Inspiracja tygodnia: indygo we wnętrzach
proj. InsideArch | zdj. Andrzej Wencel
proj. InsideArch | zdj. Andrzej Wencel

Inspiracja tygodnia: indygo we wnętrzach

Błękit należy do palety neutrali – ponadczasowych barw, które sprawdzają się w roli tła dla kreowanych aranżacji. Popularność odcieni grantu czy Classic Blue zawdzięczamy związanemu z nimi autorytetowi – kolory te uznawane są za królewskie, „najmądrzejsze” z barw, umacniające wiarygodność i szlachetne. Jednak bohaterem dzisiejszej inspiracji tygodnia jest mniej znana wariacja na temat błękitu, czyli indygo. Barwa ta symbolizuje mistyczną stronę koloru niebieskiego, związaną z duchową energią, gwieździstym niebem, czy głęboką wodą. Wnętrza w kolorach indygo wpływają na nas kojąco i uspokajająco, a także sprzyjają zacieśnianiu bliskości między domownikami.

indygo we wnętrzach

Feng Shui w sypialni – harmonijne wnętrze, dobry sen i szczęśliwe życie

Historia koloru

Głęboka, przyciągająca uwagę barwa balansująca między niebieskim a fioletem, znana jest od starożytności. Indygo jest jednym z pierwszych znanych ludzkości barwników, stosowanych równolegle na różnych szerokościach geograficznych. Ślady używania indygo odnaleziono min. w Egipcie na lnianych i płóciennych paskach stosowanych do preparacji mumii (ok. 2400 lat p.n.e.), a także na barwionych tkaninach z Peru, których wiek oceniono na 6000 lat. Barwnik pozyskiwano z liści indygowca, a jego nazwa słusznie może kojarzyć się z Indiami – miała oznaczać luksusowy „niebieski barwnik z Indii”. Indygo faktycznie sprowadzano z Półwyspu Indyjskiego i rozprowadzano do Grecji i Rzymu. Od 1897 roku ten niezwykły kolor zaczęto pozyskiwać, również syntetycznie, co wpłynęło na jego popularność oraz dostępność. 

Classic Blue kolorem roku 2020 – Jak go wykorzystać we wnętrzach

Indygo w psychologii barw

Kolorem indygo najchętniej otaczają się osoby ze zdolnościami artystycznymi, zharmonizowane z naturą, uduchowione, które czują się wyjątkowe. Barwa ta symbolizuje głęboką mądrość, inspirujące myśli i duchowość. Przez psychologów określana jako uspokajająca i kojąca, a jednocześnie dająca siłę do ruszenia z miejsca. Indygo zachęca do przeanalizowania swojego życia i sprzyja medytacji. Uznawany za kolor sprawiedliwości i pokoju, według filozofii wschodu, powiązany jest z czakrą trzeciego oka, a więc boskością i oświeceniem. Barwa indygo ma najdelikatniejszą ze wszystkich wibrację, dlatego łączy się ją z  przyjaźnią i miłością. Doskonale działa na osoby starsze i dzieci – pomaga im wyrazić emocje i potrzeby, nawet wtedy gdy mają problem z komunikowaniem się.

Indygo dodaje zaskakującej, pełnej wyrafinowania siły, budzi poczucie zachwytu, nawet u dorosłych, natomiast to, że dostęp do tak głębokiego i bogatego  błękitu w naturalnych warunkach jest ograniczony, nadaje barwie indygo magiczną moc

indygo we wnętrzach
Proj.: Hanna Brzozowska – Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Beata Sikora

Ponadczasowe piękno indygo

Indygo dodaje wnętrzom szlachetności, mistyki i tajemnicy. Jednocześnie uspokaja, koi i pomaga w medytacji, dlatego stanowi świetny wybór min. do sypialni. Indygo realnie wpływa na naszą kreatywność i zachęca do działania, więc warto otaczać się nim w przestrzeniach do pracy. Natomiast ze względu na sprzyjanie zacieśnianiu bliskości między domownikami, kolor indygo będzie dobrym wyborem, także do salonu. Przy tym pasuje do wielu innych kolorów, dzięki czemu umożliwia wykreowanie ponadczasowych i nowoczesnych aranżacji. 

indygo we wnętrzach
proj.: INSIDEarch, zdj.: Andrzej Wencel

Indygo we wnętrzach – z czym łączyć

Kolor indygo poza mistycznymi właściwościami, posiada też niezwykłą zdolność łączenia się z innymi, kontrastowymi barwami. Właśnie dlatego jest idealnym tłem aranżacji, jak i jej motywem przewodnim. Inspirując się oryginalnymi projektami architektów, stworzyliśmy trzy zestawy kolorystyczne z indygo w roli głównej.

1. Indygo, fiolet, musztardowy żółty

APARTAMENT W PRZEDWOJENNEJ KAMIENICY ZE SZCZYPTĄ ART DÉCO

 

indygo we wnętrzach
proj. Dziurdzia Projekt | sesja: Marcin Grabowiecki | stylizacja: Eliza Mrozińska
indygo we wnętrzach
proj. Dziurdzia Projekt | sesja: Marcin Grabowiecki | stylizacja: Eliza Mrozińska

2. Indygo, czerwień, złoto

KIEDY ABSTRAKCJA SPOTYKA KLASYKĘ | MIKROAPARTAMENT W CENTRUM WROCŁAWIA

indygo we wnętrzach
Projekt i wizualizacje: Kristina Busko
indygo we wnętrzach
Projekt i wizualizacje: Kristina Busko

3. Indygo, pomarańcz, zieleń

indygo we wnętrzach
Proj. Dziurdzia Projekt Fot. PION
indygo we wnętrzach
Proj. Dziurdzia Projekt Fot. PION

>>POZNAJ INNE INSPIRUJĄCE BARWY:

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków