Wielki błękit - jeden z najmodniejszych kolorów we wnętrzach

Wielki błękit – jeden z najmodniejszych kolorów we wnętrzach

Kolor nieba i wody jest tak naturalnym towarzyszem naszego życia, że często umyka nam jego trudne do jednoznacznego zdefiniowania piękno. Nie bez powodu, według językoznawców w większości przebadanych kultur zyskał swą nazwę jako ostatni. Niebieski – symbol nieskończoności i przestrzeni. Należy do zimnych tonów, stanowiąc przeciwwagę dla ognistej czerwieni. A jaką rolę spełnia w nowocześnie urządzonych wnętrzach? Czy barwa, która najczęściej jest wybierana jako pierwszy ulubiony kolor, jest tak samo chętnie wykorzystywana w architekturze wnętrz?

 

Zabawa temperaturą barw | Proj. Dziurdzia Projekt Fot. PION
Zabawa temperaturą barw | Proj. Dziurdzia Projekt Fot. PION

 

Very Peri na piedestale

Tuż przed ogłoszeniem koloru roku przez Pantone w redakcji IH ogłosiliśmy luźny konkurs. Każdy miał jeden głos, aby określić swojego faworyta. Najtrafniejsza okazała się być odpowiedź wskazująca odcień niebieskości, albowiem wytypowany przez Instytut odcień Very Peri oscyluje wokół fioletów, czerwieni i właśnie błękitu. Ten ultra nowoczesny kolor jest bardzo odważny i dla takich osób jest zarezerwowany.

 

 

Szlachetna barwa

Ci, którzy uważają że wszystkie odcienie fioletów powinny być zarezerwowane jedynie dla scenicznych performance’ów, a we wnętrzach poszukują przytulnej szlachetności, powinni skierować swoją uwagę na błękity, niebieskości i granaty, które swoją drogą są ponadczasowe. W połączeniu z marmurem, sztukateriami i złotem w prostej formie, wygląda niezwykle elegancko, co udowadnia poniższy projekt łazienki.

 

proj. Jemioł Concept
proj. Jemioł Concept

 

Pierwszym stabilnym i stosunkowo odpornym na światło pigmentem niebieskim był błękit pruski – szeroko stosowany po utracie wiedzy na temat syntezy błękitu egipskiego. Europejscy malarze używali wcześniej wielu pigmentów, takich jak barwnik indygo, smalta i purpura tyryjska oraz niezwykle droga ultramaryna wykonana z lapis lazuli.

 

Inspiracja tygodnia: indygo we wnętrzach >>

 

 

Wnętrze w rytmie blu(s)e

Dowodem na to, że wszelkie odcienie niebieskości cały czas są w modzie i nic nie wskazuje na to, aby miało coś się zmienić w tej materii, są coraz liczniejsze projekty architektów z wykorzystaniem tego koloru. Światowi producenci również nie pozostają obojętni wobec tego trendu. W naszych showroomach znajdziesz nie tylko tkaniny o różnych splotach i rodzajach do obicia mebli, ale także tapety tekstylne, tradycyjne, albo wielkoformatowe grafiki, które w nietuzinkowy sposób wprowadzają akcent niebieskości do wnętrza.

 

Tapety tekstylne marki Casamance są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home
Tapety tekstylne marki Casamance są dostępne w showroomach z Grupy Internity Home

 

Granatowy narożnik w salonie
Granatowy narożnik w salonie | proj. luumo zdj. Tom Kurek

 

Niebieskie płytki

Inną ciekawą propozycją są płytki w tym kolorze: typowe monokolory o standardowych wymiarach, albo spektakularne wielkie formaty. W portfolio IH znajdziesz również biżuteryjne mozaiki, dekory a także płytki 3D. Nowym trendem wobec którego nie można przejść obojętnie są zjawiskowe płytki marmurowe w granacie oferowane chociażby przez brand Marazzi. Inną propozycją jest artystyczne lastryko w nowoczesnej interpretacji z elementami blue a także niezawodne cegiełki.

 

5 wyjątkowych łazienek z kolorem nieba w roli głównej – zamów aranżację >>

 

 

 

Niebieska ceramika HushLab

Na polskim podwórku, produktem, który zwraca uwagę pod względem oferowanych kolorów ceramiki łazienkowej jest HushLab. Jedną z nowości jest kolor Myrtle Gloss. W tym odcieniu możesz wybrać umywalkę, miskę wc lub bidet z portfolio marki.

 

Poznaj nowe kolory ceramiki polskiej marki HushLab

 

 

Inspirujące połączenia

Poniżej znajdziesz najciekawsze propozycje produktowe z oferty showroomów Internity Home oraz inspirujące projekty architektów z wykorzystaniem różnych odcieni niebieskiego. Pomysły architektów pokazują, że kolor ten sprawdza się zarówno jako baza, jak i detal; idealnie łączy się z wieloma barwami i materiałami oraz pasuje do każdego stylu.

 

Wszystkie zaprezentowane rozwiązania w artykule są dostępne w naszych salonach ||
Sprawdź adresy showroomów z Grupy Internity Home >> 

 

proj. Kwadraton
proj. Kwadraton

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków