Drewniana jodełka, czyli ponadczasowy kanon piękna we wnętrzach
Agnieszka Glaza-Joachimowska

Drewniana jodełka, czyli ponadczasowy kanon piękna we wnętrzach

Podstawą dobrze zaprojektowanego wnętrza jest wysokiej jakości podłoga – w tym wypadku nie ma najmniejszego sensu oszczędzać na materiale czy wykonawcy. To ona jest wizytówką naszego domu, wymagamy od niej trwałości oraz idealnego dopasowania do naszego stylu życia. Masz psa? Lubisz urządzać przyjęcia, które kończą się tańcami do białego rana? Cenisz sobie uczucie przyjemnego ciepła pod bosymi stopami? Podczas wyboru podłogi idealnej warto wziąć pod uwagę o wiele więcej czynników, niż tylko styl wnętrza. W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad jednym z najbardziej ponadczasowych rozwiązań, jakim jest drewniana jodełka.

 

proj.: Kamińska Stańczak Design
proj.: Kamińska Stańczak Design

 

Drewniana jodełka na kartach historii

Drewniany parkiet to niewątpliwie synonim luksusu. Jego ekskluzywny charakter wiąże się nie tylko z surowcem, z którego jest wykonany, ale również ma związek z historią. Francuski termin ,,parkiet” wywodzi się ze zwyczaju umieszczenia pod tronem drewnianych desek. Miało to na celu wizualne podkreślenie tej części komnaty i wyniesienie jej ponad podłogę.

Jednak punktem zwrotnym w historii drewnianych podłóg był rok 1680, kiedy to Ludwik XIV zdecydował się na wymianę marmurowych posadzek na parkiet. Od tej pory coraz większe grono francuskich arystokratów decydowało się pójść w jego ślady.

 

Za czasów Ludwika XIV i Ludwika XVI popularność drewnianej posadzki wzrosła, a wyrabianie parkietu stało się sztuką.

 

XIX wiek przyniósł dalszy wzrost popularności parkietów na całym świecie, a mechanizacja obróbki drewna w XX wieku spowodowała, że tańsze, ustandaryzowane, fabrycznie wykończone wzory parkietów na stałe zagościły w naszych domach.

 

Wehikuł czasu, czyli wnętrza modne wczoraj i dziś

 

Miejsce z klimatem | proj. Colombe Design
Miejsce z klimatem | proj. Colombe Design

 

Jodełka wczoraj i dziś

Choć w znakomitej większości nasze mieszkania mało mają wspólnego z wersalskimi komnatami królewskimi, w dalszym ciągu dębowy parkiet jest postrzegany jako wyznacznik luksusu. Dębowa jodełka podnosi prestiż wnętrza i sprawia, że staje się bardziej komfortowe. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych właściwościach izolacyjnych drewna – dźwiękowych i cieplnych. Oznacza to, że wykonane z nich podłogi bardzo dobrze utrzymują temperaturę i zapewniają komfort akustyczny.

Drewniane podłogi kochamy nie tylko za elegancki i zarazem przytulny wygląd. Jednym z kluczowych aspektów, dla którego chcemy inwestować w drewnianą podłogę, jest jej wielopokoleniowa trwałość. W metamorfozach wnętrz, które często publikujemy na naszej stronie – najczęstszym zachowanym elementem, jest właśnie drewniana podłoga. Takie możliwości daje odpowiednia impregnacja oraz konserwacja, która jeszcze bardziej wydłuża ich żywotność.

Inwestorzy decydujący się na dębową jodełkę doceniają również szerokie możliwości personalizacji parkietu, dzięki czemu drewniana podłoga nie jest zarezerwowana jedynie do wnętrz w stylu klasycznym, co udowadniają projekty zaprezentowane w dzisiejszym wpisie.

 

drewniana jodełka we wnętrzach
proj.: Agnieszka Glaza-Joachimowska
parkiet
proj.: Agnieszka Glaza-Joachimowska

 

Jodełki dostępne w ofercie polskiej marki Charme Parquet

W odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy z sentymentem podchodzą do tradycyjnych parkietów, ale również z nowoczesnym podejściem do projektowania, Internity Home wprowadził produkty polskiej marki Charme Parquet. W ofercie brandu, oprócz dwuwarstwowych desek, odnajdziemy jodełkę francuską, klasyczną oraz węgierską. Naturalny wygląd drewna podkreśla wysokiej jakości olejowosk.

Zaletą, którą szczególnie doceniają architekci, jest możliwość personalizacji produktu. Dostępność w szerokim wachlarzu wymiarów, wykończeń powierzchni i kolorów, pozwala wykreować w pełni unikatowe wnętrze. Dodatkowo produkty sygnowane marką Charme Parquet mają atest na ogrzewanie podłogowe (typu wodnego) oraz są bezpieczne dla alergików.

 

Elegancja od podstaw, czyli deski podłogowe Charme Parquet

 

jodełka francuska
Dębowa jodełka we wnętrzu polskiej marki Charme Parquet | design: Kamińska Stańczak Design

 

Jodełka klasyczna

Najbardziej popularnym sposobem układania jodełki, jest łączenie krótszego boku z dłuższym drugiej deseczki pod kątem prostym. Jodełka klasyczna, zwana również angielską, doskonale sprawdzi się nie tylko w klasycznych apartamentach. Może stanowić ciekawy kontrapunkt minimalistycznych wnętrz, albo tych urządzonych w duchu modern lub loft.

 

 

Jodełka węgierska

Jodełka to specyficzny sposób układania desek, który łudząco przypomina gałązkę jodłową. Istnieją dwa style z wykorzystaniem jodełki francuskiej: Herringbone oraz Chevron.

Jodełkę węgierską układa się z deseczek przyciętych pod kątem 60°. Po złożeniu deszczułki tworzą między sobą kąt 120°.

Pomiędzy każdym pasem wzoru powstaje idealnie prosta linia. Wzór ten jest szerszy, bardziej subtelniejszy i łagodniejszy od jodełki francuskiej. Idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach.

 

Ułożenie drewnianych klepek pod kątem od 45 do 60 stopni jest bardzo popularne nad Sekwaną. Rozwiązanie to możemy spotkać chociażby w galeriach Luwru, ale jego francuska nazwa – Point de Hongrie, zdradza faktyczne pochodzenie. Na Węgrzech w ten sposób układano parkiet już w XVII wieku.

 

proj. Finchstudio | fot. Aleksandra Dermont
proj. Finchstudio | fot. Aleksandra Dermont
jodełka węgierska
proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdjęcia: fotomohito
sztukaterie
Salon w paryskim klimacie | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (zdjęcia: Fotomohito)

 

Jodełka francuska

Jodełka francuska to specyficzny sposób układania desek, który łudząco przypomina grotę strzały. Układanie deseczek przyciętych pod kątem 45° na krótszych krawędziach, wymaga od fachowca niezwykłej precyzji i doświadczenia.

Ze względu na dynamizm tak ułożonego parkietu, jodełka francuska jest idealnym sposobem na uczynienie z podłogi elementu wiodącego w pomieszczeniu.

 

Charme Parquet
projekt: Kamińska Stańczak Design | fot.: Marcin Grabowiecki | Stylizacja: Eliza Mrozińska

 

Urządź całe wnętrze w jednym miejscu z dedykowanym specjalistą do kontaktu:

    Proszę o rozmowę ze specjalistąProszę o przedstawienie oferty


     

    Zapytaj // naszego eksperta

    Sylwia Matusiak

    Specjalista // Podłogi drewniane
    ×

    Zobacz // próbki i ekspozycję

    Internity Home Katowice

    ul. Porcelanowa 23

    Internity Home Kraków

    ul. Krakusa 11

    Internity Home Warszawa

    Duchnicka 3, Warszawa

    Internity Home Warszawa

    ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

    Internity Home Łódź

    Wróblewskiego 19a, Łódź

    Prodesigne Kraków

    ul. Praska 47, Kraków