Styl francuskich kamienic i paryski sznyt to obecnie jedne z najsilniejszych tendencji w architekturze wnętrz. Zarówno projektanci, jak i inwestorzy pokochali stylistykę, która idealnie komponuje się z historycznymi budynkami, ale można ją też wprowadzić do mieszkań deweloperskich. Eklektyczne aranżacje, gdzie główną rolę grają sztukaterie, meble i dodatki vintage oraz drewniane parkiety, wyrażają potrzebę przebywania w pięknych i spersonalizowanych miejscach. Nasza redakcja przygotowała selekcję najlepszych projektów, ukazujących wnętrza w stylu paryskim. Zobaczcie jak rodzime biura architektoniczne przenoszą na polski grunt rozwiązania, prosto ze stolicy Francji.

1. Paryski duch przy Mokotowskiej | Proj. Whitecastle.pl

Przed wojną kamienica projektu Mariana Lalewicza przy ulicy Mokotowskiej, należała do jednych z najbardziej luksusowych. Dziś zdobycie mieszkania w tym budynku jest równie dużym prestiżem. Wnętrze zaprojektowane własnie w tej kamienicy, przez White Castle w pełni wykorzystuje potencjał architektoniczny. Apartament o powierzchni 130m2 charakteryzuje niewymuszona elegancja, paryski szyk i nowoczesny design. 

Wnętrza w stylu paryskim

Sztukateria jest najbardziej charakterystycznym elementem stylu paryskiego. | Proj.: Whitecastle.pl

Paryski duch przy Mokotowskiej

2. Francuski minimalizm | Proj.: Małgorzata Niedzielska

Kolejne mieszkanie zlokalizowane w zabytkowej warszawskiej kamienicy. Jego aranżacją zajęła się architekt Małgorzata Niedzielska, dla której inspiracją był klimat paryskich kamienic. Jednak jej interpretacja jest bardzo subtelna i opiera się na najbardziej charakterystycznych dla stylu francuskiego, elementach architektonicznych. Zachwyca frezowana stolarka drzwiowa, sztukateryjne rozety oraz drewniana jodełka na podłodze. Klimat uzupełnia wyjątkowa selekcja oświetlenia. 

wnętrza w stylu paryskim

Stolarka drzwiowa nawiązuje do historycznych rozwiązań. | Małgorzata Niedzielska Wizualizacje i Architektura

Wyjątkowa selekcja oświetlenia uzupełnia styl wnętrza. | Małgorzata Niedzielska Wizualizacje i Architektura b

Francuskie klimaty – wnętrze zaprojektowane przez architekt Małgorzatę Niedzielską

3. Mały Paryż | Proj. Colombe Design

Wyjątkowa realizacja Colombe Design, stanowi kwintesencje stylu paryskiego. Dominują tutaj jasne barwy, wybitny design, a przede wszystkim szlachetne materiały. Architekci z znamienną dla Francuzów nonszalancją, połączyli ze sobą różne kolory i rodzaje marmuru oraz drewna. Wykorzystanie szlachetnych materiałów jako podstawy aranżacji, pozwoliło na ograniczenie wyposażenia. Co za tym idzie, każdy mebel jest dokładnie przemyślany i podkreśla styl wnętrza. Wyjątkową dekoracją, a zarazem elementem praktycznym są parawanowe shuttersy.

Strefa dzienna z wyjątkową selekcją mebli. | Proj.: Colombe Design; fot.: studio PION

Kominek obudowany marmurem to wyjątkowa dekoracja. | Proj.: Colombe Design; fot.: studio PION

Inspiracja tygodnia: marmur, drewno i złoto | proj. Colombe Design

4. Paryski szyk w rodzinnym mieszkaniu | WZ Studio

Mieszkanie w nowym budownictwie, nie przeszkodziło architektom z WZ Studio w stworzeniu wnętrza zainspirowanego stylem paryskim. Biały sufit i ściany optycznie podwyższają mieszkanie, co daje efekt podobny do tego z historycznych kamienic. Kolejnym nawiązaniem do kamienicznych wnętrz są lamperie z paneli sztukateryjnych oraz drewniana jodełka na podłodze. Biel wybrano również dla zabudowy kuchennej, dzięki czemu powstało spójne tło dla całej części dziennej, dające efekt przestronnego, wysokiego i bardzo jasnego wnętrza. Wyposażenie jest ograniczone, ale wybrane z ogromną starannością, tak by współtworzyło eklektyczny klimat, ale i było dekoracją samą w sobie. 

Lamperie sztukateryjne wprowadzają kamieniczny klimat. | Proj. WZ Studio; fot. Artur Jarosz/ Trzykropy

Wiesz, że w salonach Internity Home możesz kupić listwy sztukateryjne? Skontaktuj się z naszym specjalistą i dowiedz się więcej:

KAROL GRUSZKA

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany

 

WNĘTRZA W STYLU PARYSKIM

Proj. WZ Studio; fot. Artur Jarosz/ Trzykropy

Eklektyzm i paryski szyk w rodzinnym mieszkaniu | Proj.: WZ Studio

5. Francja na Pradze| Eg Projek

Kierunkiem przewodnim 47-metrowego mieszkania jest styl francuski. O historii miejsca zlokalizowanego w odnowionej kamienicy, przypominają przede wszystkim rzadko już spotykane półokrągłe okna. Parkiet ułożony w jodełkę, sztukaterie, rozety oraz kryształowy żyrandol znajdujący się  w wykuszu jawnie nawiązują do klimatu kamienicznych mieszkań. Przytulności wnętrzu nadają ciężkie zasłony, okalające okna. Dzięki nim do wnętrza wpada ogrom naturalnego światła, które stwarza swoistą grę światłocieni. Uwypukla piękno, kreuje przestrzeń a także – jeśli trzeba – skrywa ewentualne niedociągnięcia.

Klimatyczny wykusz. | Proj. Eg Projekt, zdj. Piotr Czaja

wnętrza w stylu paryskim

Panel sztukateryjny stanowi świetną alternatywę dla zagłowia łóżka. | Proj. Eg Projekt, zdj. Piotr Czaja

Francja na Pradze | 47 – metrowe mieszkanie na wynajem w odnowionej kamienicy

6. Paryski sznyt i odcienie zieleni |Proj. KW Studio

Mieszkanie na Starym Mokotowie uzyskało paryski sznyt, dzięki kreatywnym rozwiązaniom architektek z KW Studio. Poza najbardziej charakterystyczną, drewnianą jodełką, znajdziemy tutaj meble vintage. Należą do nich: okrągły, orzechowy stół na wysoki połysk, krzesła z plecionym siedziskiem i oparciem nawiązujące do stylistyki Bauhausu oraz ciekawa lampa podłogowa. Aranżacje uzupełniają minimalistyczne grafiki autorstwa Karoliny Bielawskiej.

Meble vintage są znamiennym elementem stylu paryskiego. | Proj. KW Studio we współpracy z Kamą Czudowską, Fot. PION

Proj. KW Studio we współpracy z Kamą Czudowską, Fot. PION

Eklektyczne mieszkanie w odcieniach zieleni | Proj. KW Studio

 

POCZYTAJ O EKLEKYZMIE I STYLU PARYSKIM W NASZYM TRENDBOOKU

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Maksymilian Płusa

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków