Szara łazienka z betonem w roli głównej
Marazzi

Szara łazienka z betonem w roli głównej

Jeszcze do niedawna chciano go zasłonić na wszelkie różne sposoby. Dziś wymyśla się coraz to nowe techniki na wyeksponowanie go, a nawet tworzy się jego imitacje. Beton, o którym mowa coraz śmielej wkrada się do naszych wnętrz, wprowadzając niewymuszoną nonszalancję oraz nowoczesny design. Zawdzięczamy to przede wszystkim działalności Le Corbusiera, za sprawą którego nastąpił przełom w obecności betonu we współczesnej architekturze. W moim dzisiejszym wpisie wykorzystam beton jako sposób na aranżację hitowego wnętrza. Szara łazienka z betonem w roli głównej – czy nie jest to połączenie idealne?

 

Łazienka minimalistyczna
Łazienka minimalistyczna

 

Beton w aranżacji łazienki od podstaw

Beton w zależności od aranżacji może sprawdzić się niemalże w każdej stylistyce, jednakże najlepiej odnajduje się w nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych oraz loftowych wnętrzach. Wynika to z jego specyfiki oraz surowego charakteru. Choć kojarzymy go przede wszystkim z szarościami, to może on występować w różnych kolorach: od bieli poprzez modne szarości, aż po czerń. Na specjalne zamówienie można wykonać go we wszystkich odcieniach dostępnych w palecie RAL, ale czy nie uważacie, podobnie jak ja, że wtedy traci swój urok?

Oprócz niepowtarzalnego klimatu jaki wprowadza do naszych czterech kątów, możemy mówić o jego długowieczności. Materiał ten doskonale prezentuje się przez długie lata, przy tym jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Poza tym jest odporny na ścieranie, niepalny oraz nie pyli i z tego ostatniego względu jest całkowicie bezpieczny dla alergików. A jak sprawdzi się w wyjątkowych warunkach panujących w łazienkach? Specyficzny mikroklimat z wilgocią na przedzie idzie w parze z betonem i jego długowiecznością? Oczywiście, że tak. Beton charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć. Umieszczając go na ścianach czy podłodze nie musimy się obawiać, tym bardziej, że jest wykorzystywany w produkcji umywalek, blatów łazienkowych a nawet wanien.

 

 

 

W domach z betonu… Po pierwszy płyty z betonu architektonicznego

Możliwości, jeśli chodzi o beton w łazience, jest naprawdę wiele. Zacznę od najpopularniejszego sposobu jakim są płyty z betonu architektonicznego. Są one wykonywane z masy piaskowo – cementowej wzmacnianej włóknami szklanymi. Występują w różnych grubościach ( od 0, 7 cm do 3 cm) i kształtach (najpopularniejsze są kwadraty i prostokąty, ale możemy spotkać się również z wielokątami). Do mocowania ich używa się specjalnych klejów a do większych gabarytowo lepiej zastosować śruby, albo kotwy do betonu. Z nich z łatwością możemy stworzyć modne ściany z betonu a także istnieje możliwość stworzenia betonowej posadzki. Decydując na te dwa rozwiązania jednocześnie otrzymamy monochromatyczny total look. Jeśli zależy nam na większej przytulności i boimy się zbyt surowego efektu, możemy nimi wykończyć tylko wannę, ścianę wewnątrz brodzika lub nad umywalką.

 

Płyty z betonu architektonicznego to ciekawy sposób na szarą łazienkę / proj. Pracownia Freedom
Płyty z betonu architektonicznego to ciekawy sposób na szarą łazienkę / proj. Pracownia Freedom

 

Szara łazienka z betonem w roli głównej na skróty

Moja kolejna propozycja nie wymaga przeprowadzania w domu wielkiego remontu, a nawet zatrudniania fachowców. Na rynku pojawiły się już farby oraz tynki imitujące beton, które idealnie wpisują się w modę na szarości oraz monochromatyczne wykańczanie wnętrz.

Tynk dekoracyjny imitujący beton można wykorzystać nie tylko na ścianie. Pokryjemy nim blat pod umywalkę, sufit, podłogę a nawet wannę. Dzięki swojej gruboziarnistej strukturze wygląda jak żywy beton. Farba dekoracyjna to również świetna alternatywa dla betonowych płyt i o wiele łatwiejsza w realizacji. Wystarczy przed malowaniem zagruntować ścianę, po zaciągnięciu farbą za pomocą wałka lub pędzla wypolerować i na samym końcu polakierować. Efekt betonowej nawierzchni otrzymujemy dzięki drobnoziarnistej strukturze i smugom, które powstają przez nierównomierne rozkładanie się pigmentu farby.

 

proj. Studio Projektowe Metraż
proj. Studio Projektowe Metraż

Kolejny pomysł wymaga pomocy fachowca, ponieważ są to płytki imitujące beton, które są już dostępne na rynku. Te, jak każde inne, zostały idealnie przystosowane do warunków występujących w kąpielowym wnętrzu a wykorzystując je otrzymamy szarą łazienkę w bardziej tradycyjnym stylu.

 

Szara łazienka | proj. Studio Karton, zdj. Aleksandra Dermont
Szara łazienka | proj. Studio Karton, zdj. Aleksandra Dermont

 

Żywy beton vs. akcenty

Poprzednie realizacje możemy wprowadzić na każdym etapie mieszkania. Kolejna propozycja wymaga zaplanowania już w fazie budowania domu. Surowy beton konstrukcyjny, o którym mowa to na pewno najekonomiczniejsze z rozwiązań. W tym przypadku należy jedynie zastanowić się czy o aż tak surowy efekt nam chodzi czy jednak wolimy bardziej dopieszczony i estetyczny beton zrobiony z myślą o funkcji dekoracyjnej. Osoby decydujące się na beton z krwi i kości na pewno muszą być bardzo odważne, ale nie wszyscy tacy są, albo po prostu na etapie budowania domu nie wpadli na pomysł, aby zostawić ścianę samą sobie. W takiej sytuacji można zdecydować się na moje wcześniejsze propozycje albo postawić na meble lub dekoracje z betonu. Betonowa wanna, umywalka, albo lampa – brzmi ciekawie, prawda?

 

Trendy w urządzaniu łazienki

 

proj. Nasciturus Design
proj. Nasciturus Design

 

Z czym łączyć beton?

W szarej łazience z betonem w roli głównej możemy postawić na białe, brązowe oraz beżowe akcenty. Dopuszczalne jest wprowadzenie jednego żywszego koloru, na przykład na ręcznikach, dywaniku łazienkowym lub obrazie. Dobrze z betonem będą kontrastowały białe meble łazienkowe z lakierowanymi frontami lub dla jeszcze bardziej charakternego efektu – czarne. W tym samym kolorze możemy dobrać wannę oraz inne niezbędne elementy wyposażenia tego wnętrza. Jeśli to jednak szarość ma dominować w łazience w każdym calu, warto zdecydować się na mocniejsze, odbijające światło detale. Co powiecie na złotą armaturę łazienkową, lampę i ramę lustra w tej samej barwie? Jak dla mnie – mistrzostwo! Dobrze w połączeniu z szarością wygląda również szkło i metal. Materiały te podkreślą nowoczesny charakter łazienki.

 

Proj.: Ggrupa projektowa; fot.: Martyna Rudnicka
Proj.: Ggrupa projektowa; fot.: Martyna Rudnicka

Umywalki łazienkowe

Szarą łazienkę możemy również zaaranżować w bardziej tradycyjnym tonie, której bliżej będzie do klasycyzującego stylu. Wystarczy wprowadzić do łazienki trochę drewna. Ono ociepli ją i sprawi, że stanie się o niebo przytulniejsza. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, gdyż są one bogate w odporne na wilgoć substancje oleiste. Do nich należą m.in. tek, iroko, merbau. Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z zakupu rodzimych gatunków? Absolutnie nie! Jednakże będą one od nas wymagać wzmożonej dbałości o ich dobrą kondycję. Inną wspaniałą propozycją jest wybranie płytek drewnopodobnych, które idealnie korespondują z betonem. 

 

Drewno i beton w łazience / proj. razoo-architekci
Drewno i beton w łazience / proj. razoo-architekci

 

Oświetlenie w szarej łazience

Często zdarza się tak, że łazienka jest pozbawiona wpadających przez okno naturalnych promieni słonecznych, a jak wiadomo każde wnętrze, aby dobrze wyglądało i służyło nam bez zarzutu potrzebuje dobrego doświetlenia. W przypadku łazienki, tym bardziej szarej,  musimy pamiętać, że jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest montowanie jednego głównego źródła światła, którego uzupełnieniem są oprawy natynkowe, wpuszczane, albo kinkiety. Dodatkowe punkty światła warto umiejscawiać po dwóch stronach lustra, a także w innych strefach dla zaznaczenia ich odrębności i oczywiście funkcjonalności. Inną możliwością jest zastosowanie samych opraw natynkowych lub  wpuszczanych. 

 

 

 

Przykładem są oprawy SternLight, które jak zdradza Wojciech Mantur – Project Manager w salonie Internity Home – mają możliwość regulacji wertykalnej i horyzontalnej, ściemniania fazowego czy umieszczenia wybranej ilości źródeł światła, pod wybranym kątem i w preferowanej od siebie odległości na szynoprzewodzie. Ponadto niektóre modele mogą być stosowane jednocześnie jako typowy downlight i wysuwany regulowany projektor. To wszystko wpływa na niezwykłą elastyczność produktów, a więc i ich atrakcyjność– zapewnia Wojciech Mantur, dodając przy tym, że dzięki możliwości dobierania zasilaczy o różnym prądzie zasilania, każdy może uzyskać idealne oświetlenie, które jest zależne od zapotrzebowania na światło.

 

Oprawy oświetleniowe SternLight  – informacje w pigułce 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków