Zadaniem architektów z Pracowni Barak było stworzenie aranżacji mieszkania na wynajem długoterminowy. Przestrzeń miała być nieszablonowa, ale jednocześnie dość uniwersalna, by przyszli najemcy czuli się tu jak u siebie. Tworzenie wnętrz mieszkalnych, które nie są skierowane pod konkretnych użytkowników nie należy do najłatwiejszych zleceń. Jednak architekci poradzili sobie z tym zadaniem, stawiając na ograniczoną gamę kolorystyczną i materiałową. Aranżacja stanowi wariację na temat eklektyzmu w minimalistycznej wersji, ubranego w neutralną tonacje bieli, szarości i beżu z mocnym akcentem w postaci różu. Wybór ten spowodował, że mieszkanie wyróżnia się na tle innych, jest przytulne, a zarazem pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców.
Aranżacje, które sprawią, że pokochasz lastryko
Przepis na minimalistyczny eklektyzm
Mieszkanie o powierzchni 60m2, znajduje się na nowym osiedlu w gdańskim Garnizonie. Ta niezwykle intersująca lokalizacja na mapie trójmiejskich nieruchomości, wpłynęła na atrakcyjność inwestycji. Jednak należało zadbać, by wnętrze było równie ciekawe i przyciągało potencjalnych najemców. Pracownia Barak zaproponowała więc, minimalizm ocieplony eklektycznymi elementami oraz ciekawą selekcję materiałów. Przestronna strefa dzienna sprzyja wspólnemu spędzaniu tu czasu. Jedna ze ścian została zabudowana szafkami kuchennymi, dzięki czemu powstał funkcjonalny aneks. Strefę kuchni wydzielono od korytarza za sprawą ścianki, która jednocześnie mieści w sobie sprzęty AGD. Kuchnię dodatkowo zaakcentowano płytkami o teksturze lastryko. Resztę podłogi części dziennej pokrywa drewniany parkiet ułożony w jodełkę. Drewniany stół z krzesłami o siedziskach tapicerowanych różowym welurem, nadaje eklektycznej przytulności. Ciekawym akcentem jest ściana telewizyjna, którą architekci pokryli drewnianą sklejką, natomiast w roli szafki RTV występuje metalowa komoda. Wygodny fotel na obrotowym krzyżaku to kolejny, obok stołu i krzeseł, mebel vintage wykorzystany w projekcie. Nowa tapicerka nadała mu drugie i jak podkreślają architekci, nie ostatnie życie.
Motyw vintage we wnętrzach – jak połączyć historię z nowoczesnością
Zainspiruj się minimalistycznym eklektyzmem
Różowe akcenty
Monochromatyczne tło barwne przełamują różowe akcenty. Architekci wybrali stonowany odcień z domieszką fioletu, nawiązujący do koloru terakoty, której tonacja oscyluje między pomarańczem, ceglaną czerwienią, brązem, a właśnie różem. Kolor ten wybrano dla lamperii, zdobiącej ściany korytarza. Kontynuacje różowego akcentu odnajdziemy na tapicerce mebli w salonie oraz dodatkach. Odcień wybrany przez pracownię idealnie komponuje się z szarym lastryko, pokrywającym podłogę korytarza, aneksu kuchennego oraz łazienki. Na ścianie holu znalazł się kolejny motyw vintage – lustro w ponad 80-letniej, ręcznie rzeźbionej ramie. Architekci wygospodarowali, także dwie sypialnie z czego jedna może pełnić rolę domowego biura. Geometryczna łazienka w duchu bauhausu wyłożona została białymi płytkami w dwóch formatach. Wysoki cokół sięgający górnej krawędzi wanny to mała mozaika, powyżej większe prostokąty. Okrągłe lustro, kuliste oświetlenie oraz gniazdo elektryczne to nawiązanie do obłości pojawiających się w reszcie mieszkania. Natomiast różowy akcent pojawił się pod postacią przyborów łazienkowych.