Zwolenników dywanów jest tyle samo, co ich przeciwników. Dla jednych jest ważny ze względu np. na funkcję dekoracyjną, inni widzą go jako siedlisko roztoczy i kurzu. Również amatorzy stylu minimalistycznego często rezygnują z jego posiadania. Za to osoby ceniące sobie ciepło i przytulność w swoich czterech kątach, nie wyobrażają sobie bez niego swojego wnętrza. W najnowszych trendach dywan zmienił swoje znaczenie. Z pewnością każdy z nas pamięta ogromne dywany o „orientalnych” wzorach w domach naszych babć i dziadków, zakrywające niemal całą powierzchnię podłogi. Obecnie chętniej wybieramy te małe, o różnych kształtach, z długim włosiem czy tkane na płasko. Wybór jest ogromny. Również ich wzory, grafiki i barwy potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dziś jednak nie o tym, gdyż kolor i wzór dywanu to kwestia indywidualnego doboru do danej aranżacji. Poniżej chcemy przedstawić Wam podstawowe porady dotyczące odpowiedniego doboru rozmiaru i ułożenia dywanu do wnętrza. Zapraszamy!
Dywan do wnętrza – na co zwrócić uwagę?
Wielkość dywanu, który będzie odpowiedni zależy głównie od:
- wielkości pomieszczenia
- układu mieszkania (przestrzenie otwarte czy zamknięte)
- sposobu ustawienia mebli (pod ścianą lub centralnie w przypadku salonu)
Salon
Do małych i zamkniętych pomieszczeń wybierzmy mały, dekoracyjny dywan, który umieścimy pod stolikiem kawowym. Powszechne zasady mówią, że taki dywan wygląda na nieodpowiednio dopasowany. Faktycznie, jest to prawda w przypadku dużych i przestrzennych wnętrz. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest niewielkie, duży model optycznie jeszcze je pomniejszy. Dlatego nie przekreślajmy tego rozwiązania, a do dużych salonów lub mieszkań zaplanowanych na otwartym planie, polecamy te większe egzemplarze. Wtedy obowiązują dwie zasady:
- Jeśli kanapa stoi pod ścianą, ważne jest, aby jej frontowe nogi stały na dywanie, przy zachowaniu 20-40 cm odstępu między wypoczynkiem a ścianą.
- Jeśli zestaw wypoczynkowy ustawiony jest centralnie w pomieszczeniu lub w otwartej przestrzeni, to meble całościowo powinny znaleźć się na dywanie.
Jadalnia
W przypadku małego metrażu lepiej całkowicie zrezygnować z dywanu w jadalni. Jeśli dysponujemy jednak pokaźnym apartamentem czy domem, to decydując się na niego pamiętajmy o zachowaniu przynajmniej jednego metra marginesu wokół mebli. Jeśli o tym zapomnimy, to siadając do stołu nogi krzeseł będą zahaczać o kant dywanu, co może okazać się bardzo irytującym detalem.
Sypialnia
Dywan w sypialni posiada, oprócz dekoracyjnej, jeszcze jedną, zasadniczą funkcję. Mianowicie, ułatwia poranne wstawanie w chłodne jesienne czy zimowe poranki. Dlatego ważne jest usytuowanie dywanu tak, by każda z osób wstających z łózka mogła na nim swobodnie stanąć. Powinien też wystawać poza obrys szafek nocnych. Nie muszą one stać bezpośrednio na dywanie. W większej sypialni dywan może też wystawać z przodu łóżka, w mniejszym pomieszczeniu nie jest to wskazane.
Pozostają jeszcze pewne ogólne i uniwersalne kwestie. W ułożeniu naszego dywanu powinniśmy brać pod uwagę to, w jakiej odległości od drzwi się znajdzie. Musimy zmierzyć promień otwarcia, który pokrywa się z szerokością drzwi, i umieścić dywan tak, aby umożliwić ich swobodne otwieranie. Co więcej, jeżeli mamy piękną podłogę, to nie powinniśmy całej jej zakrywać, gdyż może świetnie podkreślić dywan.
Zobacz też: MOOQO – NOWOCZESNE DYWANY, KTÓRE NA NOWO DEFINIUJĄ CHARAKTER PODŁOGI
Zobacz dywany marki MOOQO
Zapytaj naszego specjalistę >>
Rzecz jasna, ile ludzi, tyle dywanowych preferencji. Niektórzy traktują dywan jako gadżet, który jedynie dopełnia wystrój wnętrza, innym natomiast bardziej zależy na funkcjonalności. Osobiste upodobania i nasz własny komfort powinny pozostać na pierwszym miejscu. Przedstawione przez nas zasady mogą posłużyć jako wskazówki w doborze odpowiedniego dywanu tym, którzy ciągle wahają się przy podjęciu decyzji.
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą