Ulubieniec architektów: sofa typu Chesterfield | IH - Internity Home
Proj.: Aleksandra Majtka-Małecka; Fot.: Szymon Ratajczyk

Ulubieniec architektów: sofa typu Chesterfield

Sofa typu Chesterfield wywodzi się z terenów Wielkiej Brytanii i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli na świecie. Dzięki tapicerce z najwyższej jakości tkanin, pikowaniu z guzikami i wysokim dekoracyjnym podłokietnikom, stała się obiektem pożądania wielbicieli dobrego stylu. Popularny w klubach dla dżentelmenów mebel, z biegiem czasu dostosowywano do współczesnych potrzeb. Natomiast jego charakterystyczne cechy i klasyczny design sprawia, że sofa typu Chesterfield z łatwością wpisuje się w aranżacje o dowolnym stylu. Architekci i projektanci od lat chętnie wprowadzają ten mebel do swoich realizacji, bardzo często ustanawiając go centralnym punktem pomieszczenia. 

sofa typu Chesterfield
Eklektyczne wnętrze z sofą Chesterfield. | Proj. Miśkiewicz Design

Styl angielski – 5 pomysłów na nadanie wnętrzu brytyjskiej elegancji

Krótka historia sofy

Najpopularniejszą historią, opisującą powstanie pierwszego modelu sofy Chesterfield jest ta, związana z lordem Phillipem Stanhopem. Uważa się, że to właśnie on, piastując tytuł czwartego hrabiego Chesterfield, zamówił mebel mający spełniać ściśle określone kryteria. Lord Stanhope chciał mieć sofę z niskim siedziskiem, obitą wysokiej jakości skórą i posiadającą misterne, głębokie pikowanie, podkreślone ozdobnymi guzikami. Tak wykonany mebel, pozwoliłby panom siedzieć prosto i nie gnieść ubrań. Zamówienie to, miało dać początek kultowemu projektowi sofy typu Chesterfield. Jej charakterystycznymi cechami, poza wytycznymi lorda, było wysokie oparcie, zakręcone podłokietniki oraz wyjątkowo wyrafinowana prezencja. Według przekazów, hrabia Chesterfield był wyznacznikiem trendów, którego chętnie naśladowano, dlatego też „zaprojektowana” przez niego sofa szybko stała się najbardziej pożądanym meblem wśród brytyjskich elit.

Fotel typu Chesterfield | proj. Lokal Studio
Proj.: Aleksandra Majtka-Małecka; Fot.: Szymon Ratajczyk

Ulubieniec architektów: lampa Screen od Market Set

Sofa typu Chesterfield – synonim luksusu

Sofa typu Chesterfield, od momentu jej wynalezienia, stanowiła symbol klasy i elegancji we wnętrzach. Jej kultowa forma fascynowała projektantów przez stulecia i nie straciła na popularności w czasach współczesnych. Wiele znanych marek meblarskich posiada w swoich ofertach własne wariacje na temat pierwowzoru. Obecnie do tapicerowania, poza skórą, wykorzystuje się miękkie, welurowe lub szenilowe tkaniny. Natomiast pikowanie oraz obłe formy, nadal pozostają podstawą uwspółcześnionych modeli, tym samym wnosząc do wnętrz wyjątkowo przytulne doznania. Sofę Chesterfield z łatwością można zaaranżować w każdym wnętrzu, choć najczęściej kojarzona jest ze stylem nowojorskim czy estetyką glamour. Jednak wersja skórzana idealnie dopełni przestrzenie loftowe lub będzie ciekawym elementem eklektycznych aranżacji.

Proj.: Miśkiewicz Design Architektura Wnętrz; Fot.: Łukasz Zandecki
sofa typu Chesterfield
Apartament Imielin | proj. Bartek Włodarczyk
Sofa typu Chesterfield z kolekcji marki Nicoline.

Nowoczesna odsłona mebla z historią

Mebel, którego rodowód może sięgać początków XVIII wieku, nadal jest jednym z najchętniej wybieranych przez architektów modeli. Projektanci wnętrz doceniają jego klasyczną i elegancką formę oraz obłe formy, od razu kojarzące się z wygodą i przytulnością. Model sofy typu Chesterfield odnajdziemy w kolekcjach takich brandów jak Sits, Pianca czy Nicoline. Natomiast dzięki szerokiej gamie tkanin i tapicerek, z łatwością spersonalizujemy mebel na potrzeby wnętrza. Dodatkowo, biorąc pod uwagę ponad 200 lat świetności sofy na salonach, możemy być pewni, że przez kolejne lata nie wyjdzie z mody. 

sofa typu Chesterfield
Nowoczesne wnętrze z sofą typu Chesterfield. | Justyna Wasiluk – Ptaszyńska (biuro projektowe Home And Wood).
Proj.: Marcin Cibor, | Cibor Design; Fot.: ZASOBY STUDIO, Katarzyna Ramocka, Michał Woroniak

Jeśli chcesz spersonalizować swój wymarzony mebel, salony Internity Home są idealnym miejscem, by to zrobić. Nasi specjaliści pomogą Ci w wyborze rodzaju i koloru tkaniny, najlepiej pasującej do projektu i Twoich potrzeb. Większość mebli tapicerowanych z naszej oferty, można również wykonać w tkaninie powierzonej, więc ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

proj. Grupa NONO, zdj. niewformie.pl - Fotografia Wnętrz
proj. Grupa NONO, zdj. niewformie.pl – Fotografia Wnętrz

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków