Trend alert: sztruks we wnętrzach! | IH - Internity Home

Trend alert: sztruks we wnętrzach!

Nieśmiało obserwujemy powrót sztruksu, który od około dwóch lat próbuje przeniknąć zarówno do mody, jak i do wnętrz. Przez cały ten czas zastanawialiśmy się, w którym kierunku rozwinie się wielki come back sztruksu – czy zostanie przyjęty, czy też całkowicie odrzucony. Teraz z pełną odpowiedzialnością możemy ogłosić kolejny wnętrzarski alert – sztruks powrócił i prezentuje się wyjątkowo ciekawie na tapicerkach mebli. Przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom marek meblowych oraz architektów wnętrz.

sztruks we wnętrzach
Bolia – skandynawska marka posiada w swojej ofercie tkaniny sztruksowe.

Świat skandynawskiego designu | -30% rabatu na wszystkie produkty Bolia

Skąd pochodzi sztruks?

Polska nazwa tkaniny pochodzi od niemieckiego struck, natomiast w świecie znana jest jako corduroy. Długo uznawano, że etymologii słowa należy szukać we francuskim corde du roi, oznaczającym królewską linię. Jednak pomimo, iż sztruks może kojarzyć się z elegancką peleryną monarchy, to założenie okazało się błędne. Początków tkaniny należy szukać w XVIII-wiecznej Anglii, gdzie rozpoczęto produkcję grubej, wełnianej tkaniny. Samo cord oznacza sznurek i nawiązuje do charakterystycznych dla tkaniny prążków. Warto podkreślić, że od samego początku sztruks uchodził za materiał uniwersalny, a sztruksowe ubrania lub elementy nosiły wszystkie klasy społeczne.

Tekstura sztruksu jest bardzo charakterystyczna za sprawą specyficznego wzoru – nie jest gładka, a pokrywają ją podłużne, wypukłe prążki. Runo materiału posiada mikrowłoski, które sprawiają, że jest wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku. Sztruks wyróżnia, także znaczna grubość materiału.

sztruks we wnętrzach
Bolia- sofa Cosima w tkaninie Linea Grey Brown.
sztruks we wnętrzach
Fotel solo marki Bolia w sztruksie o kolorze oliwkowej zieleni.
sztruks we wnętrzach
Oferta obić sztruksowych marki Sits.

Sztruks we wnętrzach – dla kogo?

Tkanina ze sztruksu ze względu na swoje właściwości i malowniczą teksturę ma wiele zastosowań i jest bardzo ceniona w branży tapicerskiej. Największym atutem sztruksu jest jego miękkość, dzięki niemu meble stają się niezwykle przyjemne w dotyku.

Tkanina sztruksowa posiada ogromną moc aranżacyjną, która sprawia, że najprostsze bryły meblowe zyskują zupełnie nowy look, stając się centrum pomieszczenia. Ten rodzaj tapicerki możemy polecić właścicielom zwierząt, ponieważ ewentualne zadrapania i zaciągnięcia są mało widoczne. Warto jest też rozważyć sztruks dla sof z wypełnieniem pierzowym, dzięki czemu charakterystyczne dla luźnego wypełnienia zmarszczki i zagniecenia tkaniny, zostają zniwelowane.

– Agata Pietrzak, handlowiec działu miękkiego Internity Home

Meble personalizowane – zaprojektuj je w Internity Home

sztruks we wnętrzach
Projekt: COI Pracownia Architektury Wnętrz
sztruks we wnętrzach
Sofa Juno marki Sits | Proj.: RUM studio; fot.: @kroniki
sztruks we wnętrzach
Proj.: RUM studio; fot.: @kroniki

Dział dekoracji i wyposażenia wnętrz w Internity Home

Sztruks w dodatkach

Niesamowita miękkość i piękna tekstura sztruksu, idealnie sprawdzi się na dodatkach tekstylnych. Jeśli nie chcemy wprowadzać tej tkaniny w dużej skali – sofy czy fotela, zdecydujmy się na poduchy dekoracyjne. Za pomocą tak niepozornych, wydawałoby się elementów, szybko można odmienić wygląd mieszkania. Szczególnie jeśli chcemy nadać aranżacji sznytu vintage czy boho. Tkaniny sztruksowe występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można dopasować odcień idealnie komponujący się z projektem wnętrza. 

sztruks we wnętrzach
Marka Bolia ma w swojej ofercie ciekawy wybór tkanin sztruksowych.
sztruks we wnętrzach
Poduchy w tkaninie sztruksowej. | Proj.: P2 Design; Fot.: Jakub Nanowski

Architektki z P2 Design, zaproponowały we wnętrzu dodatki sztruksowe, nawiązujące do królowej salonu – czyli rudej sofy. Tkanina obiciowa pojawiła się w sypialni pod postacią zagłówka oraz w pokoju gościnnym jako poduchy dekoracyjne. 

Sztruksowy zagłówek. | Proj.: P2 Design; Fot.: Jakub Nanowski

Moc aranżacyjna sztruksu

Sztruks pojawił się w aranżacjach wnętrz w niezwykle stylowej odsłonie. Producenci tacy jak Sits czy duńska Bolia odczarowali tę tkaninę, wprowadzając ją do aranżacji wnętrz pod postacią wyjątkowych sof, narożników oraz foteli. Meble te natychmiast nadają aranżacji charakteru – minimalistyczna przestrzeń zyska punkt fokusowy, a eklektyczna klamrę kompozycyjną.

Duża oferta tkanin sztruksowych producentów tkanin, pozwala dobrać strukturę i kolor dopasowany do naszego gustu i wnętrza. Wśród oferty Internity Home znajdziemy piękne tkaniny Dekoma, którymi możemy otapicerować meble takich producentów jak Sits, Nobonobo, a także krzesła Pagedu oraz Famegu.

– Agata Pietrzak, handlowiec działu miękkiego Internity Home

sztruks we wnętrzach
Sztruksowe tkaniny obiciowe marki Bolia.

Zapytaj // naszego eksperta

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków