Stół nie tylko od święta | Wielkanocne inspiracje Internity Home
Źródło: Bolia

Stół nie tylko od święta | Wielkanocne inspiracje Internity Home

Każde święta stanowią ogromne wyzwanie logistyczne – jak usadzić gości przy stole, zachowując komfort siedzenia i spożywania posiłku? Jak zamieścić na stole liczną zastawę, potrawy i oczywiście dekoracje? Trzeba przy tym również pamiętać, że mebel ten, nie jest używany tylko od święta, więc musimy go lubić także na co dzień. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać stół, by nie wychodzić z nim dobrze jedynie na zdjęciach oraz jak go ubrać na zbliżającą się Wielkanoc. 

Wielkanocne eleganckie wnętrza

Zanim wybierzesz stół

Zanim wybierzemy stół powinniśmy zastanowić się ile osób będzie przy nim siedzieć. Konieczna jest również wiedza, że jedna osoba potrzebuję około 55-60 cm szerokości oraz 40cm głębokości, by komfortowo siedzieć i spożywać posiłek. Jednocześnie przestrzeń między siedzącymi na przeciw siebie osobami powinna wynosić około 25cm. Umożliwia ona postawienie potraw czy dekoracji,  a także sprzyja swobodnej rozmowie. Natomiast optymalna wysokość stołu to 75/76cm.

Źródło: Bolia

Prostokątny stół rozkładany sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Można go ustawić przy ścianie, a w razie potrzeby rozłożyć. Wiele modeli stołów, posiada dwie lub więcej wkładek, dzięki czemu możemy rozkładać je zgodnie z potrzebami.

Stół, poza funkcją biesiadną, może służyć również do pracy. Dlatego warto postawić na model, który będzie nam służył przez lata, i który będziemy wykorzystywać do różnych zadań.

Proj.: Decoroom; fot.: Pion Poziom

Optymalne wymiary stołów o blacie prostokątnym:

 • 2 osoby – wymiar 60cm x 90cm
 • 4 osoby – wymiar między 120x90cm a 150cm x 125cm
 • 6 osób – wymiar między 200x90cm a 245cm x 125cm
 • 8 osób – wymiar między 260x90cm a 320cm x 125cm
 • 10 osób – wymiar między 320x90cm, a 350cm x 130cm
 • 12 osób – wymiar między 320x125cm, a 350cm x 150cm

stół do jadalni

Stoły z okrągłym blatem

Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, możesz wybrać długi stół, który będzie stanowił centrum pomieszczenia. Stoły o tłoczonych nogach, czy metalowych płozach, będą jednocześnie spełniać funkcje dekoracyjną. Alternatywą dla tradycyjnego kształtu blatu, jest blat okrągły. Taki Stół sprawia wrażenie wizualnie mniejszego i umożliwia użytkowanie przez więcej osób. Wymaga jednak wyodrębnienia większej ilości wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, dlatego najlepiej umieścić go w centralnej części.

Stół Peyote marki Bolia

Optymalna średnica stołów okrągłych:

 • 2 osóby – między 70cm a 90cm
 • 4 osóby – między 90cm a 150cm
 • 6 osób – między 140cm a 180cm
 • 8 osób – między 150cm a 210cm
 • 10 osób między 180cm a 240cm
 • 12 osób między 230cm a 270cm

Krzesła idealne

Nie samym stołem człowiek żyje, a więc niezbędne jest dobranie do niego krzeseł. Przede wszystkim musimy pamiętać, że odległość między nimi i ścianą lub innymi meblami, powinna wynosić minimum 75 cm, aby można było swobodnie przejść.  Jeśli nie kupujemy kompletu, zwróćmy uwagę na to, czy krzesła mają odpowiednie wymiary – muszą bez problemu wsuwać się pod stół i mieścić wzdłuż jego krawędzi. Standardowe krzesło ma głębokość 45 cm, minimalna odległość pozwalająca na podniesienie się z niego to 60 cm. Optymalna przestrzeń pozwalająca na jego swobodne odsunięcie i swobodne przejście obok stołu oscyluje w granicach 70-80 cm.

Stół i krzesło – dobrany duet w jadalni

Minimalne dekoracje – maksymalny efekt

Kiedy już mamy odpowiedni stół i krzesła, możemy zająć się dekoracjami. Stylistki Internity Home, polecają minimalistyczne ozdoby, które z łatwością wykonacie sami, nawet na chwilę przed przybyciem gości. 

Pastelowo – złota dekoracja stołu wielkanocnego | Propozycja projektanta wnętrz

Jajka można pomalować w wielobarwne plamki imitujące lastryko lub przepiórcze jajko. Prosta buźka wykonana markerem, będzie świetnie prezentować się w żywym wianku. Nawet skorupki sauté wyglądają pięknie, jeśli ułożymy jajka na szklanej paterze i dodamy kilka zielonych gałązek. Pisanki można również eksponować w wytłaczance, od której odetniemy górną część.

Nie masz farbek i pędzelków? Nie przejmuj się, świetnie zastąpią je lakiery do paznokci. Drobne wzorki możesz wykonać wykałaczką.

Zapytaj // naszego eksperta

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków