,,W naszych oczach architektura jest środkiem dostarczania konkretnych rozwiązań ułatwiających codzienne życie, ale poprzez nasze projekty staramy się też odkrywać piękno przestrzeni.” – to motto przyświecające pracy architektek z Morr Studio: Monice Michałowskiej i Kamili Palmowskiej. Rozwiązania, które choć trochę sprawią, że życie staje się bardziej komfortowe są szczególnie pożądane w małych mieszkaniach. Jednakże dziewczyny z Morr Studio udowadniają, że ograniczony metraż nie równa się ograniczone możliwości w projektowaniu wygodnego miejsca zamieszkania. Jednocześnie nie rezygnują z wydobywania nawet z najmniejszej przestrzeni jego autentycznego piękna. Zachwycone projektami małych mieszkań (najczęściej mających powierzchnię ok. 30 m2) znajdujących się w portfolio tejże pracowni, zapytałyśmy ich autorki o najważniejsze aspekty projektowania niewielkich lokali mieszkaniowych. W tym wpisie dzielimy się tylko przydatnymi informacjami – zapraszamy!
Meble wykonane przez stolarza
Pierwszą ważną kwestią są meble dopasowujące się do danej przestrzeni (nigdy odwrotnie!). Wtedy mamy pewność, że wykorzystaliśmy najlepiej jak możemy dostępny metraż. Drugim plusem jest fakt, że ich wygląd możemy idealnie zgrać ze stylem wnętrza. Takie zabudowy doskonale podnoszą komfort życia, ponieważ na małym metrażu nadmiar rzeczy może powodować uczucie chaosu, dlatego wszystkie zamknięte szafki, które pomieszczą nasze bibeloty będą na wagę złota.
Kuchnie w małych mieszkaniach powinny być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Największy wpływ na obie kwestie mają meble. Wybierz fronty, które doskonale wpiszą się w styl całego mieszkania. Nie zapomnij o detalach, jakimi są uchwyty. Często, wraz z baterią, stanowią biżuterię małej kuchni. Najlepiej gdyby meble sięgały do samego sufitu – wtedy wykorzystujemy maksymalnie przestrzeń.
Ostatnio dodane
Wybieraj wielofunkcyjne meble
Dobrym przykładem jest puf z pojemnikiem w środku. Raz może służyć do siedzenia, innym razem świetnie sprawdzi się w roli stolika kawowego. W chwili relaksu możemy go wykorzystać jako podnóżek. Pojemnik pomieści, np. bieliznę, albo czapki i szaliki. Poprzez takie sprytne rozwiązania, znacznie podnosimy funkcjonalność naszych czterech kątów przy użyciu minimalnych środków.
Ostatnio dodane
Mała przestrzeń pod kontrolą
Jeśli Twoje mieszkanie jest małe, postaraj się nie dzielić go na jeszcze mniejsze części. O wiele lepszą opcją jest otwarta przestrzeń. Wtedy wnętrze optycznie wydaje się większe. Co ważne, w mieszkaniach w których stosujemy tylko umowne podziały, nasze samopoczucie znacznie poprawia się.
Warto w tym miejscu dodać, że nawet jeśli mamy ograniczony metraż warto zadbać o harmonię panującą we wnętrzu. Dlatego też każda strefa funkcyjna powinna mieć swoje miejsce – od tego zależy powodzenie projektu. Najprostszym podziałem, mającym zastosowanie również w małych kawalerkach jest ten wydzielający strefą dzienną i nocną / prywatną.
Przeszklenia
O jednym ze swoich ulubionych trików na uporządkowanie otwartej przestrzeni opowiadają naszej redakcji architektki z Morr Studio.
Ostatnio dodane
Drzwi przesuwne
Są jednak takie pomieszczenia, które wolimy „trzymać” za zamkniętymi drzwiami. Najczęściej jest nim łazienka. Jak podpowiadają nasze ekspertki, w takich przypadkach doskonale sprawdzają się drzwi przesuwne, które nie zabierają miejsca przy otwieraniu, a przy odrobinie kreatywnego myślenia mogą spełniać dodatkowe funkcje, o czym przeczytacie poniżej.
Lamperia
Architektki wymieniają również inny sposób na zapanowanie nad przestrzenią, która czasem może być daleka od przyjętego kanonu piękna. Mamy do czynienia z taką sytuacją, np. gdy zamieszkaliśmy w małym, ale bardzo wysokim mieszkaniu.
Aby wysokie małe wnętrze nie przypominało studni, fajnie jest pomalować ściany na dwa kolory. Projektantki z Morr Studio zastosowały ten trik w projekcie mieszkania o metrażu 22 m2. Biel, która stanowi podstawę wszystkich ich projektów pojawiła się na ścianach części dziennej, nieco wyżej zastosowały beż. Tym sposobem, udało się optycznie obniżyć wnętrze, które zyskało odpowiednie proporcje.
Kolory
Dużą rolę w aranżacji małej przestrzeni mają także kolory. One mają wpływ nie tylko na wizualny odbiór wnętrza, ale również oddziałują na nasze samopoczucie, czyli krótko mówiąc – w dużej mierze decydują o tym, jak czujemy się w danym miejscu.
Ostatnio dodane
Materiały
Istotnym aspektem aranżacji małej przestrzeni (i nie tylko) jest umiejętny dobór materiałów. Jak wiemy – trafiona kompozycja jest w stanie znacznie wpływać na poprawę naszego nastroju. Co więcej, architektki z Morr Studio zaznaczają, że fachowy dobór materiałów może wpływać na ogólny dobór przestrzeni – i co ważne w przypadku małych mieszkań – wizualnie ich nie przytłaczać.
Ostatnio dodane
Zwracaj uwagę na detal
W żadnym wypadku nie wolno traktować małego metrażu jako wymówki. Pamiętaj, że nawet jeśli kawalerka, w której aktualnie mieszkasz jest stanem przejściowym w Twoim życiu, to jednak stanowi jakiś jego kawałek. Zadbaj zatem o to, aby był przyjemny. Skupiaj się na danej chwili, żyj „tu i teraz”, dlatego zaaranżuj swoje nawet najmniejsze cztery kąty z dbałością o szczegóły, tak aby każdy dzień w nich spędzony należał do udanych.
To wcale nie oznacza, że masz się obstawić bibelotami i dekoracjami. Szczególnie na małym metrażu nie jest to wskazane. Duża ilość rzeczy potęguje wrażenie chaosu, a w takim otoczeniu trudniej o efektywny wypoczynek. Postaw na rzeczy, które naprawdę Ci się podobają lub mają wartość sentymentalną. Umiarkowany minimalizm to słowo klucz jeśli chodzi o małe mieszkania. W kreowaniu przyjaznych wnętrz pomagają modne tapety, o czym przekonują architektki z Morr Studio.
Ostatnio dodane
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – antresola
Jak wiemy, głównym dążeniem w przypadku aranżacji małych mieszkań, jest maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu. Jak udowadniają liczne projekty, czasami możemy zagarnąć większą pulę niż jest do wygrania. O czym mowa? Wystarczy, że masz wysokie mieszkanie. Wtedy dodatkowe miejsce zyskasz, projektując antresolę.
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni – przestrzeń pod oknem
Innym sposobem na wykorzystanie dostępnego metrażu, jest zagospodarowanie miejsca pod oknem. Często nie doceniamy jego potencjału, a jak pokazują projekty Morr Studio, możemy tam stworzyć naprawdę ładne i funkcjonalne kąciki – chociażby do pracy.
Ostatnio dodane
Swoimi sposobami na aranżację małego mieszkania podzieliły się architektki z Morr Studio ZOBACZ PORTFOLIO
Chcesz urządzić całe mieszkanie w jednym sklepie? Sprawdź adresy naszych showroomów