Nasz dom wcale nie musi przypominać muzeum, ani my nie musimy być znawcami sztuki, aby wprowadzić do wnętrza choć jej małą szczyptę, a wraz z nią trochę świeżości i indywidualnego charakteru. I wcale nie muszą to być obrazy (choć mogą), bo oprócz nich mam dla Was sporo innych propozycji. Będzie ździebko klasyki, awangardy i nieco mrocznej sztuki. Ponadto nie zawaham się zaproponować rozwiązań trochę z przymrużeniem oka. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, bo ,,choć życie nasze splunięcia nie warte: eviva l’arte!„.
Street art we wnętrzach
Jeśli lubicie wyraziste akcenty we wnętrzu, street art jest dla Was. W dzisiejszych czasach nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ten motyw we wnętrzach. Moją konkretną propozycją są prace brytyjskiego artysty street art – Banksy’ego, które łączą w sobie elementy graffiti z elementami techniki szablonowej. Jego wyraziste, najczęściej humorystyczne przekazy świetnie odnajdą się w nowoczesnych domach. Najbardziej widzę je w tych minimalistycznych i oczywiście loftowych.
Poniżej mam dla Was projekt łazienki biura architektonicznego MSWW, właśnie z motywem street art Banksy’ego w roli głównej.
,,Ten projekt to subtelny uśmiech domowników, ujęty w obecności Banksy’ego w miejscu odosobnienia, czyli symbolicznym, męskim podziale łazienki dziecięcej.”
Magdalena i Marcin Konopkowie (MSWW)
Obsesyjne piękno
Inną ciekawą propozycją są designerskie meble, lampy i inne elementy z zakresu wyposażenia wnętrz, bowiem design, czy z polskiego wzornictwo, spokojnie możemy nazwać sztuką współczesną.
Pomimo, że obecnie mamy naprawdę ogromny wachlarz perełek designu, którym spokojnie można poświęcić kilka wpisów, ja chciałabym się dzisiaj skupić na jednym twórcy – Piero Forsnasetti, który ze swojej obsesji (tak spokojnie mogę to nazwać) uczynił znak rozpoznawczy. Jego muzą, której wizerunek pojawiał się na prawie wszystkich przedmiotach przez niego zaprojektowanych, była Lina Cavalieri – śpiewaczka operowa obdarzona piękną, klasyczną urodą. Piero po raz pierwszy zobaczył ją, kartkując francuski magazyn z XIX w. Odtąd różnymi minami i grymasami Liny zdobił prawie każdy swój projekt, a dziewczyna o przenikliwym spojrzeniu stała się najsłynniejszym dekoracyjnym motywem świata!
„Artysta, który chce osiągnąć sukces przestaje być artystą, jeśli zechce dopasować się do mody spóźni się, bo inni zdążyli zrobić to wcześniej, dlatego być może chodzi nie o to żeby się dopasować, ale żeby być oryginalnym.”
Piero Fornasetti
Piero Forsnasetti, choć nigdy nie chciał tworzyć marki, bo uważał, że potem ludzie kupują metki, a nie piękne rzeczy, stał się marką samą w sobie. Obecnie ludzie nie kupują tapet czy płytek jego autorstwa, kupują ,,Forsnasettiego”. Ten artysta tworzył dla takich brandów, jak: Cole & Son, Bardelli, Kartell czy Rosenthal. Najsłynniejsze produkty powielające wizerunek Liny to seria talerzy, licząca ponad pięćset wzorów. Pojawia się także na tapetach, ceramice, poduszkach, świeczkach czy tkaninach.
Płytki ceramiczne jakich nie znacie, czyli o niesamowitych dziełach sztuki – część I
Piero Fornasetti dla Cole & Son
Obrazy we wnętrzach
,,Sztuka stanowi niezwykle ważny element mojego warsztatu. Sięgam po nią od początku swojej zawodowej kariery. Dla jednych to zbędny detal, mnie ciężko wyobrazić sobie bez niej pełne, a przede wszystkim interesujące wnętrze.”
Anna Koszela (architekt wnętrz)
Takimi słowami Anna Koszela otworzyła jeden ze swoich postów na Facebooku, tym samym podkreślając jak duże znaczenie dla jej pracy zawodowej ma sztuka. Wystarczy spojrzeć na jej projekty, żeby to sobie unaocznić.
Źródło filmu: Anna Koszela architekt wnętrz
Sztuka w dobrej formie
Inni projektanci również z lubością sięgają po sztukę, między innymi po obrazy, które dopieszczają wnętrze, stają się przysłowiową „kropką nad i” i bardzo często określają gust, a nawet pasje samych lokatorów. Sztuka ma również wiele innych funkcji, na przykład poniższy projekt kawalerki zrealizowany przez Justynę Wasiluk – Ptaszyńską z Home And Wood , to – jak mówi sama projektantka – wnętrze klasyczne, w nowoczesnym wydaniu, z motywem przewodnim obrazów Hieronima Boscha, który tworzył w XVI wieku. Jak mówi, z podobnego okresu pochodzi kamienica, w której znajduje się to mieszkanie. Pani Justyna od razu uprzedza pytania – to nie przypadek!
Sztukaterie, czyli powiew dawnych lat w nowoczesnym wydaniu
Przy tym wszystkim należy pamiętać, że wszelkie dzieła sztuki, takie jak na przykład obrazy, wymagają odpowiedniego wyeksponowania. Przede wszystkim powinny pasować do aranżacji całego wnętrza, albo gdy mamy „fioła” na punkcie jakiegoś artysty i uważamy, że jego prace koniecznie muszą się znaleźć w naszych czterech kątach – dopasujmy stylistykę mieszkania do estetyki artysty. W aranżacji niezwykle istotna jest odpowiednia kompozycja – podobnie jak w sztuce.
Dobrym patentem na wyeksponowanie obrazów czy fotografii jest oświetlenie punktowe. W naszych showroomach nie tylko znajdziesz wysokiej jakości produkty oświetleniowe, ale też pomoc profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem oświetlenia we wnętrzach.
,,Właściciele to miłośnicy sztuki. Od samego początku, aranżacji przyświecała myśl, że dom ma być zaprojektowany tak, aby znalazło się w nim miejsce na ekspozycję ulubionych dzieł sztuk.”
Jacek Tryc – architekt wnętrz i autor poniższego projektu
Wyeksponuj sztukę za pomocą światła
Jeśli nie za bardzo macie pomysł na sztukę we wnętrzach, warto rozejrzeć się za reprodukcjami znanych artystów. Co powiecie na dzieła Fridy Kahlo? Moim zdaniem odnajdą się w naprawdę wielu projektach, wnosząc ze sobą dużą dozę awangardy. Jeśli chcielibyście bliżej poznać tę meksykańską malarkę słynącą z autoportretów i… złączonych brwi, zachęcam do obejrzenia filmu z 2002 roku – ,,Frida”. W jej postać znakomicie wcieliła się Salma Hayek.
Te tapety to prawdziwe dzieła sztuki – zobaczcie najnowszą kolekcję Wall & Deco
Obrazy powinny być przedłużeniem osobowości ich właścicieli oraz dopełnieniem stylu wnętrza.
,,Mieszkanie w pięknej warszawskiej kamienicy, w minionych latach wykorzystywane jako biuro, miało stać się domem dla trzech indywidualności, tłem dla świetnej kolekcji sztuki współczesnej i starych mebli”.
Architekci z biura projektowego Indoor – autorzy poniższego projektu
Na pewno znajdą się wśród Was fani mroczniejszej sztuki. Musicie wiedzieć, że odnajduje się ona nie tylko w komnatach mrocznego zamczyska. Tak jak pisałam wcześniej, kluczem jest odpowiednia kompozycja. Według mnie świetnie sprawdzi się we wnętrzach, które wpisują się w trend na nasycone kolory.
Jeśli zaintrygowała Was tego rodzaju sztuka, koniecznie musicie poznać dzieła Zdzisława Beksińskiego – malarza, grafika i fotografa. Być może już zetknęliście się z jego sztuką i z samą jego osobą, na przykład dzięki filmowi Jana Matuszyńskiego ,,Ostatnia rodzina”.
Pop art we wnętrzach
Inną moją propozycją jest wprowadzenie do wnętrza elementów pop art, którego największym przedstawicielem i zarazem popularyzatorem jest Andy Warhol. Pop art to kierunek artystyczny rozwinięty po II WŚ, który wywodzi się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego.
Świetnym przykładem na wplecenie sztuki popularnej do projektu jest wnętrze zaprojektowane przez dr hab. Jana Sikorę – ,,Garnizon popart softloft”. Aranżacja tej przestrzeni to kwintesencja niewymuszonej, nieco nonszalanckiej awangardy. Delikatnie industrialny klimat przełamano właśnie elementami w stylu pop art. Moim zdaniem efekt jest wyśmienity!
Awangardowe spojrzenie na naturę
Sztuka współczesna
Kolejnym sposobem na wprowadzenie choć odrobiny sztuki do wnętrza są plakaty oraz oczywiście fotografie. Ich rodzaj oczywiście powinien przede wszystkim opierać się o nasz gust i zainteresowania.
Dywany jak płótna sztukmistrza
Dobrym przykładem tego, jak elementy znajdujące się w aranżacji wpływają na estetykę wnętrza i przede wszystkim pokazują osobowość mieszkańców (oczywiście pod warunkiem, że są dobrze dobrane), jest metamorfoza pracowni artystycznej w piękne funkcjonalne mieszkanie.
,,Na antresoli zrobiliśmy więc małą galerię Polskiej Szkoły Plakatu i oprócz dość oficjalnej przestrzeni biurowej, gdzie pracujemy na co dzień nad projektami, zaaranżowaliśmy również pracownię artystyczną – miejsce kreatywne, do bazgrania i majsterkowania. Uważamy, że wnętrza powinny oddawać charakter i pasje osób, które w nim mieszkają. W tym mieszkaniu, mocno widać nas samych.”
Konstancja i Jurek ze Studia Zapraszam
… i na deser fotografie…