Wygodny design, czyli najlepsze sofy i narożniki do salonu
Arketipo

Wygodny design, czyli najlepsze sofy i narożniki do salonu

Kiedyś design można było jeść oczami. Co to oznaczało w praktyce? Za rzeczy okrzyknięte tym prestiżowym mianem płaciliśmy krocie, a w zamian dostawaliśmy dobrze wyglądający, odjechany mebel. Czy teraz, aby na pewno sama forma nam wystarcza? Niekoniecznie. Na ikonę designu trzeba sobie zapracować. Dziś pod lupę weźmiemy sofy i narożniki do salonu, które charakteryzuje wygodny design, będący synonimem nie tylko wyszukanej formy, ale też dbałości o każdy detal – począwszy od przemyślanego projektu, poprzez doskonałe wykonanie, aż po efekt końcowy, czyli ich styl i komfort użytkowania. 

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design

 

Wybieramy najlepsze sofy i narożniki do salonu 

Ponoć ideały nie istnieją. W przypadku ludzi rzeczywiście tak jest. W świecie mebli – polemizowałabym. Wystarczy porządnie zastanowić się nad pewnymi kwestiami, tak aby wybrany mebel rzeczywiście w naszych oczach był synonimem niedoścignionego ideału. Co wziąć pod uwagę?

 

Kilka wskazówek jak ustawić meble w małym salonie

 

Wybieramy sofy i narożniki do salonu | Meble SITS
Wybieramy sofy i narożniki do salonu | Meble SITS

 

Wielkość pomieszczenia

W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej odnajdą się sofy, które zazwyczaj są bardziej kompaktowe i ustawne niż narożniki. Te drugie z kolei świetnie wyglądają w dużych, otwartych przestrzeniach, a jeszcze lepiej spełniają swoje funkcje w przypadku większej ilości domowników. Jeśli zdecydowanie bardziej podobają się Wam sofy, tak jak mi, przy większym metrażu możemy zdecydować się na dwa takie same egzemplarze postawione naprzeciw. Idealnym uzupełnieniem będzie stolik kawowy.  

 

Meble SITS
Meble SITS są dostępne w naszych salonach

 

Ciekawą propozycją, która sprawdzi się i w dużym, i małym pomieszczeniu są meble modułowe. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że to my wybieramy moduły, które wykorzystamy do stworzenia wypoczynku i samodzielnie je zestawiamy, tworząc tym samym niepowtarzalną kompozycję idealnie dopasowaną do naszego wnętrza. Innym plusem jest to, że ustawienie możemy zmieniać w zależności od zmieniającej się sytuacji.  

 

Narożnik modułowy – wady i zalety

 

salon
proj. Anna Koszela

 

Styl wypoczynku

Pamiętajmy również o tym, aby wypoczynek dopasować do wystroju pomieszczenia. Jeśli tylko nie zdecydowaliśmy się styl eklektyczny, zadbajmy o to, aby serce salonu, jakim jest najczęściej sofa, albo narożnik, pozostawało spójne z innymi elementami. Przemyślana aranżacja jest kluczem do pożądanej harmonii.

Nie martw się w przypadku, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie określić, który model będzie pasował do Twojego salonu. Zdaj się na specjalistów: architektów lub po prostu sprzedawców w salonie, w którym dokonasz zakupu. Innym wyjściem jest wybranie prostej kubicznej formy w szarej tapicerce. To uniwersalny model, który sprawdzi się w niemalże każdej stylistyce. 

 

Rozwiąż quiz i dowiedz się jakim stylem wnętrzarskim jesteś!

 

Meble SITS
Meble SITS dostępne u nas

 

Tapicerka

Ważny jest także dobór tapicerki. Poziom trudności nie kończy się tylko na wyborze koloru. Zazwyczaj producenci oferują nam dodatkowo kilka grup tkanin różniących się od siebie jakością. Gdy już decydujemy się na kupno porządnej sofy, warto zadbać o to, aby jej materiał był również naprawdę dobry. Wtedy należy zwrócić uwagę na to, czy tkanina jest odporna na wodę, ścieranie, drapanie, plamy, czy ma funkcję aqua-clean, albo tendencje do mechacenia się / rozciągania / zaciągania. Do zwykłych tkanin dochodzą jeszcze skóry naturalne i ekoskóry. Te drugie najlepiej sprawdzą się w klasycyzujących i ewentualnie nowoczesnych wnętrzach. Pozostałe wnętrza polubią się z tradycyjnymi tkaninami.

 

Karmelowy narożnik Zanotta
Karmelowy narożnik Zanotta na Salone del Mobile Milano 2019

 

Dostępne funkcje

Oprócz wszystkiego, co wpływa na ogólny wygląd wypoczynku, zwróćmy uwagę na to w jakie funkcje został wyposażony. Jeśli nasz salon po zmroku zamienia się w sypialnię lub często ktoś u nas zostaje na noc, warto aby narożnik lub sofa była wyposażona w funkcję spania. Przy ograniczonym metrażu i nie tylko, dobrym wyborem jest wybranie modelu z dużym pojemnikiem na pościel. 

 

Sofa SITS
Sofa SITS

 

Funkcja spania to jedno. Na rynku są dostępne inne udogodnienia, które podwyższają komfort użytkowania i też niestety wartość mebla. Regulowane zagłówki, ukryte pufy do wyciągnięcia w razie potrzeby, wysuwane podnóżki i półki – to tylko niektóre elementy wpływające na zadaniowość mebla. 

 

Włoskie meble Nicoline są dostępne w naszych showroomach
Włoskie meble Nicoline są dostępne w naszych showroomach

 

Kształt i ustawienie

Dopełnieniem ideału jest odpowiednie ustawienie wypoczynku. Od tego zależy również jego kształt. W przypadku  mebli modułowych nie ma najmniejszego problemu, inaczej sprawa się ma w przypadku sof i narożników, które z góry mają narzuconą formę.

Najbardziej tradycyjnym ustawieniem jest postawienie mebla przy ścianie. Ciekawszą alternatywą jest ustawienie mebla wypoczynkowego na środku salonu. Wtedy nie tylko wprowadzamy trochę nonszalancji do wnętrza, ale również możemy symbolicznie rozgraniczać strefy. Doskonale wygląda ustawiony na środku narożnik w kształcie litery U. Wolny bok otwiera się na punkt centralny, na przykład kominek czy telewizor. To rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku dużych pomieszczeń. 

 

proj. ArtPartner Architects
proj. ArtPartner Architects

 

,,Prostota jest szczytem wyrafinowania”

Powyższe słowa wypowiedział kiedyś Leonardo da Vinci i okazuje się, że jest to prawda ponadczasowa. Współcześni designerzy sof i narożników stawiają przede wszystkim na prostotę, która w ogólnym rozrachunku okazuje się być najlepszą przyjaciółką ergonomii. 

Mądre wybieranie wiąże się nie tylko ze stawianiem na prostotę. Zanim zdecydujesz się na konkretny model sofy lub narożnika, wybierz się do dobrego salonu, w którym będzie okazja przetestować go i zobaczyć na żywo. Zwróć uwagę na komfort użytkowania danego mebla, nie bój się rozsiąść, a nawet położyć. Sprawdź jego dostępne funkcje. 

 

proj. Anna Koszela
proj. Anna Koszela

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków