Dywan niezbędny element salonu

Odpowiednio dobrany  może być prawdziwą ozdobą salonu, ale nie tylko. To także świetne uzupełnienie aranżacji  łazienki, sypialni oraz każdego innego pomieszczenia w domu. Wełniane, skórzane, syntetyczne, bambusowe …niezależnie od tego jaki  dywan lub wykładzina gości w naszym mieszkaniu, spotyka je ten sam problem – uporczywe plamy, utrata koloru, a przy niektórych rodzajach także zmniejszenie puszystości. 

Z naszego poradnika dowiecie się jak dbać o dywany, by zawsze wyglądały jak nowe! 

Rezas Cosmou Veditte

Rezas Cosmou Veditte | Dywan dostępny w Internity Home

Estella Origami |Dywan dostępny w Internity Home

Estella Origami |Dywan dostępny w Internity Home

Najważniejsza jest szybka reakcja. Plamy należy usuwać od razu po ich pojawieniu się lub jak tylko je zauważymy –  nie odkładajmy tego na później!  Im szybciej zabierzemy się do pracy, tym większa szansa na  całkowite pozbycie się zabrudzenia,  ponieważ z czasem wnika ono coraz głębiej w tkaninę. Gdy na  dywan  wyleją się płyny, zbierzmy je  miękką szmatką  bądź  papierowym ręcznikiem.  Pozostałe zanieczyszczenia można w delikatny sposób zdjąć, na przykład łyżką.   

Nie wyobrażasz sobie wnętrza bez dywanu? Sięgnij po nasze inspiracje  

BBG Kippen Smoke | Dywan dostępny w Internity Home

BBG Kippen Smoke | Dywan dostępny w Internity Home

BBG Kippen Smoke | Dywan dostępny w Internity Home

BBG Kippen Smoke | Dywan dostępny w Internity Home

Rugsolid kolekcja Leather Light Grey

Rugsolid kolekcja Leather Light Grey dostępny w Internity Home

Jak prawidłowo usunąć plamę? Przede wszystkim  nie wolno zbyt mocno szorować zabrudzonego miejsca, gdyż może to spowodować uszkodzenie włókna oraz powiększenie się powierzchni plamy. Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę, by wykonywać tą czynność  od zewnętrznych krawędzi ku środkowi. Nie używajmy wody w nadmiarze, by nie przemoczyć  dywanu czy wykładziny,  ściereczkę należy dobrze wyżąć! Po usunięciu plamy, dajmy wyschnąć mokremu miejscu w temperaturze pokojowej.  Nie powinno się osuszać go za pomocą suszarki oraz na słońcu – to może spowodować blaknięcie kolorów! 

Projekt Katarzyna Kraszewska

Projekt Katarzyna Kraszewska

Projekt wnętrza Miśkiewcz

Projekt wnętrza Miśkiewcz

Zobaczcie także ↘↘↘

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI DYWAN DO WNĘTRZA?

 

Dywany dostępne w Internity Home

Dywany dostępne w Internity Home

 Sprawdzone sposoby: By szybko i skutecznie rozprawić się z plamami, możemy kupić  gotowy odplamiacz, ewentualnie wykorzystać do tego  sodę.  Metody czyszczenia  uzależnione  są od rodzaju dywanu jaki posiadamy. Wełniane możemy odświeżyć posypując je warstwą wyżej wspomnianej sody, którą pozostawiamy na około 15 minut, a następnie usuwamy odkurzaczem.  Zimą taki dywan warto ułożyć wierzchnią stroną na śniegu  i wytrzepać trzepaczką – to  pomoże w odzyskaniu intensywnego koloru. Pamiętajmy tylko, żeby śnieg nie był zbyt mokry! 

Algarve | Dywan dostępny w Internity Home

Algarve | Dywan dostępny w Internity Home

Projekt Katarzyna Kraszewska

Projekt Katarzyna Kraszewska

 Wykładziny lub dywany  wykonane  z syntetycznej tkaniny najlepiej czyścić za pomocą papki powstałej z połączenia trocin i octu.  Jedyne co trzeba zrobić to nałożyć ją równomiernie na tkaninę i poczekać aż wyschnie. Wtedy należy zebrać suche trociny szczotką i odkurzyć dywan. Tzw.  ludowe szmaciaki dobrze reagują na  zmydloną wodę.  Plamy usuwamy za pomocą szczotki, przemywamy czystą wodą i przecieramy ściereczką.   

Masz salon otwarty na kuchnię? Zobacz jak oddzielić je od siebie za pomocą jadalni   – Zobacz ↘↘↘

KUCHNIE ŁĄCZONE Z JADALNIĄ – NAJCIEKAWSZE POMYSŁY ARCHITEKTÓW

Projekt wnętrza Ivan Leskow

Projekt wnętrza Ivan Leskov

Dywaniki z sizalu, bambusowych listewek czy włókna kokosowego  dla odświeżenia przecieramy ściereczką zamoczoną w bardzo słonej wodzie. Dywaników z tych materiałów nie wolno prać! Macie w domu  dywany z owczych skór lub futrzane chodniki?   Jeżeli podszyto je materiałem, czyścimy je przy użyciu  talku dziecięcego lub kosmetycznego, albo sproszkowanej kredy.  Po posypaniu ich proszkiem odczekujemy kilka godzin, potem szczotkujemy i strzepujemy pył. Jeśli dywan nie ma podszycia, pozostaje nam przetrzeć go ściereczką zwilżoną  letnią mieszaniną wody i płynu do prania wełny.  Zwróćmy uwagę, by woda nie przedostała się do skóry.

Dywany ręcznie tkane - więcej propozycji znajdziesz w naszych salonach Internity Home i Prodesigne

Regularna pielęgnacja.  By jak najdłużej cieszyć się pięknym dywanem,  dbajmy o niego regularnie.  Systematycznie pozbywajmy się zalegających na nim drobinek brudu za pomocą odkurzacza. Co jakiś czas warto odświeżyć go  specjalnym środkiem do czyszczenia, a przede wszystkim stosować się do  zaleceń producenta.   Pochwalcie się swoimi pięknymi dywanami – czekamy na zdjęcia! 

Urządzacie dom/ mieszkanie? przyjdźcie koniecznie do naszych salonów Warszawa, Kraków i Łódź – zobaczcie adresy – kliknijcie!