Proj.: RUM studio; fot.: @kroniki

Złoto w kuchni – oryginalne propozycje, które podniosą prestiż wnętrza

Złote elementy w aranżacjach wnętrz nie tracą na popularności już od dobrych kilku lat. Dodatki w kolorze tego szlachetnego metalu wykorzystywane są w każdym pomieszczeniu i bez względu na jego styl. Jeśli chodzi o złoto w kuchni, najczęściej pojawia się pod postacią baterii, okuć meblowych lub lamp wiszących. Natomiast architekci mają również o wiele bardziej kreatywne pomysły na przemycenie złota do aneksów i przestrzeni kuchennych. Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym propozycjom na złoto w kuchni, wyselekcjonowanym przez naszą redakcję. 

Biżuteria wnętrz – złote akcesoria, które odmienią twój dom

Ściana nad blatem roboczym 

Najczęstszymi wyborem jeśli chodzi o zabezpieczenie ściany nad blatem roboczym w kuchni są płytki. Natomiast architekci udowadniają, że można podejść do tego tematu zdecydowanie bardziej kreatywnie. Pokrycie tej części aneksu kuchennego blachą w kolorze złota wprowadzi bardzo ciekawy efekt dekoracyjny, nada głębi i będzie pięknie odbijać światło. Taki zabieg szczególnie sprawdzi się w małych przestrzeniach. Dla zwolenników klasycznych rozwiązań, również mamy propozycję: złote płytki. Stanowią ciekawy kompromis pomiędzy oryginalną cienką blachą, a tradycyjną ceramiką ścienną. 

Matowa blacha w kolorze złota to ciekawy sposób na zabezpieczenie ściany nad blatem kuchennym. | Proj: Vzorovo

Co nad blatem kuchennym – wielkoformatowe kontra cegiełki – Zamów wyposażenie!

Miedziana blacha o nierównomiernej powierzchni w małej kuchni.  | Projekt: Hyz Projektuje/Aleksandra Hyz, Aleksanda Mętlewicz; Zdjęcia: Kąty Proste

Złote płytki to ciekawy kompromis pomiędzy blachą, a tradycyjną ceramiką ścienną. | Projekt: MOOD Studio; Fot.: Lokum Studio

Nadzwyczajne fronty

Kolejny ciekawy sposób na wprowadzenie złota do kuchni to fronty zabudowy meblowej. Zamiast tradycyjnego laminatu czy forniru, architekci proponują pokrycie szafek materiałami o efekcie złotej blachy. Zabieg ten wzbogaci aranżacje w każdym stylu, jednocześnie będąc ciekawym detalem dekoracyjnym. Ze względu na dużą moc złota, wykorzystywane jest ono jedynie do wybranych frontów z całej zabudowy – np. tylko do górnych lub jedynie do dolnych szafek. 

Złoto w kuchni
Górne szafki w kolorze złota. | proj. Marker Studio, zdj. Jaga Kraupe
Kuchnia inspirowana Bauhausem ze złotymi frontami szafek dolnych. | Projekt: Inbalance Studio; Wizualizacje: Will be Studio
Złoto w kuchni
Oryginalne fronty w kolorze złota. | Proj: NOM studio
Złota szafka kuchenna z oryginalną grafiką. | Źródło: www.thoughtfulmisfit.com

Złoto w kuchni – okapy

Złoty detal w strefie kuchni nie musi ograniczać się do okuć czy baterii. Rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność są złote i miedziane okapy kuchenne. Taki element jest dekoracją samą w sobie i nie potrzebuje już zbyt wielu dodatków. Jednocześnie będzie ciekawym uzupełnieniem klasycznych wnętrz, jak i tych minimalistycznych czy nowoczesnych. 

Kuchnia Doroty Szelągowskiej ze złotym okapem. |  fot. Piotr Czaja
Nowoczesna przestrzeń ze złotym okapem. | Projekt mieszkania pracownia IN
Projekt: Pracownia IN
Eklektyczna strefa kuchni. | Proj. CaSa
Eklektyczna strefa kuchni. | Proj. CaSa

Kreatywne rozwiązania

Pomysły architektów ze złotem w kuchni, nie ograniczają się jedynie do tych wyżej wymienionych. Wśród projektów znajdziemy wiele zaskakujących i oryginalnych rozwiązań. Jednym z nich, jest propozycja pracowni Magma. Wyspa w formie zwężającego się do dołu stożka, pokrytego złotą blachą wygląda jak nowoczesna rzeźba. Jednocześnie wyznacza centralny punkt strefy dziennej.

Złoto w kuchni
Kuchnia z oryginalną złotą wyspą. | Proj. Magma, zdj. Fotomohito

Zespół architektów z pracowni bo/sko zaproponował klientowi ciekawe wykończenie portalu wejściowego do kuchni. Złota blacha podkreślająca wnętrze drzwi, stanowi wprowadzenie do pomieszczenia w bieli i różu, gdzie znajdziemy również kilka złotych detali.

Proj.: bo/sko; FOt.: Hanna Połczyńska / kroniki.studio

Wnętrze w stylu Mid-century Modern, zaprojektowane przez pracownie RUM studio, podkreślają subtelne detale w kolorze złota. Aneks kuchenny, w którym dominuje fornir o kolorze orzecha amerykańskiego, przełamuje matowe złoto. Obudowa okapu, brzeg półki nad blatem oraz cokół wykończone złotem, nadają aranżacji wyjątkowej elegancji i klasy, znamiennej dla estetyki Mid-century.

Złoto w kuchni
Złota obudowa okapu oraz złoty cokół. | Proj.: RUM studio; fot.: @kroniki

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków