Małe domy od dłuższego czasu cieszą się nieprzerwaną popularnością. Powodów, dla których inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie jest co najmniej kilka. Sam artykuł powstał z mojego ogromnego zainteresowania tym tematem. Na własne potrzeby postanowiłam go zgłębić i jak tylko przekonałam się, że dom wolnostojący do 100 m2 ma rację bytu, postanowiłam podzielić się z Wami moją wiedzą oraz doświadczeniem 3 – osobowej rodziny, która mieszka na niespełna 86 m2. Zasięgnęłam języka również u eksperta. Poznajcie największe zalety takiego rozwiązania oraz ewentualne wady. Zapraszam!
Mały dom – zło konieczne czy świadomy wybór?
Jak wspomnieliśmy już na samym początku, powodów dla których decydujemy się na mały wolnostojący dom jest kilka. Przy tym należy od razu zaznaczyć, że stanowi on atrakcyjną alternatywę dla mieszkania w bloku. Nie każdy lubi zamkniętą przestrzeń, a nawet najmniejszy dom stwarza niesamowitą atmosferę prywatności. O wizji posiadania własnego ogrodu, w którym można się krzątać od bladego świtu w piżamie z kubkiem aromatycznej, świeżo zaparzonej kawy, nie wspomnę.
Wchodzimy w relacje z naturą – trend, który nie omija nawet wielkich miast
Jednakże najczęściej, to wcale nie nasze marzenia, czy widzi mi się, decydują o tym, że postanawiamy wybudować mały wolnostojący dom (choć ostatecznie najczęściej okazuje się spełnieniem najskrytszych marzeń). Główny powód to oczywiście koszty wybudowania i utrzymania – zdradza nam Agata Pilarska, która mieszka w 86 – metrowym domu z mężem i dzieckiem.
Ostatnio dodane
Na inne, bardzo istotne kwestie zwraca uwagę Pani Ewa Tarnowska – Wrona (specjalista ds. sprzedaży i marketingu w biurze projektów ,,MTM STYL”). Jej zdaniem główny powód coraz większego zainteresowania domami poniżej 100 m2 leży w utrudnionym dostępie do kredytów hipotecznych. Jak sygnalizuje, banki podnoszą marżę, jednocześnie zwiększając wysokość wkładu własnego. Ograniczona wysokość kredytu narzuca ograniczenie kosztów inwestycji, a co za tym idzie metrażu budowanego domu.
Nie sposób nie wspomnieć o wysokich cenach działek, szczególnie w dużych miastach lub na ich obrzeżach. Pani Ewa zwraca także uwagę na to, że zmienia się świadomość inwestorów, którzy decydują się na mniejszy metraż ze względów praktycznych. Mniejsza powierzchnia użytkowa to niższe koszty utrzymania domu – podsumowuje.
Budowa domu 35 m2 pod klucz za 40 tys. złotych – wywiad z realizatorem projektu
Dom wolnostojący do 100 m2 – zalety
Pani Agata Pilarska, która może cieszyć się domem o powierzchni 86 m2, nie ukrywa, że jednym z największych plusów takiego rozwiązania, są względy ekonomiczne. Jak mówi, taki dom to przede wszystkim mniej powierzchni do ogrzania, czyli jest tańszy w utrzymaniu, a także mniej powierzchni do sprzątania. Tę drugą kwestię na pewno docenią wszystkie panie domu.
Tę samą zaletę zauważa nasz ekspert – Pani Ewa Tarnowska – Wrona, która w pierwszej kolejności pośród plusów małych domów wolnostojących wymienia niskie koszty eksploatacji i utrzymania, związane z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie. Zwraca również uwagę, na niższe koszty budowy. Ponadto wskazuje na względy bardziej indywidualne. Jak mówi, mała powierzchni będzie cennym atutem, gdy rodzina lubi spędzać wolny czas razem. Dla osób ceniących własną przestrzeń i swobodę, ograniczona powierzchnia z całą pewnością będzie wadą.
Ostatnio dodane
Dom wolnostojący do 100 m2 – wady
Niewątpliwą wadą, czy to małego domu, czy mieszkania w bloku, jest rzecz jasna – ograniczony metraż. W przypadku, gdy ktoś planuje większą rodzinę, czy też lubi często przyjmować gości z noclegiem, takie rozwiązanie może się nie sprawdzić.
Pani Agata, zapytana o trudności wynikające z mieszkania w 86 – metrowym domu, wskazała jedynie na problemy w zaaranżowaniu łazienki oraz brak powierzchni „typowo kosiarkowo – narzędziowej”. Ale jak wiadomo – dla chcącego nic trudnego. Jeśli chodzi o łazienkę, której głównym celem jest funkcjonalność, a osiągnięcie tego nie jest łatwe przy małym metrażu, Pani Agata postanowiła zastąpić wannę, która pierwotnie znajdowała się w projekcie, prysznicem. Jak mówi, to rozwiązanie całkowicie odmieniło charakter tego wnętrza. Została kwestia narzędzi, które nie mają swojego miejsca… ale do czasu, bowiem jak zdradza Pani Agata, w planach jest zamówienie drewnianego domku, który pomieści wszystkie przedmioty.
Ostatnio dodane
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu do 100m2?
Wybierając projekt domu powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Według naszego eksperta – Pani Ewy – dom funkcjonalny to dom dobrze spełniający swoją rolę. Dom, w którym zaspokojone są potrzeby mieszkańców oraz gdzie wszystko ma swoje miejsce. Dom, w którym zadbano o ergonomiczność poszczególnych rozwiązań. Jak mówi, budowa małego domu nie powinna polegać na zmniejszaniu wielkości pomieszczeń, a ograniczeniu ich ilości. Nawet na małej przestrzeni powinno się znaleźć miejsce na pomieszczenia gospodarcze typu kotłownia, spiżarnia czy garderoba.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Zauważacie inne plusy lub minusy? Na opinie czekamy w komentarzach!