Inspiracje estetyką i filozofią wschodu | Koncept na wnętrze

Inspiracje estetyką i filozofią wschodu | Koncept na wnętrze

Kreując przestrzeń do życia, coraz częściej zwracamy uwagę na takie czynniki jak poczucie harmonii i spokoju. Dążymy do stworzenia we wnętrzu, swojego rodzaju azylu, który pomoże nam uciec od codziennego pospiechu. Wyrazem tych potrzeb jest coraz większe zainteresowanie filozofią wschodu, szczególnie duchowością i stylem życia Japończyków. Podziwiamy ich uporządkowane życie, toczące się w poszanowaniu do tradycyjnych obyczajów i naturalnego piękna. Prostota, czystość i powściągliwość wydają się być wartościami, które stanowią antidotum na szalony konsumpcjonizm i dominujący wpływ social mediów na nasze codzienne wybory. Jeśli te cechy są Wam bliskie, inspiracje estetyką i filozofią wschodu pomogą wam zorganizować prawdziwą świątynie Zen, we własnych czterech kątach.

Proj.: Studio. O.; Wizualizacje: Michał Nowak Wizualizacje

Estetyka i filozofia wschodu we wnętrzach – od czego zacząć

Styl Japoński inspiruje architektów wnętrz już od wielu lat. Widoczny wzrost zainteresowania tą estetyką nastąpił około 2018 roku, a jej popularność nie maleje. Natomiast obecność wschodniej stylistyki w mainstreamie, zawdzięczamy postaciom takim jak Kanye West czy Marie Kondo. Obecnie mamy do czynienia z różnymi hybrydami stylu japońskiego, który projektanci łączą z elementami modernizmu, minimalizmu czy scandi. Najważniejsze podczas aranżacji wnętrz zgodnie z estetyką i filozofią wschodu, jest dopasowanie ich do naszego trybu życia, a nie wierne kopiowanie cech charakterystycznych dla domów kraju kwitnącej wiśni. Poniżej przedstawiamy podstawowe rozwiązania, które pomogą wprowadzić klimat harmonii i spokoju do wnętrza. 

Inspiracje estetyką i filozofią wschodu
Inspiracje estetyką i filozofią wschodu w projekcie Loft Kolasiński; Zdjęcia: Joel Hauck.

1. Zminimalizowanie materiałów

Sposób aranżowani wnętrz, zgodnie ze stylem japońskim, zaczyna się wyboru materiałów. Dlatego musi być on dokładnie przemyślany, a ilość ograniczona do minimum. Najlepiej zawęzić selekcję do dwóch lub trzech podstawowych materiałów, które spełniają nasze estetyczne i praktyczne potrzeby. Wnętrza inspirowane estetyką wschodu, najczęściej wypełnia drewno i kamień, który świetnie zastąpią spieki kwarcowe, będącę bardziej ekonomiczną i trwałą alternatywą. Zastosowanie tych materiałów pozwoli uzyskać ponadczasowe tło dla aranżacji i osiągnąć spójne, zrównoważone wnętrze. 

Kuchnia w bieli i drewnie. |Projekt: MAP; zdjęcia: PION

Tekstury, które stworzą ponadczasową bazę

2. Prostota i subtelność wystroju

Subtelne tło stworzone z wyselekcjonowanych materiałów, pozwala w pełni wybrzmieć elementom wyposażenia. Musimy jednak pamiętać, że i w tym zakresie obowiązuje powściągliwość. Główną rolę odgrywa funkcjonalność przedmiotów. Natomiast niepraktyczne dodatki i zbędne ozdoby nie powinny znaleźć się we wnętrzu inspirowanym stylem japońskim. Zatem ograniczenie mebli, pozwoli nam na wybranie modeli wysokiej jakości, które będą służyć przez lata. Proste formy i klasyczne wzory, są odporne na zmieniającą się modę, a upływający czas nadaje im szlachetności.

Mieszkanie w duchu less waste. | Projekt: Karolina Golińska | Studio LINE

Według Marie Kondo, najważniejszą zasadą podczas organizowania przestrzeni jest pozbywanie się rzeczy, które nie sprawiają nam już radości. Jej autorska metoda znana jako KonMari, polega na zebraniu rzeczy, jednej kategorii, a następnie zachowaniu tylko tych, które „iskrzą radość”. Pomyśl w ten sam sposób o wyposażeniu wnętrz i zdecyduj się na to, co jest dla ciebie istotne w codziennym życiu i komfortowym spędzaniu czasu w domu.

Poznaj naszą markę Charme Parquet

3. Wolna przestrzeń 

Szczególnie istotne w aranżacji wnętrz, inspirowanych estetyką wschodnią jest układ pomieszczeń i rozplanowanie przestrzeni. Należy dążyć do otwartych przestrzeni z organiczną ilością przedmiotów, dzięki czemu będzie możliwy optymalny przepływ powietrza i energii. Japończycy wierzą, że ma to ogromny wpływ na całe życie człowieka, nie tylko jego funkcjonowanie w domu, ale i poza nim. Ponadto wolna przestrzeń w mieszkaniu jest częścią aranżacji, zatem powinniśmy pamiętać o tym ważnym elemencie.

Projekt: Na Antresoli; zdjęcia: Bartek Rąkowski

Japończycy często wykorzystują wolną przestrzeń w swoich domach do medytacji. Coraz więcej z nas ją praktykuje, ale takie „puste miejsce”, przyda się również do ćwiczeń czy po prostu relaksu przy książce i ulubionej herbacie. 

4. Kolory

Kolorystyka wnętrz stanowi rodzaj pustego płótna, które pozwala wędrować wyobraźni mieszkańca. Toteż najczęstszym wyborem są barwy monochromatyczne, ograniczone do bieli, beży i brązów oraz ocieplone naturalnym kolorem drewna. Do kompozycji można wprowadzić czarne i złote elementy, które podkreślą charakter aranżacji.

Aranżacja w jasnych kolorach z czarnymi dodatkami. | Projekt Sylwia Kowalczyk-Gajda; Zdjęcia: Hanna Kozicka Fotograf

Jak stworzyć wnętrze kapsułowe – pobierz poradnik Internity Home

5. Rośliny

Rośliny we wnętrzach inspirowanych stylem japońskim są bardzo istotnym elementem aranżacji. Między innymi dlatego, że przenoszą naturę z zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia. Stanowią także, piękną i często jedyną dekorację jaką spotykamy w tego typu stylistyce. Ponadto, zielone rośliny pomagają w cyrkulacji powietrza i oczyszczają je z toksyn. Ich towarzystwo wpływa na nas pozytywnie oraz wspomaga relaks. 

proj. Joanna Piórko . Anna Nadany {Wrażenia Przestrzenne} www.wrazeniaprzestrzenne.com | fot. Hanna Połczyńska {Kroniki} www.kroniki.studio

Inspiracje estetyką i filozofią wschodu w praktyce

Jak zaaranżować wnętrze z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla stylu Japońskiego, ale bez dosłowności? Przyjrzyjmy się projektom architektów, którzy świetnie wykorzystali inspiracje estetyką i filozofią wschodu w aranżacjach wnętrz.  

Przedpokój 

Wejście do domu jest dla Japończyków bardzo istotnym pomieszczeniem. Przedpokój, zwany genkan, to miejsce gdzie wita się gości i niemal natychmiast zmienia buty na przygotowane przez gospodarzy kapcie. Dlatego, obowiązkowym meblem jest komoda lub regał, na którym ustawia się obuwie. Podłogę holu pokrywa się kamienną posadzką, a jego wnętrze wypełnia naturalne światło. Architektki z Na Atresoli, wykorzystały te cechy w projekcie domu jednorodzinnego po Wrocławiem. Jasny przedpokój z płytkami imitującymi kamień i prostą drewnianą komodą to świetny przykład interpretacji stylu japońskiego. 

Przedpokój inspirowany stylem japandi. | Projekt: Na Antresoli; Zdjęcia: Bartek Rąkowski

Japandi czy skandi? Co to za styl?

Strefa dzienna

Część dzienna zaaranżowana zgodnie ze stylem japońskim, posiada dużo naturalnego światła, drewnianych elementów i ograniczoną ilość mebli oraz dodatków. Bardzo istotne są, wspomniane już, „puste przestrzenie”, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza i energii. W projekcie Magdaleny Wieczorek z Besign Studio, nie można, nie pokusić się o analogię do stylu japońskiego. Zastosowana kolorystyka, zaczerpnięta jest z natury, jako kolor liści i owoców. Architektka zadbała również o dużo wolnej przestrzeni oraz stworzenie miejsca do ćwiczeń i medytacji. 

inspiracje estetyką i filozofią wschodu
Mieszkanie dla miłośnika zdrowego stylu życuia. | Proj.: Magdalena Wieczorek – Besign Studio, Zdjęcia: Jakub Nanowski

Sypialnia

Sypialnia stanowi miejsce relaksu, dlatego wszystkie znajdujące się w niej elementy powinny mu sprzyjać. Uspokojone kolory, nastrojowe oświetlenie i niskie łóżko z futonem, czyli japońskim materacem, to podstawa aranżacji sypialni. Tutaj, szczególną uwagę zwraca się na rezygnację z dekoracji, ozdób czy zbędnych mebli. Wnętrze zaprojektowane przez pracownię Formativ, posiada dużo elementów zaczerpniętych ze stylu japońskiego: surowe ściany w duchu wabi-sabi, obraz przywodzący na myśl tradycyjne drzeworyty oraz niskie łózko. Prawdziwa świątynia Zen. 

Sypialnia w duchu wabi-sabi. | Projekt: Formativ
 

Łazienka w stylu organicznym

Rytuał kąpieli to ważna część życia Japończyków, a sama łazienka jest miejscem odprężenia oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Zatem tworzona jest z myślą o przyjemności i relaksie. Szczególną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa wanna, w której można zanurzyć całe ciało. Własnie z kultury wschodu można przejąć aranżowanie we własnych czterech kątach, prawdziwych salonów kąpielowych, z wanną wolnostojącą w centrum pomieszczenia.  
 
Łazienka z wanną wolnostojącą. | Projekt: Elementy
 

Inspiracje estetyką i filozofią wschodu, drogą do uniwersalnego wnętrza

Aranżacje wnętrz inspirowane stylem japońskim to sposób na osiągnięcie ponadczasowego wnętrza, w którym zawsze będziemy się dobrze czuć. Uniwersalne cechy sprawiają, że łatwo zestawić ten styl z innymi. Stąd własnie pojawienie się min. japandi, łączącego wnętrza północnej Europy z  japońską filozofią minimalizmu. Estetyka i filozofia wschodu uczy nas, by żyć skromnie i czerpać satysfakcje z życia, natomiast nasze wnętrza mają być odzwierciedleniem nas samych. Proste i nieskomplikowane formy, naturalne materiały oraz autentyczność to główne cechy, które powinniśmy czerpać ze stylu japońskiego. 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków