Wieloletnie rośliny balkonowe - gatunki cebulowe

Wieloletnie rośliny balkonowe – gatunki cebulowe

Szukacie pomysłów na wieloletnie kwiaty, które będą wspaniale wyglądały zarówno na tarasie przy domu jak i na mieszkalnym balkonie? Przygotowaliśmy dla Was przegląd kilku takich roślin ze szczegółową specyfikacją na temat tego w jaki sposób o nie dbać, kiedy sadzić, jak podlewać i co zrobić, gdy nadejdzie zmiana pogody. Jeśli jesteście ciekawi i planujecie stworzyć piękny ogród za oknem, zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez naszą redakcję materiałem. Witamy wiosnę ogrodowymi rękawicami! Zapraszamy!

Hiacynty

Hiacynt potrzebuje stałej opieki. Należy zasadzić go w miejscu gdzie temperatura będzie oscylowała między 16, a 20ºC i pilnować tego, by regularnie podlewać cebule rośliny. Stawiając doniczkę unikajcie pełnego słońca i kaloryferów, kwiat lubi jasne światło, ale woli, gdy jest ono rozproszone. Co ciekawe, wystawiając hiacynt na zewnątrz korzystamy z cechy, dzięki której roślina kwitnie dłużej z powodu nieco niższych temperatur. Gatunek ten sadzi się na przełomie września i października, chyba, że kupujemy gotową sadzonkę ze sklepu, wtedy spodziewać się ich możemy już w marcu.

Hiacynty

Krokusy

Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie wzruszyłby się na widok kwitnących krokusów. Są one przecież oznaką zbliżającej się wiosny, a co za tym idzie poprawy pogody. By jednak jego kwiaty cieszyły nasze oczy należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze doniczkę ustawiamy w najchłodniejszym miejscu w domu, nie zapominając o jak najlepszym nasłonecznieniu rośliny. Pamiętajmy również o regularnym podlewaniu tak, by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Krakusy sadzimy na jesień.

Wieloletnie kwiaty cebulowe
Wieloletnie kwiaty cebulowe

Tulipany

Do hodowli w doniczkach najlepiej nadają się odmiany karłowe tulipanów, dorastające do 30 cm wysokości. Do zasadzenia wybierajcie tylko ładne cebule bez plam ani uszkodzeń. W innym przypadku kwiaty mogą wyrosnąć po prostu brzydkie. Sadzimy je dosyć gęsto, ale nie pozwalamy cebulkom się stykać. Gdy nadejdzie zima doniczkę z tulipanami należy włożyć do styropianowego pudła i przysypać torfem. Ważne, by mróz nie dostał się do cebul kwiatów. Tulipany sadzimy we wrześniu i październiku.

Rośliny cebulowe
Rośliny cebulowe

Zobacz też DRZEWA I KRZEWY IDEALNE NA TARAS – kliknij!

Narcyzy

Aby narcyzowa cebulka wytworzyła liście i pęd kwiatowy musi „leżakować” przez 8 tygodni w ciemności i chłodzie. Możecie więc kupić cebulki i poddać swoją cierpliwość dość długiej próbie czasu lub zainwestować w gotowe sadzonki ze sklepu. Po zakupie gotowej sadzonki należy przesadzić ją do większej doniczki, powinna mieć ono około 25 cm głębokości, by kwiat mógł się swobodnie rozwijać. Roślinę ustawiamy w jasnym miejscu, ale nie na słońcu. Podlewamy regularne pilnując, by ziemia była cały czas wilgotna. Narcyzy podobnie jak poprzednie gatunki sadzi się na jesień. Roślina ta najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, chociaż zniesie także niewielki półcień. Ziemia, którą powinniście przeznaczyć dla acidantery najlepiej by była lekka, próchnicza i niezbyt mokra. Pamiętajcie, że gatunek ten jest tropikalny, nie zniesie więc niskich temperatur i gdy tylko pogoda się zmieni należy wnieść ją do ciepłego pomieszczenia. Kwitnie na przełomie sierpnia i września, a wysokość potrafi dobić nawet jednego metra. Acidantere sadzimy w maju.

Kwiaty są najpiękniejszą ozdobą ogrodów i balkonów
Kwiaty są najpiękniejszą ozdobą ogrodów i balkonów

Na balkon przydadzą się: 

 

OŚWIETLENIE ZEWNĘTRZNE – PRZEGLĄD NAJCIEKAWSZYCH PRODUKTÓW