Warszawska ulica Emilii Plater posiada bogatą historię i od jej powstania pod koniec XIX wieku, była zagospodarowywana bardzo różnorodną architekturą. Obecnie można tu podziwiać stojące obok siebie nowoczesne biurowce, przedwojenne kamienice, modernistyczne bloki, a także mały kościół zbudowany po II wojnie światowej. Właśnie na tej ulicy, na skrzyżowaniu ze Wspólną, znajduje się niepozorny na pierwszy rzut oka, budynek mieszkalny z 1959 roku. Jednak, kiedy przyjrzymy się elewacji zobaczymy zaprojektowane pod kątem wykusze z balkonami francuskimi, które nadają fasadzie dynamiki. Bryła, o tak ciekawym rytmie zafascynowała architektkę Karolinę Kulis, która właśnie zaczęła prace nad projektem mieszkania, znajdującego się w tym budynku. Stało się wówczas oczywiste, że inspiracji dla wnętrza należy szukać w pracach modernistów. Natomiast kiedy trafiła na starą fotografię Villi Le Lac autorstwa Le Corbusiera, wizja aranżacji zdała się oczywista.
Zielone mieszkanie inspirowane latami 90. | Proj. Studio Kulis
Ukłon w stronę Le Corbusiera
Willa Le Lac powstała dla rodziców Le Corbusiera w 1924 roku, czyli niemal wiek po tym, jak Karolina Kulis rozpoczęła pracę projektem. Sama architektka podkreśla: ” zachwyciło mnie w nim wszystko: od starych szkiców układu komunikacji, po kolorystykę i co najważniejsze zwrócenie całości w stronę słońca dzięki panoramicznym oknom.”. Inwestorzy, którzy chcieli przeznaczyć mieszkanie na wynajem z otwartością przyjęli wizję aranżacji. Bardzo im się spodobał koncept barwnego mieszkania w duchu modernizmu. Jednak na początku należało całkowicie zmienić pierwotny układ mieszkania. Wyburzono ściany między początkową lokalizacją kuchni i pokoju głównego. Zamieniono również funkcję tych pomieszczeń, aby uzyskać mały kąt sypialny. Usunięto też ścianę między korytarzem a starą kuchnią, aby odzyskać każdy centymetr i postawić szafę otwieraną od strony sypialni. Jedyny element jaki został zachowany to świetlik w łazience. Dodano do niego szkło dekoracyjne, a od strony sypialni wykończono niebieską ramą.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Funkcja, forma, kolor
Pomimo, iż mieszkanie przeznaczone jest na wynajem, właściciele chcieli by panował tu klimat domowego ciepła. Istotnym aspektem, obok funkcjonalności, było więc wprowadzeniu rozwiązań pozwalających na wygodne i komfortowe mieszkanie. Architektka podzieliła niewielką część dzienną na trzy strefy funkcjonalne: aneks kuchenny z pojemną zabudową, strefę jadalnianą oraz wypoczynkową z wygodnymi leżankami. Za lekkimi białymi zasłonami, skrywa się kącik sypialniany. Przedpokój również można odseparować od reszty mieszkania, zasuwając zasłonę. Aby powiększyć przestrzeń łazienki, zdecydowano się przenieść pralkę do zabudowy szafy, znajdującej się pomiędzy sypialnią a salonem. Dzięki temu zabiegowi w łazience stanęła duża kabina prysznicowa. Ściany pokryte barwnym lastryko nawiązują do modernizmu i są motywem przewijającym się w całej aranżacji mieszkania. Wnętrze idealnie dopełnia prosta ceramika i chromowana armatura.
Ostatnio dodane
Ostatnio dodane
Projekt: | Karolina Kulis |
WWW: | https://karolinakulis.com/ |
Zdjęcia: | Martyna Rudnicka |