Trudno oszukać własną naturę. W świecie zastępników, sztucznych relacji a nawet randek rozgrywających się wirtualnie, alternatywek, bodźców, które zagłuszają nasz prawdziwy wewnętrzny głos, komercyjnej kultury, śmieciowego jedzenia, wyłania się ciche wołanie. Głos nas samych. Zagubionych. Poszukujących. Pełnych wątpliwości przy jednoczesnym śmiałym cytowaniu tez… gdzieś zasłyszanych w korku z podcastu naszego ulubionego (teraz) coacha, przeczytanych w najbardziej „instagram friendly” restauracji z najbardziej fancy (aktualnie) książki. Nieustanne poszukiwanie własnej tożsamości, szczęścia (nie tego, które można kupić za pieniądze) może mieć swoje źródło w naszym naturalnym dziedzictwie, jakim jest życie w zgodzie z naturą.
Biophilic…
Określenie to, w rzeczy samej oznaczające ,,miłość do natury”, spopularyzował w latach 80. Edward O. Wilson a propo swojej obserwacji masowego przenoszenia ludzi ze wsi do miast.
Choć współcześnie większość z nas mieszka w dużych ośrodkach miejskich, dążenie do uczestniczenia w naturalnych procesach i systemach oraz żywym otoczeniu to nieodłączny element ludzkiej natury. Skutkiem tych zmian (urbanizacji i jej konsekwencji) jest prawie całkowite zerwanie bezpośredniego kontaktu z naturą, co z kolei odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Gdy czujemy brak bliskości z naturą, czasami trudny do zidentyfikowania, możemy czuć się zagubieni. Wtedy właśnie próbujemy szukać nowych wrażeń mających na celu zastąpienie tego, co koniczne do znalezienia constansu w życiu – kontaktu z naturą.
Według Edwarda O. Wilsona brak kontaktu z naturą zakłóca zdrowotną i emocjonalną równowagę człowieka.
… design
Współczesna architektura nie pozostaje obojętna wobec potrzeby bliskości z naturą człowieka. Stawia w centrum jego zdrowie, samopoczucie i zadowolenie. Projektowanie w zgodzie z naturą, które stanowi odzwierciedlenie miłości do natury jest znane pod pojęciem biophilic design.
Za początek tego kierunku w architekturze i projektowaniu wnętrz uznaje się przełomowe wyniki licznych badań, mówiących o korzyściach płynących z zastosowania wzorów biophilic design. Po wielu doświadczeniach okazywało się, że skutkiem ich wdrożenia jest redukcja poziomu stresu, polepszenie produktywności, kreatywności, samopoczucia oraz zmniejszenia liczby absencji w pracy.
Projektowanie biofilne to innowacyjny sposób projektowania miejsc, w których mieszkamy, pracujemy i uczymy się. W ten sposób powstają budynki łączące ludzi i przyrodę – szpitale, w których pacjenci leczą się szybciej, szkoły, w których wyniki testów dzieci są lepsze, biura, w których pracownicy są bardziej produktywni, oraz społeczności, w których liczą się prawdziwe relacje.
Jak tworzyć biofilne wnętrza?
Według Oliviera Heatha, założyciela Heath Design Ltd. istnieją trzy podstawowe zasady projektowania w duchu biophilic design:
- polepszanie naszego kontaktu z realnymi formami natury jak drzewa, rośliny, światło naturalne, woda, zmiana pór roku oraz ruch powietrza;
- zastosowanie naturalnych materiałów, ich tekstur, koloru, kształtów oraz wzorów naśladujących naturę;
- tworzenie wnętrz dla ludzi, co w rzeczy samej oznacza fokusowanie się na rozpoznawaniu prostych potrzeb oraz szukaniu możliwości sprostania im we wnętrzach. To znajduje przełożenie na redukcję stresu, polepszenie zdrowia psychicznego oraz zmniejszenia zachorowań.
Stwórz zielony azyl | Pomysły na rośliny we wnętrzach
Natura na wyciągnięcie ręki
Jak to wygląda w praktyce?
Biophilis design w architekturze i aranżacji wnętrz można wprowadzić na wiele różnych sposobów. Oto kilka z nich:
- wnętrza z dużymi oknami, które są źródłem naturalnego światła oraz pozwalają na przenikanie wnętrza z otoczeniem zewnętrznym (najlepiej z ogrodem);
- otwarty układ wnętrza z przeszkleniami, które nie blokują dostępu do światła;
- zielone ściany i ogrody wertykalne;
- duża ilość roślin, najlepiej tych oczyszczających powietrze;
- odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach (dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperacji);
- wykorzystywanie naturalnych materiałów;
- własne ogródki, nawet w mieszkaniach w bloku, gdzie uprawa jest możliwa, np. na balkonie, albo oknie w donicach. To dobre rozwiązanie również w biurach – podlewanie i dbanie o rośliny jest swojego rodzaju motywacją do wstania od biurka, zmiany pozycji i obcowania z naturą nawet w czasie pracy;
- zielone dachy;
- motywy roślinne na tapetach, tkaninach, płytkach itp.
- naturalna kolorystyka.
Postaw na naturalne piękno
Biophilic design przyszłością architektury i aranżacji wnętrz
Jak widzimy, wszystko wskazuje na to, że wnętrza w stylu biophilic design są przyszłością architektury. Czerpiąc z wartości tej filozofii możemy tworzyć nie tylko przyjazne wnętrza prywatne, ale też publiczne, takie jak szpitale, szkoły, coworkingi czy biurowce. W ten sposób zapobiegamy rozwojowi chorób cywilizacyjnych spowodowanych stresem i brakiem odpoczynku na łonie natury. Pamiętajmy, że wnętrza, w których przebywamy większość czasu, takie jak praca czy dom, powinny wpływać na nasz komfort oraz być odbiciem naszych prawdziwych potrzeb.