Płytki w kuchni są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Dzięki swoim właściwościom doskonale radzą sobie w specyficznym mikroklimacie panującym w tym pomieszczeniu. Dostępne desenie, wzory, faktury, kolory i kształty dodatkowo podnoszą ich wartość, bowiem pięknie dekorują wnętrze. W związku z tym, że często macie dylemat jakie kafle na ścianę nad blatem wybrać, postanowiliśmy zaprezentować najciekawsze propozycje, wraz z pasującymi do nich płytkami na podłogę. Bierzcie i inspirujcie się wszyscy – zapraszamy!

 

płytki w kuchni

Płytki na ścianie nad blatem marki Ornamenta są dostępne w naszych showroomach: Internity Home i Prodesigne

 

Marmurowe heksagony na ścianie nad blatem… i co dalej?

Pierwsza moja propozycja to wariacje na temat ponadczasowego marmuru, który wielu osobom kojarzy się z przepychem. Kolekcja Allmarble marki Marazzi obala ten mit i pokazuje, że śmiało możemy wprowadzić ten deseń do każdego wnętrza… i to w bardzo ciekawej formie.

 

Gdy decydujesz się na otwarte półki w kuchni warto szczególnie zadbać o aranżację ściany nad blatem. Płytki heksagonalne są jedną z ciekawszych propozycji. Dodatkowo tworzą ciekawy dialog z jodełką na podłodze.

 

Płytki w kuchni z kolekcji Allmarble marki Marazzi (produkt dostępny w naszych showroomach)

Płytki w kuchni z kolekcji Allmarble marki Marazzi (produkt dostępny w naszych showroomach)

 

W drugim projekcie przygotowanym przez biuro JT Grupa marmurowe heksagony są połączone z wzorzystą posadzką. Jest to bardzo odważne zestawienie, ale tym samym spektakularnie piękne. Całość wyciszają lekkie meble w skandynawskim klimacie.

 

Styl skandynawski w ekskluzywnej odsłonie

 

płytki w kuchni

proj. JT Grupa, photo: Alexandra Dermont Ayuko Studio

 

Kolejna propozycja przygotowana przez MAKA.Studio to przede wszystkim ład, harmonia i porządek. Piękne płytki heksagonalne architekci dopełnili drewnem, które ocieplają aranżację. Zauważmy, że w tej kuchni każdy nawet najmniejszy element jest skrupulatnie przemyślany. Marmur pojawia się nie tylko na ścianach, ale też (dla zachowania ciągłości) na blatach. Drewno stanowi zarazem podstawę aranżacji, jak i jest ponadczasowym uzupełnieniem białej zabudowy kuchennej.

 

Płytki nad blatem kuchennym – jakie trendy we współczesnych aranżacjach

 

proj. MAKA. STUDIO, zdj. Fotomohito

proj. MAKA. STUDIO, zdj. Fotomohito

proj. Studio LOKO

proj. Studio LOKO

 

Tradycyjne kafle na ścianie nad blatem i heksagony na podłodze

Obecnie jedną z ciekawszych propozycji na ścianę nad blatem są tradycyjne białe kafelki, których charakter można podkreślić czarną fugą. Jest to z jednej strony bardzo delikatne rozwiązanie, z drugiej niesamowicie inspirujące, bo tworzy piękną bazę dla całej aranżacji.

Jak pokazują poniższe projekty takie kafle doskonale wyglądają w zestawieniu z czarnymi meblami. Wyszukane elementy, takie jak rozeta na suficie, złote detale, designerski żyrandol, czerwona cegła czy płytki heksagonalne na podłodze podkreślą klimat kuchni.

 

 

Całą aranżację uzupełnia czerwona cegła

Całą aranżację uzupełnia czerwona cegła

Tradycyjne białe kafle na ścianie nad blatem w kuchni pięknie grają z szarymi heksagonami na podłodze

Tradycyjne białe kafle na ścianie nad blatem w kuchni pięknie grają z szarymi heksagonami na podłodze

 

Mozaika to zawsze dobry wybór

Ciekawą propozycją na ścianę nad blatem są mozaiki, które najczęściej same w sobie są bardzo dekoracyjne. Nie bez powodu mówi się o nich, że są biżuterią wnętrza. Z tego względu powinniśmy dobierać do nich raczej stonowaną posadzkę. W tym przypadku zdecydowano się na płytki imitujące beton, które doskonale równoważą całość a nawet zostawiają miejsce na drobne szaleństwa w postaci tropikalnej tapety.

 

Zobacz jak wygrać piękną tapetę marki Harlequin >>

 

Ciekawa mozaika stanowi ciekawy kontrapunkt stonowanej aranżacji kuchni (źródło: profil instagramowy ann.living)

Ciekawa mozaika stanowi ciekawy kontrapunkt stonowanej aranżacji kuchni (źródło: profil instagramowy ann.living)

 

Subtelna arabeska i mocny wzór

Inną ciekawą propozycją jest arabeska na ścianie nad blatem. Piękny kształt tych płytek wprowadza do wnętrza pożądaną świeżość i delikatność. Dla przełamania jej subtelności, tym bardziej że w tym przypadku występuje w duecie z białymi meblami, warto postawić na wzorzyste płytki na podłodze. Dzięki nim aranżacja zyskuje na atrakcyjności. Zauważmy, że takie kafle z jednej strony nawiązują do estetyki klimatycznych kamienic, z drugiej nadają wnętrzu nowoczesnego sznytu. Uwielbiamy takie niejednoznaczności!

 

płytki w kuchni

Ciekawe połączenie arabeski i wzorzystych płytek w projekcie WZ Studio

 

Płytki metro w duecie z drewnopodobnymi

Teraz kolej na zestawienie produktowe stworzone do skandynawskich kuchni. Mowa oczywiście o bardzo modnych obecnie białych płytkach metro, które doskonale wyglądają na ścianie nad blatem oraz oczywiście o drewnianej podłodze. Ze względu na warunki panujące w kuchni, lepiej niż drewniane deski sprawdzą się płytki imitujące drewno. Całość podkreślają industrialne smaczki, takie jak charakterna lampa nad półwyspem, oświetlenie techniczne w postaci czarnych opraw natynkowych, czarne AGD oraz w tym samym wybarwieniu armatura.

 

Płytki w kuchni w stylu skandynawskim z elementami industrialu

Płytki w kuchni w stylu skandynawskim z elementami industrialu (proj. BOLD Design)

 

Podłoga w roli głównej z płytkami Mutina z linii Tex

W tym przypadku architekt postawił akcent zupełnie gdzie indziej. Zauważmy, że najczęściej to ściana nad blatem wychodzi na pierwszy plan a podłoga staje się jej uzupełnieniem. W tym projekcie główne skrzypce grają płytki na podłodze z linii Tex marki Mutina. Ich geometryczny kształt podkreślony teksturą imitującą tkaninę sprawia, że to podłoga wyznacza kierunek stylizacji tego wnętrza. Wyskopołyskowe kafle stanowią subtelne uzupełnienie charakternej podłogi.

 

Płytki na podłodze z kolekcji Tex marki Mutina są dostępne w naszych showroomach

Płytki na podłodze z kolekcji Tex marki Mutina są dostępne w naszych showroomach

 

W poniższym projekcie zastosowano podobny koncept, czyli fokus padł na wzorzystą podłogę, natomiast ściana nad blatem jest wyłożona białymi kaflami w połysku, które pięknie odbijają światło i tym samym optycznie powiększają małą kuchnię.

 

Projekt szarej kuchni (źródło: Studio Loko)

Projekt szarej kuchni (źródło: Studio Loko)

 

Piękny kontrast lustrzanych kafli i płytek imitujących beton

Kolejna propozycja to lustrzane płytki na ścianie nad blatem, które szczególnie dobrze sprawdzą się w kuchniach w stylu glamour, ale nie tylko.  W poniższym projekcie wzbogacają aranżację utrzymaną w duchu nowojorskim. Dla zrównoważenia całości, architekci z Duet Studio zestawili bardzo połyskujące kafelki z matową posadzką imitującą beton architektoniczny. Zauważmy, że tego rodzaju płytki nie tylko pasują do większości kuchni i płytek nad blatem, ale też są idealne pod względem utrzymania w czystości.

 

płytki w kuchni

Lustrzane płytki na ścianie nad blatem w połączeniu z szarymi imitującymi beton na podłodze (proj. Duet Studio)

 

Szlachetne połączenie marmuru i wzorzystych płytek

Ciekawą propozycją na podłogę są płytki, które swoim wzorem nawiązują do estetyki zabytkowych kamienic. Jeszcze większej wykwintności wnętrzu nadaje marmur znajdujący się na ścianie nad blatem. Warto docenić ciekawy pomysł architektów na to, żeby płytki znalazły się jedynie przy meblach kuchennych. To rozwiązanie sprawia, że nie tylko symbolicznie wydzielamy aneks kuchenny od salonu, ale też zabezpieczamy się przed niepożądanymi skutkami bezpośredniego spotkania wody z naturalnym drewnem.

 

Ponadczasowy marmur w połączeniu z zawadiackim wzorem | proj. SAS Wnętrza i Kuchnie

Ponadczasowy marmur w połączeniu z zawadiackim wzorem | proj. SAS Wnętrza i Kuchnie

 

Płytki w kuchni z przymrużeniem oka

Jeśli zależy Ci na oryginalnych płytkach, ciekawą propozycją jest linia Puzzle włoskiego brandu Mutina. Płytki z tej kolekcji stwarzają ogrom możliwości, jeśli chodzi o sposób ułożenia: poniżej znajdziecie dwie propozycje.

Jeśli zdecydujesz się na tak mocny akcent na ścianie nad blatem, warto postawić na stonowany dół albo szalenie modne lastryko, które z jednej strony dopełni ekstrawagancką aranżację i będzie jak mrugnięcie oka w stronę odbiorców, z drugiej nie zakłóci harmonii wnętrza.

 

Płytki w lastriko – TOP 7 najpiękniejszych kolekcji z naszej oferty

 

Płytki z linni Puzzle włoskiego brandu Mutina na ścianie nad blatem w kuchni

Płytki z linni Puzzle włoskiego brandu Mutina na ścianie nad blatem w kuchni

Płytki z linii Puzzle włoskiego brandu Mutina pięknie korespondują z hitowym terazzo

Płytki z linii Puzzle włoskiego brandu Mutina pięknie korespondują z hitowym terazzo

 

Wyrafinowany marmur i surowy beton – połączenie doskonałe?

Kolejnym bardzo ciekawym i jednocześnie uniwersalnym połączeniem są marmurowe i szare płytki. Taka kompozycja sprawdzi się niemalże w każdym stylu wnętrza a także przy każdym kolorze mebli kuchennych. Dodatkowo otwiera przed nami wiele dróg w stworzeniu ciekawej aranżacji kuchni. W poniższym projekcie architekci zdecydowali się na wzbogacenie stylizacji pudrowym różem i ponadczasowym złotem.

 

Majestatyczny marmur w zestawieniu z surowym betonem (proj. WOJSZ Studio)

Majestatyczny marmur w zestawieniu z surowym betonem (proj. WOJSZ Studio)

 

Focus na płytki w kuchni

Jak wiemy, płytki metro niekoniecznie muszą być białe. W naszych showroomach znajdziecie mnóstwo innych wariantów, jak chociażby te w grafitowym wykończeniu. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy decydujemy się na proste białe meble. Kafle w nasyconym kolorze przełamują przesadną monochromatyczność wnętrza a w połączeniu z heksagonami na podłodze w różnych odcieniach szarości, czynią tę kuchnię bardzo ciekawą i miłą dla oka.

 

Tradycyjne kafle w grafitowym wybarwieniu i heksagony na podłodze w projekcie WZ Studio

Tradycyjne kafle w grafitowym wybarwieniu i heksagony na podłodze w projekcie WZ Studio

 

Zagrajmy w patchwork

Ponownie mamy do czynienia z białą nowoczesną kuchnią z gładkimi frontami. W tym przypadku architektka postawiła na równie mocne rozwiązanie, jakim są szare patchworkowe płytki. Przy tak mocnym akcencie już raczej nie wchodziło w grę zagranie równie wyrazistą podłogą, dlatego, rzecz jasna, wyłożono ją szarymi płytkami, które jak się okazuje są najbardziej pożądanym rozwiązaniem na posadzce w kuchni.

 

Patchworkowe płytki na ścianie nad blatem i imitujące beton na posadzce

Patchworkowe płytki na ścianie nad blatem i imitujące beton na posadzce (proj. Żaneta Strażyńska)

 

Total white

Na koniec projekt nowoczesnej kuchni. Tutaj łącznikiem górnych i dolnych szafek z czarnym blatem jest płytka z fakturą marmuru z bardzo wyrazistym użyłowaniem. To rozwiązanie podkreśla konsekwentny i bardzo sprecyzowany pomysł na wnętrze. Na podłodze również znalazł się marmur, jednakże w delikatniejszym wydaniu.

 

biała kuchnia

proj. Studio Projekt

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków