Nowoczesny przedpokój – projektujemy wizytówkę naszego domu

Nowoczesny przedpokój to wnętrze nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. O ten efekt niestety nie tak łatwo, bo najczęściej jest to małe, wąskie pomieszczenie pozbawione okien, za to poprzecinane dużą ilością drzwi. Sęk w tym, żeby zaradzić tym wszystkim przeciwnościom i stworzyć przestrzeń godną wizytówki domu. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym wpisie.

 

proj. Magma, zdj. Fotomohito
proj. Magma, zdj. Fotomohito

 

Co na ścianę w przedpokoju?

Podczas urządzania nowoczesnego przedpokoju najczęściej dążymy do stworzenia jasnego i przestronnego wnętrza. Z tego względu, jedne rozwiązania sprawdzają się lepiej, drugie gorzej. Nie bez powodu najbardziej polecane jest stosowanie jasnych kolorów i wysopołyskowych / lustrzanych powierzchni, które mają moc optycznego powiększania pomieszczenia. Oczywiście jeśli marzy się komuś hol w nasyconych kolorach, nawet przy mniejszym metrażu, może to się udać, jednakże najlepiej gdyby ciemniejsza barwa znalazła się tylko na jednej, maksymalnie dwóch ścianach (najlepiej tych, które są najbardziej narażone na zabrudzenia).

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design

 

Farba

Możliwości są tak naprawdę nieograniczone. Najprostszym i zdającym egzamin rozwiązaniem jest po prostu farba, ale nie byle jaka. Warto, żeby była łatwa w czyszczeniu, bo w tym pomieszczeniu nietrudno o przykre niespodzianki, a raczej nikt nie chce przeprowadzać remontu co tydzień. W rodzajach farb również możemy przebierać. Wartym uwagi rozwiązaniem jest farba strukturalna, brokatowa, albo dająca efekt tkaniny.

 

proj. KW Studio, zdj. PION
proj. KW Studio, zdj. PION

 

Sztukaterie

Inną możliwością są sztukaterie, które być może nie kojarzą się z nowocześnie urządzonym wnętrzem… jednakże wierzcie lub nie, obecnie wracają do łask i są pięknym tłem dla perełek współczesnego dizajnu. Wybierając sztukaterię, również powinniście zwrócić na konkretne rozwiązanie. Nasz specjalista zajmujący się w showroomie Internity Home dekoracjami ściennymi – Karol Gruszka – najbardziej poleca tę wykonaną z pianki poliuretanowej, ponieważ nie ma właściwości higroskopijnych, jest niepalna oraz łatwa do montażu oraz pomalowania na dowolny kolor.

 

proj. DWAconcept, zdj. Niewformie
proj. DWAconcept, zdj. Niewformie
nowoczesny przedpokój
proj. 3 Deko

 

Drewno

Choć pewnie większości drewno kojarzy się z kultową boazerią, nie to mam na myśli. Ten ponadczasowy materiał świetnie sprawdzi się w przedpokoju nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Współczesne realizacje pokazują, że ten naturalny surowiec potrafi pięknie wzbogacić aranżację a w codziennym życiu na pewno docenilibyśmy jego przytulny charakter.

 

Nowoczesny przedpokój | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito
Nowoczesny przedpokój | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito

 

Tapety

Bardzo ciekawą propozycją są tapety. W naszych showroomach znajdziecie ogromny wybór rodzajów, wzorów, tłoczeń i kolorów od najlepszych brandów (m. in. Cole & Son, Arte, Wall & Deco). Tapety dzięki swojej dekoracyjnej formie sprawią, że przedpokój bez naszego większego wysiłku będzie prezentował się nienagannie. Niektórzy nawet zarzucają architektom, że gdy używają w projektach tapety, idą na łatwiznę, bo za ich pomocą najłatwiej osiągnąć spektakularny efekt.

Na pewno jest w tym ziarenko prawdy, ale z drugiej strony – czemu mielibyśmy nie skorzystać z ich potencjału, tym bardziej w pomieszczeniu, które często określamy wizytówką domu?

 

proj. Hamak.pro, zdj. Tom Kurek
proj. Hamak.pro, zdj. Tom Kurek

 

Przechowywanie w przedpokoju

Nie zapominajmy o tym, że ważnym (jak nie najważniejszym) elementem aranżacyjnym ściany w przedpokoju jest miejsce przeznaczone do przechowywania. W nowocześnie urządzonych wnętrzach powinniśmy zadbać o to, aby szafa wnękowa była zrobiona pod wymiar, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał pomieszczenia oraz dopasować  ją do stylu holu.

 

Trzy różne style – jedno wnętrze, czyli urządzamy przedpokój

 

proj. 3 DEKO
proj. 3 DEKO
proj. Hamak.pro, zdj. Tom Kurek
proj. Hamak.pro, zdj. Tom Kurek

 

Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzenie szafy, która z pozoru wygląda jak ściana. Tak samo można zaaranżować drzwi. W efekcie otrzymamy bardzo harmonijne wnętrze. Decydując się na dużą ilość luster, powiększymy optycznie przestrzeń i nawet wąski korytarz będzie wyglądał na przestronny.

 

proj. Marker Studio, zdj. Jaga Kraupe
Drzwi wkomponowane w lustrzaną ścianę w przedpokoju | proj. Marker Studio, zdj. Jaga Kraupe
Nowoczesny przedpokój | proj. On Off Architekci, zdj. Rafał Poławski
Szafa wtopiona w lustrzaną ścianę w przedpokoju | proj. On Off Architekci, zdj. Rafał Poławski

 

Wartym uwagi zabiegiem jest wykonanie tapicerowanej ściany z siedziskiem. Jest to niezwykle efektowny i funkcjonalny element.

 

proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito

 

Co na podłogę?

Nowoczesny przedpokój powinien być urządzony tak, aby przez długie lata prezentował się nienagannie. Dlatego warto postawić na dobre jakościowo materiały, które nie tylko przejdą próbę czasu, ale też nie ugną się przed zmieniającymi się trendami, a także będą łatwe w utrzymaniu w czystości.

Jednym z najbardziej polecanych materiałów są oczywiście płytki. Dostępne na rynku wzory otwierają przed nami ogromny wachlarz wyboru. Możemy postawić na płytki imitujące kamień, na przykład marmur. Inną możliwością jest ceramika naśladująca beton, albo przytulne drewno. Charakteru wnętrzu dodamy, decydując się płytki patchworkowe. Za pomocą wzorzystych płytek możemy ułożyć pseudo chodniczek wzdłuż korytarza.

Sam sposób ułożenia płytek na podłodze może przynieść równie spektakularne efekty. Odpowiednio ścięte płytki możemy ułożyć w jodełkę. A są jeszcze inne możliwości: płytki ułożone w szachownice, caro itp. Ciekawy efekt uzyskamy, wybierając na podłogę płytki heksagonalne, zwane również plastrami miodu.

 

proj. Decoroom
proj. Decoroom
Nowoczesny przedpokój | proj. Madama
Nowoczesny przedpokój | proj. Madama

 

Deski podłogowe

Godną alternatywą dla płytek są deski podłogowe. To ponadczasowe rozwiązanie sprawia, że wnętrze staje się ciepłe w odbiorze. Deski także możemy ułożyć na różne sposoby: tradycyjnie, w jodełkę węgierską, albo francuską. Różne kształty drewnianych podłóg również otwierają przed nami ogrom możliwości. Z ciekawszych rzeczy znajdziemy słodkie biszkopciki, sześciokąty, albo wydłużone heksagony.

 

Do aranżacji przedpokoju powinniśmy podejść tak jak do każdego innego pomieszczenia w domu. Często przez wzgląd na jego mały metraż skupiamy się jedynie na tym, aby zmieścić wszystkie niezbędne elementy a o detalach, które są przecież tak istotne, zapominamy.

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design
Nowoczesny przedpokój (proj. Małgorzata Niedzielska Wizualizacje i Architektura)
Nowoczesny przedpokój (proj. Małgorzata Niedzielska Wizualizacje i Architektura)
proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito
proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdj. Fotomohito

 

Oświetlenie w nowoczesnym przedpokoju

Bardzo ważnym aspektem nowocześnie urządzonego przedpokoju jest oświetlenie. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej jest to małe, ciemne pomieszczenie, ranga opraw oświetleniowych jeszcze bardziej wzrasta. Zauważmy, że jasne wnętrza wydają się większe i przestronniejsze. Jeśli zależy Wam na takim efekcie, warto aby w przedpokoju pojawiło się kilka źródeł światła.

W małych pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się minimalistyczne oprawy. Nie bez powodu w holu najczęściej goszczą te natynkowe, wpuszczane i projektory zamocowane na szynoprzewodzie. Oprócz tego warto zainwestować w kinkiety pasujące stylem do aranżacji, które oprócz dodatkowej ilości światła, przystroją wnętrze. Często obecna w przedpokojach konsola również zyska, wraz z całym pomieszczeniem, jeśli pojawi się na niej lampa stołowa.

 

proj. 3 DEKO
proj. 3 DEKO
proj. Hamak.pro, zdj. Tom Kurek
proj. Hamak.pro, zdj. Tom Kurek

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków