Kolor roku 2023 – Pantone przedstawił swój wybór!

Prezentacja koloru roku przez Instytut Pantone to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń dla świata designu, w tym dla branży wnętrzarskiej. Wybór ten ma ogromny wpływ na wszystkie dziedziny projektowania, a w konsekwencji na konsumentów oraz ich decyzje zakupowe. Cały proces typowania barwy roku, to wielomiesięczne analizy zespołu ekspertów, biorących pod uwagę nie tylko trendy, ale towarzyszące nam w codziennym życiu technologie, przełomowe wydarzenia czy warunki ekonomiczno-społeczne. Instytut Pantone po raz 24 wybrał kolor roku i jest nim Viva Magenta 18-1750. Poznajmy motywacje stojące za tegorocznym typowaniem Pantone i dowiedzmy się czego symbolem jest kolor roku 2023.

Kolor roku 2023

Kolor roku 2022 – znamy wybór Instytutu Pantone!

Niekonwencjonalny kolor na niekonwencjonalne czasy

Kolor roku 2023 Viva Magenta 18-750 wręcz wibruje witalnością i energią. Odcień ten zakorzeniony w naturze i wywodzący się z rodziny czerwieni, ma wyrażać nowy rodzaj siły. Viva Magenta jest odważnym, nieustraszonym, pulsującym kolorem, którego żywiołowość reprezentuje radosną oraz pełną optymizmu celebrację życia. Nowa narracja, pisana przez kolor roku 2023 jest potężna i wzmacniająca. Viva Magenta to powołana do życia czerwień – czysta radość, która zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. Elektryzujący, przekraczający granice odcień, manifestuje swoje oświadczenie, które z pewnością się wyróżnia. Viva Magenta wita wszystkich i każdego z tą samą energią – gotowością do działania i buntowniczym duchem. Jest to kolor odważy, pełen dowcipu i inkluzywny.

Kolor roku 2023

POPRZEDNIE KOLORY ROKU PANTONE:

Kolor roku 2023
Źródło: Pantone

Symbol życia, sił witalnych i piękna – czerwień, która upiększa projekty wnętrz

Pierwotna siła

W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych, naturalnych barwników, a także jednego z najsilniejszych i najjaśniejszych, jakie są znane na świecie. Zakorzeniony w archaicznym świecie PANTONE 18-1750 Viva Magenta, na nowo łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając budować naszą wewnętrzną siłę.

– Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute

Specjaliści Pantone tłumaczą, że jako zniuansowany, szkarłatny odcień czerwieni, Viva Magenta zapewnia równowagę między ciepłą a chłodną barwą. Jest również kolorem hybrydowym, który łączy aspekty fizyczne i wirtualne w naszym wielowymiarowym świecie. Jest asertywny, ale nie agresywny, karminowa czerwień, nie dominuje, a raczej wybiera podejście „pięści w aksamitnej rękawiczce”. Zdaniem Pantone, emanujący dynamiką kolor roku 2023 Viva Magenta to transformujący odcień czerwieni, który może napędzać projekty, aby tworzyć bardziej pozytywną przyszłość.

Kolor roku 2023

Poznaj bliżej kolor roku 2023

Kolor roku 2023 Viva Magenta w projektowaniu

Obecnie konsumenci spędzają większość swojego dnia patrząc na cyfrowe ekrany, a obrazy na nich stają się coraz bardziej blade i neutralne. Projektanci poszukują więc koloru, który przebije się przez tę przestrzeń, a Viva Magenta stanowi rozwiązanie – kolor ten jest wciągający, nieszablonowy i inspiruje do kreowania nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o branżę wyposażenia wnętrz, specjaliści z Pantone widzą ogromny potencjał koloru roku w aranżacji przestrzeni mieszklanych. Propozycją dla odważnych projektantów i inwestorów jest welurowa kanapa lub błyszcząca ściana w kolorze Viva Magenta. Jednak nawet zwolennicy neutralnych wnętrz, mogą wprowadzić kolor roku 2023 do swoich domów, np. za sprawą detali. Wazon, kompozycja kwiatowa, a może abstrakcyjny obraz? Viva magenta potrafi wnieść do aranżacji wiele dramatyzmu, nawet w małej dawce.

Kolor roku 2023
Źródło: Pantone

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków