Trend alert: meble o organicznych formach | IH - Internity Home

Trend alert: meble o organicznych formach

Meble o organicznych formach, czyli obłym kształcie i zaokrąglonych rantach pojawiły się już w roku 2019. Natomiast ich popularność w pełni wybrzmiała podczas targów wyposażenia wnętrz z początku tego roku. Trend w designie, który jest nawiązaniem do wzornictwa lat 80., z pewnością pozostanie z nami przez najbliższe lata, dlatego warto mu się dokładniej przyjrzeć. Dzisiejszy wpis z cyklu trend alert, poświęcamy wielkiemu powrotowi mebli o organicznych formach.
 
Meble o organicznych formach
Meble o organicznych formach, zaprezentowane podczas IMM w Kolonii.

Formy z natury

Wzornictwo organiczne wywodzi się z inspiracji subtelnymi, opływowymi formami zaobserwowanymi w naturze. Ogromna popularność organic design przypada na lata 70. i 80., gdy projektanci, zmęczeni surową estetyką minimalizmu, zaczęli tworzyć meble o obłych formach i odważnych kolorach. Obecnie możemy mieć do czynienia z podobnym zjawiskiem, kiedy po latach dominacji stylu skandynawskiego, poszukujemy odmiany. Istnieje również teoria, według której powrót do form organicznych wynika z nastojów związanych z otaczającą nas rzeczywistością. Zaokrąglone kształty wywołują poczucie bezpieczeństwa i komfortu, które jest podstawą do stworzenia przytulnej atmosfery we wnętrzach. 
 
meble o organicznych formach
Meble z kolekcji BUDDY marki Pedrali
 
Aranżacja zaprojektowana przez Laurę Gonzalez.

Poznaj twórczość Laury Gonzalez – architekta roku 2019

meble o organicznych formach
Fotel Mini marki Sits.

Meble o organicznych formach – komfort w czystej postaci

Obłe kształty są dla człowieka bardziej przyjazne i naturalne, właśnie dlatego zaokrąglone krawędzie powodują, że meble wydają nam się wygodniejsze. Organiczne formy kojarzą się z komfortem, a patrząc na tego typu kanapę czy fotel mamy wrażenie, że wręcz prosi, by się w nich zatopić. Odczucia te potęgują, towarzyszące opływowym formom, kolory i rodzaj tapicerki. Welur w kolorze karmelu lub pastelowego różu, od razu buduje klimat przytulności, do którego dąży się podczas aranżowania wnętrz. 
 
 
Aranżacja zaprojektowana przez Laurę Gonzalez.
 
meble o organicznych formach
Kolekcja Eden marki Pianca

Organiczny total look

Coraz więcej architektów śmiało wykorzystuje w swoich projektach organiczne formy. Obłe kształty przyjmują nie tylko sofy i fotele, ale także inne meble, takie jak szafki czy stoliki. Łuki pojawiają się na ścianach oraz jako portale drzwiowe i okienne. Opływowym formom towarzyszą odważne kolory, welurowe tkaniny i różnorodne tekstury. Tendencje te mogą zwiastować rychły koniec ery minimalizmu, która zostanie zastąpiona przez stylistykę nawiązującą do designu lat 80. 

Projekt: Monika Ziętarska
 
meble o organicznych formach
Aranżacja marki Pedrali, wykorzystująca organiczny total look.
 
Mural ścienny z motywem łuku. | Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga ( www.mateuszszeliga.pl)
 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków