Piece kaflowe w najlepszych aranżacjach | IH - Internity Home
Grupa Malaga Pracownia Architektoniczna (Marta Wróbel i Marta Kodrzycka) Autorka zdjęć: Vey Magdalena Łojewska

Piece kaflowe w najlepszych aranżacjach

Piece kaflowe pojawiły się w XVII wieku. Pierwotnie piece kaflowe spalały głównie drewno jako źródło energii, ale wraz z rozwojem technologii coraz częściej stosowano również węgiel, szczególnie w obszarach miejskich. Piece kaflowe do dziś odnajdują swoje miejsce w  również w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Oto kilka pomysłów architektów jak wkomponować wiekowy piec kaflowy we współczesne wnętrza.

 

Wizualna równowaga

 

113 metrowe mieszkanie znajduje się na drugim piętrze kamienicy zaprojektowanej przez znanego sopockiego architekta Carl’a Kupperschmitt’a. Dom stanowił część zespołu budynków powstałych na początku XX wieku, pomiędzy główną aleją Sopotu a linia kolejową. Wszelkie prace aranżacyjne wykonała Grupa Malaga Pracownia Architektoniczna Marta Wróbel i Marta Kodrzycka. 

Jeśli wnętrze jest już pełne elementów tradycyjnych, możesz zintegrować piec kaflowy jako harmonijne dopełnienie.

 

Eklektyczne połączenie

Preferując styl styl eklektyczny, można zestawić piec kaflowy z innymi stylami i motywami w pomieszczeniu. Kombinacja tradycyjnego pieca z nowoczesnymi meblami, sztuką lub dodatkami stworzy unikalną i interesującą atmosferę.

Wnętrze to znajduje się w radomskiej ponad 100 letniej kamienicy, która skrywa niezwykłe mieszkanie. Zostało zaprojektowane przez Marysię Gajewską i Michała Niedośpiała ze Studio Iskry. 

Swoją druga młodość dostał piec kaflowy w salonie. Został on ożywiony za sprawą pomarańczowego lustra. Właściciele mieszkania są obdarzeni dużą wyobraźnią, dlatego bez problemu zaufali architektom co do doboru kolorów i materiałów wykończeniowych.

MIESZKANIE W PRZEDWOJENNEJ KAMIENICY Z BŁĘKITNYMI SZTUKATERIAMI | DESIGN: STUDIO ISKRY

 

Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, możesz zaprojektować kącik wokół pieca kaflowego. Stwórz wygodne siedzenia, dodaj półki na drewno opałowe lub ustaw dekoracyjne elementy, które podkreślą tradycyjny charakter pieca.

Minimalistyczny kontrast

W projekcie studio bo/sko architekci wykorzystali kontrast między nowoczesnymi, prostymi liniami wnętrza a tradycyjnym wzornictwem pieca kaflowego. Piec umiejscowiony jest w w centralnym punkcie pomieszczenia, a jego tradycyjny wygląd stanowi interesujący akcent w minimalistycznej przestrzeni.

Płytki na piecu kaflowym są nie tylko praktycznym elementem, ale również dodają uroku i charakteru do pomieszczenia.

Proj.: studio bo/sko | fot.: Jakub Nanowski (www.perspektywa.net)

Płytki na piecu kaflowym pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Są one umieszczane wokół komory spalania, mając na celu akumulację i równomierne oddawanie ciepła do pomieszczenia. Kafle również chronią konstrukcję pieca przed bezpośrednim kontaktem z ogniem i pomagają w kierowaniu strumieniem gorącego powietrza.

Tradycyjne płytki na piecach kaflowych są wykonane z ceramiki, takiej jak glazurowana glina lub porcelana. Są one wypalane w wysokich temperaturach, aby zapewnić im trwałość i odporność na wysokie temperatury.

Płytki na piecach kaflowych występują w różnych wzorach i kolorach, umożliwiając dostosowanie ich do stylu i preferencji wystroju wnętrza. Tradycyjne wzory często obejmują geometryczne motywy, roślinne wzory, symbole lub sceny krajobrazowe. Współczesne  mogą być również zdobione nowoczesnymi wzorami i abstrakcyjnymi motywami.

Kontrast tekstur

Wykorzystując kontrast tekstur, piec kaflowy znajduje się w otoczeniu innych elementów o różnych fakturach, takich jak surowe drewno, metal czy beton. To połączenie różnych materiałów doda wnętrzu głębi i zainteresowania wizualnego.

Projekt: Biuro Kreacja | Banasik, Dorota Terlecka; Wizualizacje: Paulina Banasik

Piec kaflowy nie musi mieć klasycznego wyglądu. Dostępne są również nowoczesne modele pieców kaflowych o prostych, geometrycznych kształtach lub minimalistycznym wzornictwie. Taki nowoczesny piec może idealnie pasować do wnętrz urządzonych w nowoczesnym lub skandynawskim stylu.

Projekt mikro kuchni w mieszkaniu w starej kamienicy | Lummo

Kominek

Kominek jest najpopularniejszą alternatywą i uzupełnieniem ogrzewania w domu. Przy wyborze jednak kierujemy się bardziej walorami estetycznymi, wielkością i kształtem szyby, kolorem i stylem obudowy, niż możliwościami grzewczymi kominka. Zaskoczeni jego potencjałem cieplnym często chcielibyśmy go lepiej wykorzystać, jednak jest już najczęściej za późno na takie kroki.

Szukasz idealnego materiału wykończeniowego, który pozwoli zaaranżować w wyjątkowy sposób kominek, a przy tym będzie praktyczny, ognioodporny i łatwy w utrzymaniu czystości? Najlepszym wyborem będą gresowe płytki ceramiczne, które możesz dociąć w dowolny kształt. Do wyboru mamy wiele formatów, wzorów, faktur i kolorystyk, począwszy od bieli, przez szarości aż po ciemny grafit i czerń. Możesz wybrać również płytki drewnopodobne lub płytki w stylu rustykalnym. Możliwości zaaranżowania kominka z pomocą płytek jest naprawdę bardzo dużo. Dobrym wyborem będą również płytki klinkierowe, które wyróżniają się charakterystyczną barwą i strukturą powierzchni.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Monika Gross

mgross@internity.pl
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków