Kleinowski błękit i bauhaus w eksperymentalnym mieszkaniu architektów

Kleinowski błękit i bauhaus w eksperymentalnym mieszkaniu architektów

Klein z reakcji publiczności wywnioskował, że widzowie uznali jego jednolicie zabarwione płótna za nowy rodzaj abstrakcyjnej dekoracji wnętrz. Zszokowany tym niezrozumieniem, doszedł do wniosku, że należy zrobić kolejny i decydujący krok w kierunku sztuki monochromatycznej. Od tego czasu skoncentrował się na jednym, podstawowym kolorze: niebieskim.

Projekt 70-metrowego lokalu został wykonany przez Dianę Żurek i Bartosza Girka prowadzących Furora Studio. Prywatne mieszkanie z pracownią, należące do architektów, miało stanowić eksperymentalną przestrzeń wypełnioną niestandardowymi rozwiązaniami. Taka wizytówka pracowni przybliża potencjalnym klientom estetykę, która wyróżnia prace projektantów, a także ich pomysły na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni. Miks stylów zaprezentowany w eksperymentalnym mieszkaniu posiada zaskakującą proweniencję. Znajdziemy tu inspirację mistycznym błękitem Yvesa Kleina, bauhausem, skandynawskim designem oraz harmonią japońskiej architektury. Ta, na pierwszy rzut oka prosta i czysta przestrzeń, przechowuje w sobie ogromny bagaż ciekawych rozwiązań materiałowych oraz kolorystycznych. Minimalistyczny eklektyzm łączący w sobie  klasyczne style, przeplatające się z nowoczesnym wzornictwem – japonia, plastik, metal, geometria i szczypta (post) modernizmu.

Kleinowski błękit
Proj.: Furora Studio | Diana Żurek, Bartosz Girek | Fot.: ONI Stories

Bauhaus – 100 lat wpływów słynnej szkoły artystycznej

Nieoczywiste inspiracje

Wpływ na aranżację mieszkania miały inspirację japońską architekturą, duńskim designem oraz bauhausowska myśl projektowa. Nieoczywisty korowód stylów został uzupełniony dużą dawką współczesnych elementów, tj.: zimny, chromowany metal czy akryl. Przestrzeń budują oryginalne zestawienia form, wzorów i barw, dla których wspólnym mianownikiem jest postmodernistyczna proweniencja. Swoisty punkt wyjścia, dla kolorystycznych rozwiązań we wnętrzu, stanowił niesamowity odcień błękitu, stworzony przez francuskiego artystę Yvesa Kleina.

International Klein Blue posiadał wyjątkowe właściwości – zapewniał matową powierzchnię o niezwykle głębokim nasyceniu, a pokryte nim powierzchnie nabierały niematerialnego charakteru, zdawały się być tak przestrzenne, że chciałoby się włożyć w nie rękę.

Aby kleinowski błękit mógł wybrzmieć w pełnej okazałości, architekci postanowili ograniczyć pozostałe barwy do bieli i czerni, uzupełniając zestaw o piękny odcień orzechowego drewna.

Kuchnia bez górnych szafek | TOP 20 projektów

Zmiana układu

Oryginalny układ lokalu został przearanżowany tak, by zmniejszyć niewykorzystany korytarz i zamienić go na większych rozmiarów kuchnię oraz łazienkę. Ta strefa, wymalowana bielą, z autorską komodą w tym samym odcieniu i wysokim lustrem, wprowadza do zacienionego miejsca światło, a także intuicyjnie kieruje ku części dziennej. W salonie z aneksem kuchennym odnajdziemy proste, nakładające się na siebie bryły. Koła, kwadraty, półokręgi, trójkąty – układające się w jasną kompozycję wypełnioną mocnym odcieniem ultramaryny, którą pokryta została zabudowa kuchenna, tworząc monolityczną układankę. Każdy mebel w tej przestrzeni kryje drobne detale, zaprojektowane przez architektów. Metalowe szafki, komoda o strukturze materiału, czy stół z kamiennymi podporami i butelkowym blatem – to kompozycja nie tylko użytkowa, ale także niezwykle oryginalna i estetyczna.

Ikony designu

Eklektyczny styl wnętrza uzupełniają ikony współczesnego polskiego designu, ale także klasyki z korzeniami wprost ze szkoły w Dessau. Ściany oprószone bielą i klasyczne rolety, nadają przestrzeni purystycznej nuty, a wszystko przełamane soczystym, przyciemnionym orzechem, wchodzącym na ściany i meble. Po przeciwnej stronie mieści się sypialnia, w cieplejszych barwach z mocnym odcięciem na ścianach, w które wkomponowane zostało wejście, ale także garderoba wykończona materiałowymi drzwiami – nawiązującymi do azjatyckiego shoji. Beże i brązy przełamują kamienne miraże za łóżkiem, o intensywnym charakterze i miętowo-niebieskie odcienie zagłówka. Pojawia się także czerwień, rysująca na ścianie abstrakcyjny wzór.

Inspiracje estetyką i filozofią wschodu | Koncept na wnętrze

Kolejnym pomieszczeniem mieszkania jest łazienka wypełniona jasnym błękitem z wytłoczonymi kształtami. Tworzy ona współczesną interpretację  boazerii, ozdobioną nowoczesną umywalką oraz kilkoma kolorowymi punktami. Przestrzeń wykończona została mocnym fornirem oraz kremową płytką o przekroju kamieniu. Ostatnią częścią jest pracownia, do której można dostać się z mieszkania, ale także od zewnątrz. Na samym środku znajdziemy wielkogabarytowy stół oparty o lekkie drewniane walce, a szklany blat o zielonkawej kolorystyce odbija w sobie światło, ale także eksponuje nonszalancko wiszące lampiony. Znajdziemy tu także zapomniane PRL-owskie meble, znalezione pod warstwą kurzu, które korespondują ze  szczotkowaną stalą szafek.


PROJEKT: Furora Studio (Diana Żurek, Bartosz Girek)

WWW: https://furora.studio/o-nas/

ZDJĘCIA: ONI Stories

LOKALIZACJA: Olkusz

METRAŻ: 70mkw

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków