Poznańskie mieszkanie z secesyjną sztukaterią | Proj.: LBWA

Poznańskie mieszkanie z secesyjną sztukaterią | Proj.: LBWA

Wilda to dzielnica Poznania o bogatej historii oraz interesującej architekturze, pochodzącej z różnych epok. Okres największego rozwoju tego miejsca przypada na XIX wiek. Wówczas powstawało tu wiele budynków przemysłowych oraz mieszkalnych. Fabryki sąsiadowały z secesyjnymi kamienicami, obok których powstawała zabudowa klasycystyczna. Wilda szybko stała się miejscem stanowiącym o charakterze miasta, a architekt Stanisław Sipiński określił ją mianem perły w koronie polskiej urbanistyki. Obecnie dzielnica przeżywa swój wielki renesans, stając się miejscem pełnym ciekawych knajpek i kawiarni, ale także intersujących lokali mieszkalnych w zabytkowych kamienicach. Właśnie na Wildze architekci z pracowni LBWA przeprowadzili metamorfozę mieszkania w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, w którym pozostawiono i wyeksponowano wiele oryginalnych elementów.  

mieszkanie z sztukaterią
Secesyjna sztukateria w salonie. | Proj.: LBWA; Fot.: PION Studio

Motyw vintage we wnętrzach- jak połączyć historię z nowoczesnością

Mieszkanie z duszą 

Przestronny apartament o powierzchni 100m2, znajduje się w samym sercu Wildy. Zastany lokal był w bardzo złym stanie technicznym, a jego pierwotny układ nie był dostosowany do współczesnych potrzeb i funkcji. Mieszkania w kamienicach z przełomu XIX i XX wieku dzielono na dwie części: reprezentacyjną od strony ulicy, w skład której wchodziły duże, przestronne pokoje w układzie amfiladowym oraz cześć prywatną od strony dziedzińca. Składała się ona z sypialni oraz mniejszych pomieszczeń pomocniczych tj. łazienka, mała kuchnia oraz tzw. „służbówka”. Obie części łączył długi, wewnętrzny korytarz. Architekci postanowili zachować część reprezentacyjną, znajdującą się od strony zachodniej. Tutaj zorganizowano strefę dzienną: jadalnię z biblioteką i salon. Kuchnia powstała po scaleniu mniejszych pomieszczeń części wschodniej. Natomiast sypialnię zaplanowano w głębi mieszkania od strony cichego dziedzińca. 

Kuchnia z dużą wyspą integruje właścicieli i ich gości. | Proj.: LBWA; Fot.: PION Studio

Nowoczesne wnętrze w secesyjnym klimacie

Mieszkanie zachwyciło nowych właścicieli między innymi ze względu na oryginalne sztukaterie, płycinowe drzwi i drewniane podłogi charakterystyczne dla wnętrz tamtej epoki. Właśnie dlatego podstawowym założeniem projektowym było przywrócenie pierwotnego charakteru z równoczesnym dostosowaniem układu funkcjonalnego do potrzeb domowników. Ważną część mieszkania miała stanowić kuchnia, w której właściciele spędzają dużą część domowego życia. W celu nadania jej bardziej reprezentacyjnego charakteru zaprojektowano w niej wyspę z frontami z naturalnego drewna. Zaproponowano tu również zabudowę w formie zawieszonego, nowoczesnego i prostego kredensu. Centralnie umieszczona wyspa z miejscem do siedzenia służy integracji domowników i gości. Dwa portale wejściowe wykończone białym marmurem, będące kiedyś drzwiami w naturalny sposób łączą kuchnię z częścią dzienną. W salonie zachowała się secesyjna sztukateria oraz rozeta. Barwne ornamenty z motywem floralnym i wstęgami, stanowią centrum uwagi osób przebywających w pomieszczeniu.

mieszkanie z sztukaterią
Surowa selekcja mebli, pozwala wybrzmieć oryginalnej sztukaterii oraz stolarce drzwiowej i okiennej. | Proj.: LBWA; Fot.: PION Studio

Minimalistyczny eklektyzm

Aranżacja wnętrza zaproponowana przez architektów z LBWA, ma na celu podkreślenie przestrzeni mieszkania i jego oryginalnych elementów architektonicznych. Właśnie dlatego jako bazę zastosowano biel, która tworzy jednolite płaszczyzny. Dominującym materiałem jest drewno w jasnym, chłodnym odcieniu. Natomiast w akcentach wykorzystano marmur. Kamień zdobi min. portale wejściowe do kuchni, blat umywalkowy w łazience oraz stolik kawowy w salonie. Meble ograniczone do minimum, wybrane są z ogromną starannością, tak aby współtworzyły klimat wnętrza. Obok modeli vintage, takich jak fotele czy biblioteczka z biurkiem, występują nowoczesne meble i oświetlenie. Natomiast zastosowana kolorystyka nawiązuję do tej, występującej na sztukaterii.  Dzięki tym wyborom, architekci stworzyli wnętrze, w którym główną rolę gra przestrzeń, a elementy zachowane z pierwotnego lokalu, skupiają uwagę przebywających w mieszkaniu osób. 

mieszkanie z sztukaterią
Proj.: LBWA; Fot.: PION Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków