Sukces projektu zależy od wielu czynników. W przypadku tego konkretnego przedsięwzięcia, inwestorzy skoncentrowali się na identyfikacji swoich potrzeb, które następnie zaufali wybitnym umysłom architektonicznym z pracowni Tissu Architecture. Te kreatywne jednostki, wykorzystując różnorodność materiałów, faktur, mebli i detali, skomponowały harmonijną całość, oferującą niezwykłe wrażenia i sprzyjającą błogiemu odprężeniu. Ich osiągnięcia zostały uznane przez międzynarodowe jury prestiżowego konkursu European Property Awards 2023 – 2024. Przyznano polskiej pracowni główną nagrodę w kategorii Residential Interior Private Residence, co jednoznacznie dowodzi ich wybitnych umiejętności twórczych i zdolności do tworzenia wyjątkowych przestrzeni.
Luksusowy dom otoczony lasem | Proj.: Tissu
Klarowny układ
Właściciele domu, przywiązując dużą wagę do aranżacji wnętrz, jego projekt postanowili powierzyć pracowni wyłonionej w drodze konkursu inwestorskiego. Zaprosili do niego trzy wybrane biura projektowe, które za zadanie miały wykonanie wizualizacji części dziennej. Warunkiem wstępnym było zaprojektowanie wnętrz otwartej strefy dziennej w oparciu o naturalne materiały i kolory ziemi. Doskonale sprostały mu Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek i Katarzyna Dąbek z pracowni Tissu Architecture, które wraz z zespołem przedłożyły pełną rozmachu koncepcją aranżacyjną. Pierwsze skrzypce grały tu zestawienia materiałów zaczerpniętych wprost ze świata natury: kamienia, drewna, mchu w dekoracji na ścianie w jadalni. To one zadecydowały o powierzeniu architektkom realizacji projektu.W ten sposób wnętrza całego czterokondygnacyjnego budynku o niebagatelnej powierzchni 450 mkw. stał się kolejnym zadaniem, przed którym stanęły projektantki. Na jego spektakularny efekt miał wpływ także sam układ funkcjonalny pomieszczeń.
– wspomina Agnieszka Zaremba
Najważniejszym punktem wnętrza stał się okrągły stół umieszczony pośrodku otwartej przestrzeni, wokół którego toczy się codzienne życie mieszkańców. Za jej dekoracyjną ścianą z mchem ukryto klatkę schodową, wiodącą na wyższe kondygnacje i na poziom -1 z garażem i siłownią. Na parterze obok jadalni znalazła się nieco wycofana kuchnia z obszerną wyspą z dodatkowym blatem, pełniącym funkcję stołu przy mniej formalnych posiłkach. Obok wejścia po prawej stronie dyskretnie umieszczono gabinet. Na piętrze znalazła się strefa prywatna z master bedroom połączoną z garderobą i łazienką oraz pokojami trójki dzieci, także z łazienkami.
W harmonii z naturą
Zgodnie z życzeniem inwestorów istotną rolę w całym projekcie odegrały naturalne materiały. Wśród nich pierwsze skrzypce gra fornir kamienny o strukturalnej powierzchni, który zdobi ściany otwartej części dziennej, ale i drzwi wejściowe. Mocny kontrapunkt dla niego stanowi beton, pięknie eksponujący naturalną tkankę budynku. Całość ociepla drewno na podłogach oraz w postaci forniru na ścianach. Jego ciepła kolorystyka i bogate usłojenie równoważą chłodne w odbiorze materiały. Dzięki temu dom ma przyjazny, naturalny charakter, na którym zależało inwestorom. Z kolei by zdynamizować aranżację, architektki odważnie połączyły wiele faktur, które, odbierane wszystkimi zmysłami, także wpływają na panujący tu nastrój. Stąd np. powierzchnie fornirów betonowych i kamiennych uzupełniają w strefie jadalni betonowe płytki (ściana przy wejściu) o nieregularnym cięciu. Podobne efekty uzyskano w niedużej toalecie na parterze, gdzie ścianę z umywalką ze spieku wyłożono czarnymi płytkami o fakturze imitującej surowe drewno techniczne przycinane w kostkę. O wrażeniu, jakie robi wystrój wnętrz decydują także detale, zaprojektowane i wykonane z niezwykłą starannością, czego doskonałym przykładem mogą być stalowe elementy regularnie przewijające się we wnętrzach.
– opowiada Magdalena Kostrzewa-Świątek
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Salon z widokiem na relaks
Koncepcji aranżacyjnej projektantek nie sposób zatem przecenić. Otwarta na ogród i z dwóch stron przeszklona strefa wypoczynku to miejsce idealne do relaksu. Zapewnia go duża, komfortowa sofa narożna, z której można nie tylko podziwiać roztaczające się za oknami widoki, ale też obejrzeć ulubiony film czy w chłodne dni ogrzać się przy kominku. W miarę potrzeby okna można bowiem przesłonić miękkimi zasłonami z grubego weluru, które zamieniają salon w przytulny zakątek o wysokich walorach akustycznych. O atutach estetycznych wnętrza przesądza zaś starannie wykonana kamienna ściana z dużym telewizorem i pasmowym kominkiem gazowym z wykończeniem ze wspomnianej już ręcznie wytrawionej stali.
Jednak sercem domu jest jadalnia. Stanowi ją okrągły stół z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami wokół. To wybór świadomy, który ma nie tylko ułatwiać komunikację, ale też podkreślić ruch, jaki w tym miejscu się odbywa. Podobną rolę pełni dekoracyjna ściana z mchem.
– wyjaśniają projektantki
Ostatnio dodane
Kuchenne ewolucje
Część kuchenna została delikatnie wycofana, tak by nie zakłócać sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery otwartej strefy dziennej. Na pierwszy plan wysuwa się duża wyspa kuchenna z wyrazistym czarnym okapem powyżej. Na życzenie właścicieli została ona zwieńczona drewnianym blatem umieszczonym na poziomie stołu, przy którym ustawiono krzesła dla całej pięcioosobowej rodziny. Ze względu na oddzielną spiżarnię, do której wejście dyskretnie schowano za jednym z frontów wysokiej zabudowy, kuchnię można było zaplanować funkcjonalnie, jednak bez zbędnego przeładowania. Stąd jej zabudowa ograniczona została do jasnych szafek podblatowych na ścianie głównej, z którymi estetyczny kontrast budują wykończone fornirem drewnianym fronty wysokiej zabudowy po prawej stronie. Uwagę zwraca starannie zaplanowana kompozycja poziomych i pionowych linii oraz patynowane lustro sięgające sufitu, w którym efektownie odbija się strefa dzienna.
Ostatnio dodane
W strefie Master bedroom
Główna sypialna właściciele, choć nie jest duża, ma wiele walorów estetycznych. Jej głównym atutem jest piękny widok na ogród. Przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę budują także naturalne materiały, w tym drewniany fornir. To decyzja, która jest konsekwentną linią aranżacji całego domu, tak ważną by zachować indywidualny rys projektu. Stąd pojawiają się tu także, znane z pozostałych pomieszczeń, powierzchnie patynowanych luster pozwalające na grę światło i optycznie powiększające wnętrze. Stylistyczny reżim podkreśla również wystrój przypisanej do master bedroom łazienki, gdzie okno dachowe umieszczone nad wanną pozwala na kąpiel z widokiem na niebo, a drewno, beton i modelowania przestrzeni światłem tworzą oddziałują na wszystkie zmysły, dostarczając niepowtarzalnych doświadczeń przestrzeń relaksu.
Ostatnio dodane
Spektakularne efekty
O sukcesie projektu decyduje bowiem wiele czynników. W tym przypadku inwestorzy potrafili określić swoje potrzeby, ale pozostawili swobodę architektkom. Te posługując się całą paletą materiałów, faktur, mebli i detali stworzyły spójną kompozycję, oferującą autentyczne doznania i sprzyjającą relaksowi. Dobra organizacja przestrzeni, umiar w kolorystyce i przyjazna, ludzka skala sprawiają, że z domu dobrze się korzysta.
– zgodnie potwierdzają Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu Architecture.
The European Property Awards
Projekt wnętrz doceniło także międzynarodowe jury największego i najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego The European Property Awards, przyznając mu nagrodę główną w kategorii Residential Interior Private Residence.The European Property Awards to nagroda, która przyznawana jest przez 80 ekspertów z branży. Jury ocenia wzornictwo, jakość, usługi, innowacyjność, oryginalność oraz realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Panelowi Jurorów przewodniczą Lord Caithness, Lord Best oraz Lord Waverley, którzy są członkami Izby Lordów w brytyjskim parlamencie. Nagrody są przyznawane od 30 lat w 50 różnych kategoriach w obszarach Arabii, Europy, Afryki i Kanady, Ameryki Centralnej i Południowej, Karaibów, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji Pacyficznej.
Ostatnio dodane
Projekt wnętrz: Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek, Katarzyna Dąbek – Tissu Architecture