czeczotowate o charakterystycznym, a przy tym jedynym w swoim rodzaju rysunku. Tworzą go ciemne i jasne wzory, przypominające pawie oczka, a czasami kocie łapki. Architekci pokochali nie tylko zabytkowe meble z tego materiału, ale także uwspółcześnili fornir czeczotowaty, który wykorzystują do zabudowy meblowej, a nawet pokrycia ścian. Dziś przybliżymy czym jest czeczota, przyjrzymy się trendowi, który jest w fazie zwyżkowej i zainspirujemy Was projektami architektów. Zapraszamy!

Piękna szafa vintage z drewna czeczotowego. | Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Trend alert: sztuka we wnętrzu | Najlepsze propozycje architektów

Chorobliwie piękne 

Czeczota powstaje na skutek zmian, wynikających z działania grzybów i bakterii lub mechanicznego uszkodzenia. Czynniki te powodują miejscowe zniekształcenia, obrzęki oraz uszkodzenia korzeni i pnia drzewa, co uaktywnia tkanki zabliźniające. W ten sposób powstają lokalne poszerzenia słoja rocznego, które z roku na rok może być potęgowane. Najbardziej podatnymi na powstawanie czeczoty są brzozy, topole, jawory i dęby. „Wada” ta prowadzi do powstawania zawiłego rysunku słojów, przybierających kształt jasnych i ciemnych oczek, żyłek, drobnych plamek i sęczków otoczonych przez splątane włókna drewna.

Drewno na wagę złota

Choroba drewna, dzięki której powstają malownicze i niepowtarzalne wzory spowodowała, że czeczota stała się cenionym materiałem, wykorzystywanym do produkcji fornirów meblowych, jak i całych brył. Pozyskiwanie tych malowniczych tekstur jest bardzo trudnym procesem, dlatego też czeczota była droga i stała się elementem luksusowego wyposażenia. Jej rozpowszechnienie w meblarstwie przypada na XVIII wiek, jednak największą popularnością cieszyła się przez cały wiek XIX, szczególnie w stylu Biedermeier. Kolejny powrót czeczoty na salony, przypada na okres Art Deco, kiedy wykonywano z niej meble, współtworzące niezwykle elegancki i luksusowy klimat tego stylu. Wówczas wyjątkowo pożądana i rzadka, była czeczota orzechowa, a wykonanie z niej meble, obecnie osiągają zawrotne sumy na aukcjach designu. 

Komoda z czeczoty we współczesnym wnętrzu. | Design: Karolina Zakrzewska, Magdalena Śliwka (Kint Studio) | Foto: Aleksandra Dermont
proj. la folie studio Natalia Malarska, zdj. Michał Mrowiec

Nowa Marka w IH | Pastform – meble zakorzenione w dobrej tradycji

Wielki powrót czeczoty 

Koniec epoki Art Deco przyniósł powolny spadek popularności drewna czeczotowatego, aż niemal zupełnie zniknęło ze współczesnych aranżacji wnętrz. Fascynacja nowoczesnością, rozumianą w kategoriach lakierowanych na biało mebli z sieciówek, spowodowała zupełne zepchnięcie mebli z czeczoty do roli mało stylowych antyków. Jednak dominacja nurtów eklektycznych oraz rosnąca popularność mebli vintage, przypomniała o niezwykłym pięknie czeczoty. Architekci wykorzystują w swoich projektach nie tylko zabytkowe modele komód, szaf czy stolików z czeczoty. Coraz popularniejsze jest wykorzystywanie tego materiału do fornirów zabudowy meblowej oraz wykańczania ścian. Zabieg ten nadaje malowniczą przytulność, przestrzeniom minimalistycznym. Natomiast w stylu eklektycznym, meble z czeczoty pięknie uzupełniają wnętrza i współgrają z nowoczesnymi materiałami, tj.: beton, metal czy barwne lastryko. 

czeczota
Fornir czeczotowaty w zabudowie kuchennej. | Projekt: Inbalance Studio; Wizualizacje: Will be studio
czeczota
Barek z czeczoty w minimalistycznej kawalerce. | Proj.: Joanna Otrębska i Weronika Pariaszewska | Bran&Pine; Fot.: PARALAX STUDIO
czeczota
Czeczota w towarzystwie nowoczesnych materiałów. | Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków