Gdy estetyka idzie w parze z funkcjonalnością, czyli o kuchni doskonałej
otwarta kuchnia
proj. Anna Koszela

Gdy estetyka idzie w parze z funkcjonalnością, czyli o kuchni doskonałej

Przemyślane w każdym centymetrze, komfortowe, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach – nowoczesne kuchnie dopominają się o potraktowanie równe strefie dziennej. Połączone z salonem za pomocą wyspy, tworzą otwartą, rozległą przestrzeń, pełniącą ważną funkcję reprezentacyjną. Urządzone z dyskretnym szykiem i wspomagane inteligentnymi systemami wyposażenia są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających. Zauważmy, że często przymierzając się do planowania kuchni, stajemy przed dylematem: piękna, praktyczna, czy modna? Projektanci zgodnie twierdzą, że w przypadku wyboru zabudowy kuchennej nie mamy chyba wyboru. Tylko zgodny mariaż estetyki z funkcjonalnością jest gwarancją, że nic nie zakłóci nam kuchennych rytuałów szykowania i celebrowania posiłków z rodziną i przyjaciółmi.

 

Kuchnia stanowiąca piękno tło dla salonu | proj. Noye Studio
Kuchnia stanowiąca piękno tło dla salonu | proj. Noye Studio

 

W nowym obliczu

Nowoczesne kuchnie przestają wyglądać jak podobne do siebie masywne monolity. Jednolite powierzchnie wysokiej zabudowy pełnią teraz rolę tła dla wyspy, która zaczyna odgrywać w kompozycji główną rolę. Kuchnie stają się przez to zdecydowanie bardziej przyjazne. Układ, w którym gotujący gospodarze stoją frontem do domowników i gości o wiele bardziej sprzyja rozmowom i integracji. Poza prymatem funkcji i wygody dla projektantów coraz ważniejszy staje się estetyczny potencjał dopracowanego detalu.

 

Kuchnia klasyczna – dlaczego warto na nią postawić? Krótka lekcja stylu

 

 

„Kuchnie z segmentu premium, o które pytają nasi klienci, skupiają na sobie uwagę wyrafinowanym wzornictwem. Wprowadzamy do nich jak najwięcej elementów naturalnych, bez zbędnych udziwnień. Niezależnie od powierzonego nam metrażu, ambicją pozostaje wciąż wykorzystanie każdego centymetra i ukrycie zbędnego wyposażenia; przygotowanie maksymalnie funkcjonalnego wnętrza, do którego inwestor będzie mógł dodać coś od siebie.”

Aga Kobus i Grzegorz Goworek z pracowni Studio O.

 

 

biała kuchnia
proj. Studio.O

 

Spójność nastroju

W kuchniach otwartych na salon i ogród kluczowe staje się wizualne zgranie stref o różnym przeznaczeniu. Poza wyspami, zabudowie ściennej często towarzyszą także półwyspy czy bary z hokerami.

 

biała kuchnia
Projekt: Magdalena Śliwka (Black Deer Workshop) & Karolina Zakrzewska (Kint Studio)

 

„Przy projektowaniu kuchni otwartych niezmiernie ważne są właściwe proporcje – równowaga pomiędzy szafkami wysokimi a niskimi, odpowiednie dobranie gabarytów mebli, przemyślana gra pionów i poziomów. Łączenie w strefie kuchni, jadalni i salonu różnych form, faktur i kolorów zawsze wymaga ode mnie szczegółowej rozmowy z klientem i ustalenia wspólnego mianownika”

arch. Anna Koszela

 

otwarta kuchnia
Otwarta kuchnia zaprojektowana przez arch. Annę Koszelę (http://annakoszela.pl/)

 

Innowacje w powietrzu

Szybki rozwój technologii i rozwiązania elektroniczne determinują wygląd i funkcjonalność sprzętu kuchennego. Szlachetnieją meble, a wraz z nimi AGD. Urządzenia bywają teraz tak eleganckie, że mogą same w sobie stanowić o wartości estetycznej kuchni, albo tak minimalistyczne, że pełnią rolę subtelnego, niewidocznego tła zabudowy. Wyposażenie coraz częściej scala się z blatem. W cenie jest minimalizm, kompaktowość i nowoczesne, zachwycające pomysłami rozwiązania. Dobrze skomponowane z zabudową odciążają domowych szefów kuchni, zaostrzając apetyt na dobre jedzenie i życie.

 

Odpowiedni okap

Podczas projektowania kuchni zwykle nie myślimy o nim w pierwszej kolejności, ale to właśnie okap odpowiada za czyste powietrze i dobrą atmosferę w kuchni i jej najbliższej okolicy. W zależności od wielkości płyty, dobierzemy w powodzeniem odpowiedni rozmiar – od 90 do 150 cm. Możemy zdecydować się na okap z oświetleniem lub bez. Jeśli jednak nie mamy możliwości zamontowania urządzenia w suficie, pozostaje nam genialne rozwiązanie – płyta z wbudowanym okapem. Okap, który wysuwa się bezpośrednio z płyty i ściąga opary oraz zapachy bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Wtedy zamiast okapu możemy zdecydować się zjawiskową lampę nad wyspą.

 

Funkcjonalna wyspa w projekcie arch. Anny Koszeli
Funkcjonalna wyspa w projekcie arch. Anny Koszeli
proj. Hamak.pro
proj. Hamak.pro

 

W negatywie

Po określeniu stylu kuchni i towarzyszących jej urządzeń przychodzi pora na wybór koloru zabudowy i materiału na blat. Przekorną odpowiedzią na królującą do niedawna w kuchniach biel i połysk, jest od kilku sezonów czarny mat, grafit i antracyt. Króluje w projektach kuchni o nieco większym metrażu, prostych i bardzo nowoczesnych, pełnych graficznych form i wyraźnych linii. Ciemne tony, jak żadne inne, potrafią zwiększyć wartość materiału użytego na blat i okładziny, również pod względem dotyku. Popularny do niedawna naturalny kamień czy odpowiednio zaimpregnowane drewno wypierają materiały powstałe w oparciu o nowoczesne technologie. Blaty, których mnogość wzorów przypomina teraz estetyczne eldorado stają się coraz cieńsze. Na powierzchniach roboczych dominują ultranowoczesne powierzchnie; doskonale imitujący naturę kwarcowy Dekton czy Silestone Cosentino, wybierane ze względu na bardzo wysoką odporność i walory estetyczne.

 

Blat kuchenny – granit, marmur czy drewno? >>

 

Kuchnia ukryta za dziełem sztuki | proj. Katarzyna Kraszewska
Kuchnia ukryta za dziełem sztuki | proj. Katarzyna Kraszewska

 

Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej OKK PR.

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków