Trendy 2017: eskapizm we wnętrzach

Eskapizm we wnętrzach – jak urządzić kąt, w którym będziemy mogli odpocząć?

Po pierwsze odpowiedz sobie na pytania: co cię relaksuje, w jakich miejscach czujesz się szczególnie dobrze, a które zapewniają Ci totalne odstresowanie? Wyobraź sobie, że ucieczka do takich kątów, a więc też ich aranżowanie, jest jednym z największych trendów! Jest to wspaniała odmiana, bo już zdążyliśmy przyzwyczaić się do tego, że moda bywa niewygodna toteż często mamy z nią nie po drodze… Eskapizm we wnętrzach to przecudna odpowiedź na nasze potrzeby i sposób na odrobinę wytchnienia w pędzie życia.

 

eskapizm we wnętrzach

 

Co to jest eskapizm?

Eskapizm ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Pomimo jego ambiwalentnego charakteru, stał się największym trendem w urządzaniu wnętrz. Jest on swojego rodzaju odpowiedzią na wszechogarniający minimalizm i surowość, która ogarnęła nasze cztery kąty. Z drugiej strony wiąże się również z tym, że okazuje się, że codzienne powroty do mieszkania, które jest wyposażone tylko w urządzenia niezbędne do życia, a pozbawione jakiejkolwiek indywidualizacji, wcale nie należą do najprzyjemniejszych. Dom ma być naszą oazą i miejscem wytchnienia. To my mamy czuć się w nim dobrze i koniec kropka.

 

Wchodzimy w relacje z naturą – trend, który nie omija nawet wielkich miast

 

eskapizm we wnętrzach
proj. Zup-a
eskapizm
proj. Studio.O

 

Czym jest tytułowy eskapizm? W rzeczy samej oznacza on ucieczkę od problemów związanych z życiem społecznym i codziennością. Jest on jednym z głównych motywów literackich, a teraz wkracza do naszych wnętrz.

 

Projekt ,,Chilled Honey" / proj. Home Atelier
Projekt ,,Chilled Honey” / proj. Home Atelier

 

Eskapizm we wnętrzach

Eskapizm we wnętrzach objawia się przede wszystkim w tym, że promuje on wydzielanie w naszym mieszkaniu kąta, do którego z lubością będziemy wracać i w którym będziemy mogli tylko sobie poświęcić przysłowiowe pięć minut. To ma być miejsce naszej eskapistycznej ucieczki. Z drugiej strony nie możemy dopuścić do tego, aby zamykać się na świat (miejsce naszego odpoczynku nigdy nie może stać się naszą pułapką).

 

Przytulne wnętrza z eskapistyczną wizją / proj. Graphite Group
Przytulne wnętrza z eskapistyczną wizją / proj. Graphite Group

 

Jak zaaranżować swój kącik na ziemi?

Dla każdego co innego oznacza relaks. Dla jednych jest to wieczór z książką, a dla kogoś innego może to być po prostu błogie wylegiwanie się ze słuchawkami na uszach. Jeśli jednak chcecie prawdziwej ucieczki i relaksu zgodnego z tym trendem, podczas aranżacji swojego kącika na ziemi, warto przestrzegać pewnych zasad.

Na początku należy odnaleźć miejsce na zaaranżowanie kąta z przeznaczeniem do totalnego relaksu. Może to być niezagospodarowana przestrzeń pod schodami, różnego rodzaju wnęki, a nawet parapet. Dobrze by było oddzielić to miejsce od reszty mieszkania, nawet symbolicznie. W tym celu może nam posłużyć rząd ustawionych roślin doniczkowych, które podkreślą naszą bliskość z naturą i wpłyną kojąco na zmysły.

 

Rośliny, które oczyszczają powietrze w domu

 

Eskapizm we wnętrzach
Eskapizm we wnętrzach

 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, dobrze byłoby całkowicie oddzielić nasz kąt od reszty mieszkania, najlepiej ścianką wykonaną z wyciszającego surowca. W tym celu idealnie sprawdzi się korek, który nie dość, że jest naturalnym rozwiązaniem, to jeszcze jest jednym z najmodniejszych materiałów w 2017 roku. Na eskapistyczną ucieczkę możemy sobie również pozwolić, posiadając w domu antresolę.

 

Jej wysokość antresola – jakie znajdujemy plusy i minusy tego rozwiązania?

 

proj. Home And Wood
proj. Home And Wood
proj. razoo-architekci
proj. razoo-architekci

 

Meble, które powinny znaleźć się z tego typu miejscach to przede wszystkim fotele, sofy i leżanki. Całości dopełnią ciepłe tekstylia, takie jak poduszki czy pledy. Idealnym meblem do tego typu wnętrz jest zwieszany fotel – huśtawka. Nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym wygląda nietuzinkowo i pozwala na odpoczynek. Aranżując nasz kącik powinniśmy decydować się na meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, a ograniczyć do minimum ilość urządzeń elektronicznych. Kolorystyka winna być utrzymana w chłodnej bieli, zimnym błękicie i modnej ciemnej zieleni.

 

Eskapistyczny kącik zaaranżowany na parapecie okiennym
Eskapistyczny kącik zaaranżowany na parapecie okiennym

 

Chwila dla Ciebie

Eskapistyczna wizja wnętrz, w których możemy odpocząć, odciąć się od technologii, a zbliżyć się do Matki Natury jest naprawdę pociągająca. W świecie, w którym przeważa nieustanna gonitwa i pęd, warto czasami zatrzymać się i pobyć po prostu sam na sam ze swoimi myślami. Warto oderwać się od codziennych problemów i wyciszyć się. Co, jak nie nasz dom, może być takim miejscem? Nie każdy ma możliwość codziennego obcowania z naturą twarzą w twarz więc pozwólcie, że w waszych domach znajdzie się takie miejsce, w którym łatwiej będzie o chwileczkę zapomnienia.

 

Zieleń ogrodu wlewająca się do wnętrza przez duże przeszklenia | proj. Studio.O
Zieleń ogrodu wlewająca się do wnętrza przez duże przeszklenia | proj. Studio.O

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków