Najpiękniejsze aranżacje kuchni 2024 - dużo ciekawych projektów! | Internity Home
Najpiękniejsze aranżacje kuchni - dużo ciekawych projektów!
Proj.: Bogdziewicz Studio; Fot.: @rudnickamartyna

Najpiękniejsze aranżacje kuchni – dużo ciekawych projektów!

Kuchnia – miejsce pachnące naszymi ulubionymi potrawami, świeżo zaparzoną, aromatyczną kawą; centrum domowych spotkań, wspólnych posiłków, u niektórych serce domu. Między innymi dlatego tak ważne jest, abyśmy zadbali o odpowiednią aranżację tego pomieszczenia. Nasza kuchnia powinna być urządzana tak, abyśmy dobrze się w niej czuli, a ma na to wpływ jej wygląd oraz oczywiście funkcjonalność. Nie jest to jednak takie proste zadanie, bowiem mało kto może się cieszyć dużą, przestronną kuchnią z pięknymi widokami za oknem. Często stoimy przed wyzwaniem, jakim jest zaaranżowanie wąskiej kuchni, albo tej całkowicie małej, czasami mamy do zadysponowanie jedną ścianę w kawalerce, a jeszcze innym nie potrafimy zdecydować się na jeden styl. W tym wpisie pokażemy Wam najpiękniejsze aranżacje kuchni. Mam nadzieję, że Was zainspirujemy!

 

Proj.: Bogdziewicz Studio; Fot.: @rudnickamartyna
Proj.: Bogdziewicz Studio; Fot.: @rudnickamartyna

 

Wąska kuchnia

Wąska kuchnia czy ogólnie rzecz ujmując – niewielkich rozmiarów – może być równie piękna, co funkcjonalna. Liczy się pomysł. Warto również znać ogólnie przyjęte zasady dotyczące aranżacji małych pomieszczeń. Oczywiście nie musimy się ich kurczowo trzymać, jednakże sama świadomość istnienia pewnych wyznaczników na pewno pomoże przy podejmowaniu niejednej decyzji, chociażby: białe meble kuchenne czy grafitowe?

Otóż, w małej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne kolory, takie jak biel, krem, albo modny kaszmir, bowiem ładnie odbijają światło i rozjaśniają pomieszczenie, czyniąc je bardziej przestronnym. Jeśli podoba Wam się szara kuchnia, warto wybrać jasny odcień tego koloru, na przykład subtelny popielaty. Idąc dalej, warto postawić na wysokopołyskowe fronty w meblach, ponieważ one również działają na rzecz optycznego powiększenia kuchni. Innym pożądanym materiałem w małej kuchni, jest drewno, którego naturalne usłojenie tworzy we wnętrzu swoisty efekt 3D.

 

Mały dom – mały problem, czyli dom wolnostojący do 100 m2 >>

 

wąska kuchnia
proj. WZ Studio

zielona kuchnia

proj. TK Architekci
proj. TK Architekci
proj. formativ
proj. formativ

 

Projektując małą kuchnię powinniśmy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dlatego meble kuchenne najlepiej zaprojektować indywidualnie, pamiętając przy tym, że przy małym metrażu nie należy wszystkich ścian wypełniać szafkami, ponieważ to może ją przytłoczyć. W wąskiej kuchni najlepiej sprawdzają się meble w konfiguracji U lub L. Możemy również zdecydować się na meble kuchenne tylko na jednej ścianie. Pamiętajmy o tym, żeby górne szafki sięgały do samego sufitu. Nie dość, że tym sposobem wygospodarujemy więcej miejsca do przechowywania, to jeszcze pozbędziemy się problemu, jakim jest oczyszczanie szczytów szafek z kurzu.

 

Kuchnia z wyspą – rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?

 

Proj.: Furora Studio | Diana Żurek, Bartosz Girek | Fot.: ONI Stories
Proj.: Furora Studio | Diana Żurek, Bartosz Girek | Fot.: ONI Stories
proj. ev architects
proj. ev architects
proj. LOFT Magdalena Adamus
proj. LOFT Magdalena Adamus
biała kuchnia
proj. luumo.

 

Kuchnia bez okna

Innym problem, który może zdarzyć się w każdym domu, to kuchnia bez okna. W takiej sytuacji, powinniśmy jeszcze z większą dbałością podejść do projektu oświetlenia. Moją sprawdzoną radą jest zastosowanie kilku punktów światła. W roli oświetlenia głównego dobrze sprawdzą się oprawy natynkowe, wpuszczane lub projektory. Dopełnieniem ich będzie oświetlenie punktowe, na przykład nad blatem w postaci taśmy LED lub nad wyspą w formie opraw dekoracyjnych.

 

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni? Specjalista IH radzi

 

Proj.: studio bo/sko | fot.: Jakub Nanowski (www.perspektywa.net)
Proj.: studio bo/sko | fot.: Jakub Nanowski (www.perspektywa.net)

 

Oprócz dobrze zaprojektowanego oświetlenia, możemy zatroszczyć się o to, aby nawet w kuchni bez okna zagościło światło naturalne, które jest najprzyjemniejsze i najzdrowsze dla oka. Pierwszy patent to oczywiście kuchnia otwarta na salon (szczególnie dobrze sprawdza się to przy mniejszym metrażu mieszkania). Jeśli jednak zależy Wam na zamkniętej kuchni, ponieważ obawiacie się, że niechciane zapachy będą wędrować po całym domu, warto zainwestować w przeszkoloną ścianę, dzięki której naturalnie doświetlimy naszą kuchnię. Innym rozwiązaniem są luksfery, które przeżywają drugą młodość. Świetnie w celu rozświetlenia wnętrza podziałają wysokopołyskowe faktury, na przykład w postaci frontów, lustrzanych płytek na ścianie nad blatem, a nawet luster zastosowanych w nietypowy sposób.

 

design: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrza || fot.: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
Proj.: Bran&Pine; Fot.: ONI Studio

 

 

Aneks kuchenny

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest otwarta kuchnia, którą od reszty mieszkania oddzielamy jedynie symbolicznie, na przykład za pomocą półwyspy, wyspy lub stołu. Przy takim rozwiązaniu warto zadbać o to, aby wystrój kuchni komponował się z przestrzenią, na którą jest otwarta. Wtedy najlepiej sprawdza się zasada „less is more”. Warto pochować wszystkie sprzęty kuchenne, które nie wymagają eksponowania na blacie, a zamiast tego postawmy na bardziej dekoracyjne elementy, takie jak ozdobne uchwyty meblowe czy elegancką armaturę, na przykład w kolorze złota lub miedzi.

 

Stylizacja: @aneta.anti Photo: @moodauthors Mood Authors Paul Marcinkowski Design: @modoso_interiors Przemek Maziarz
Stylizacja: @aneta.anti Photo: @moodauthors Mood Authors Paul Marcinkowski Design: @modoso_interiors Przemek Maziarz

 

Otwarta kuchnia stwarza również duże pole do popisu jeśli chodzi o aranżację podłogi. I tak: możemy na całej powierzchni zastosować jeden rodzaj podłoża, na przykład deski podłogowe (przy samym blacie warto ze względów praktycznych położyć płytki) – takie rozwiązanie wpływa na optyczne powiększenie mieszkania a także uspójnia wizualnie kompozycję. Alternatywą, którą możemy wziąć pod uwagę są także panele winylowe. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem w kuchni są oczywiście płytki, które bez problemy możemy połączyć z innym rodzajem podłogi znajdującej się w salonie.

 

aranżacje kuchni
proj. KAZA Interior Design
proj. Anna Maria Sokołowska (zdj.: Fotomohito)
proj. Anna Maria Sokołowska (zdj.: Fotomohito)
proj. Studio Projekt
proj. Studio Projekt
proj. Grupa NONO, fot. ONI Stories
proj. Grupa NONO, fot. ONI Stories

 

Aranżacje kuchni ze smakiem

Niezależnie od tego jaką mamy kuchnię, zawsze należy przyłożyć się do jej aranżacji. Oprócz wybrania płytek, blatów, frontów, dekoracji, wszystkich mebli i sprzętu agd, powinniśmy zwracać uwagę na względy ergonomiczne, czyli rozmieszczenie wszystkich elementów, odległości między nimi czy chociażby na to, w którą stronę otwierają się drzwiczki w szafkach. Takie szczegóły, jeśli są dopracowane, przyczyniają się do wygodnego i przyjemnego użytkowania pomieszczenia w przyszłości.

Funkcjonalna i praktyczna kuchnia to ta, która respektuje reguły tak zwanego trójkąta roboczego. Opiera się on na ergonomicznym rozmieszczeniu lodówki, zlewu i kuchenki. Wedle tej zasady sprzęty powinny być umieszczone na wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Ważne jest, aby łączna długość jego ramion nie wynosiła więcej niż 7 metrów, a kolejność ustawianych sprzętów była następująca: lodówka, zlewozmywak, kuchenka.

 

proj. JT Gupa
proj. JT Grupa
Projekt: Magdalena Śliwka (Black Deer Workshop) & Karolina Zakrzewska (Kint Studio)
Projekt: Magdalena Śliwka (Black Deer Workshop) & Karolina Zakrzewska (Kint Studio)
proj. MAKA.Studio
proj. MAKA.Studio
aranżacja kuchni
proj. DOMagała Design

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków