Jak przeprowadzić się z roślinami? Poradnik IH

Jak przeprowadzić się z roślinami? Poradnik IH

Wspaniale jest otaczać się zielonymi liśćmi roślin w domowym zaciszu. Jest to szczególnie ważne, gdy na co dzień mieszkamy w aglomeracji miejskiej i nie mamy styczności z zielenią. Pozytywne bodźce wysyłane przez naturę pozwalają na relaks i regeneracje po całym dniu pracy. Świadomi tego jak zbawienny wpływ ma na nas obcowanie z naturą, poszukujemy jej bliskości nawet w swoich czterech kątach. To dlatego coraz częstszym widokiem są domowe dżungle. Problem pojawia się, gdy chcemy zmienić swoje miejsce zamieszkania. Jak przeprowadzić się z roślinami? 

 

Jak przeprowadzić się z roślinami?
Jak przeprowadzić się z roślinami?

 

Jak przeprowadzić się z roślinami? Poradnik krok po kroku

Istnieje kilka kluczowych zasad, które pomogą w bezpieczny sposób przetrasportować rośliny. Pierwszym krokiem, który należy poczynić już miesiąc przed przeprowadzką, to przesadzenie tych roślin, które znajdują się w ceramicznych doniczkach. Przesadzając rośliny w plastikowe, unikniemy przenoszenia ciężkich roślin i ewentualnych strat przez stłuczenie. 

Drugą ważną czynnością, którą możemy wykonać w przeddzień przeprowadzi, jest sprawdzenie stanu roślin. Jeśli bowiem zauważymy, że chociaż jedna jest zaatakowana przez szkodniki, należy udać się do florysty, który profesjonalnie oceni czy jest sens przewozić roślinę w nowe miejsce oraz czy istnieje ryzyko przeniesienia choroby na inne rośliny podczas transportu. 

 

Dzień przed przeprowadzką, to ostatni moment na delikatne podlanie roślin. Kategorycznie nie można robić tego w dniu przeprowadzki. 

 

Inna złota zasada mówi o tym, aby rośliny pakować i wynosić ze starego miejsca zamieszkania jako ostatnie, a do nowego, wnosić jako pierwsze. Dzięki temu, nasze rośliny będą miały ograniczoną styczność ze szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

 

Poradnik IH | Jak przeprowadzić się z roślinami?
Poradnik IH | Jak przeprowadzić się z roślinami?

 

Czas na pakowanie

Rośliny pakujemy w dniu przeprowadzki. Te małe z powodzeniem możemy spakować do kartonu. Wolne miejsce między doniczkami należy zabezpieczyć gazetami lub papierem. Karton najlepiej zamknąć przed samym wyniesieniem, aby nie narazić roślin na długotrwały brak dostępu do światła. Dobrze jest zrobić dziurkę w kartonie, aby umożliwić dopływ tlenu dla roślin. Duże okazy z rozłożystymi łodygami najlepiej delikatnie podwiązać. Tym samym zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Wiszące rośliny najlepiej przewieźć w ich naturalnym ułożeniu, czyli na wieszakach, albo w makramowych kwietnikach. 

 

Poradnik IH | Jak przeprowadzić się z roślinami?
Poradnik IH | Jak przeprowadzić się z roślinami?

 

Rośliny w nowym domu

Dobrze wiemy, że rośliny często źle reagują na zmianę stanowiska nawet w obrębie mieszkania, dlatego warto zadbać o ich komfort od razu po przebyciu w nowe miejsce. W pierwszej kolejności powinniśmy wszystkie rośliny wypakować i ustawić je od razu w docelowych miejscach. Warto je również od razu podlać. Pamiętajmy, że jeśli podejdziemy do przeprowadzki z roślinami z odpowiednią czułością i delikatnością, w swoim czasie na pewno nam się odwdzięczą, a my znów będziemy mogli cieszyć się ich pięknem i dobrem. 

 

Stwórz zielony azyl | Pomysły na rośliny we wnętrzach

 

Jak przeprowadzić się z roślinami?
Jak przeprowadzić się z roślinami?
Rośliny w domu | Jak się przeprowadzić z roślinami?
Rośliny w domu | Jak się przeprowadzić z roślinami?

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków