Rodzinne mikrogospodarstwo na Śląsku | Proj.: Sense Group

Rodzinne mikrogospodarstwo na Śląsku | Proj.: Sense Group

Popularność mikrodomów stale rośnie. Polacy coraz chętniej wybierają to rozwiązanie jako alternatywę dla kupna drogich mieszkań deweloperskich. Sebastian Obetkon z Sense Group poszedł o krok dalej i stworzył koncepcję mikrogospodarstwa spełniającego potrzeby rodziny z dziećmi. Na niewielkiej przestrzeni znalazł się dom, ogród tlenowy, szklarnia, kurnik oraz sad. Wszystko dopasowane do potrzeb i stylu życia mieszkańców, ale z nawiązaniem do historii, tradycji oraz krajobrazu kulturowego Śląska. 

mikrogospodarstwo
Koncept samowystarczalnego mikrogospodarstwa. | Proj.: SENSE GROUP

Azyl na 35m2 czyli domek modułowy bez pozwolenia | make Architekci

Wieża mieszkalna i ogród tlenowy

Pszczyna to niewielkie miasto w południowej Polsce. Właśnie tutaj powstaje niezwykły koncept rodzinnego mikrogospodarstwa, którego centrum stanowi wieża mieszkalna. Zarówno jej bryła, jak i rozwiązania formalne, zainspirowane są przez nieistniejący już kościółek św. Jadwigi. Część mieszkalna zaprojektowana jest na planie kwadratu o wymiarach 7×7 metrów. Na parterze znajduje się strefa dzienna, będąca miejscem spotkań rodzinnych. Pierwsze piętro mieści sypialnię rodziców oraz pracownie hobbystyczną. Natomiast drugie piętro to królestwo dzieci z sypialnią i przestrzenią do zabawy na antresoli. Postanowiono nawet wykorzystać płaski dach, gdzie powstanie ogród z uprawą ziół. Tuż obok wieży stoi niewielki domek z dwuspadowym dachem, który przez twórcę projektu nazywany jest ogrodem tlenowym. Ma to być miejsce dla roślin dających tlen, a jednocześnie pełnić wszystkie funkcje mieszkalne. Przestrzeń może być wykorzystywana do pracy, ale też do odpoczynku i kontemplacji wśród zieleni. Ogród tlenowy będzie również domem dla gości, a nawet miejscem kwarantanny w czasach koronawirusa. Inspiracją dla wnętrza był ocean i płetwale uwielbiane przez wszystkich domowników. Stąd kolorystyka utrzymana w czerni, ciemnym błękicie oraz morskiej zieleni.

Ogród tlenowy obok wieży mieszkalnej. | Proj.: SENSE GROUP

Mikrogospodarstwo i śląskie inspiracje 

Sebastian Obetkon podkreśla, że projektuje architekturę, która wynika z kontekstu miejsca i potrzeb ludzi. Przestrzenie powstają z poszanowaniem historii, tradycji i krajobrazu kulturowego. Natomiast miejsca oddziałują na człowieka poprzez formy, faktury, dźwięki, zapachy oraz smaki. Idea ta ma swoje odzwierciedlenie w koncepcji mikrogospodarstwa, którego geneza wyrasta z ziemi śląskiej oraz znamiennego dla niej budownictwa. Architektura regionu kojarzy się z cegłą i prostotą w wyrazie. Dlatego też elewacja wieży oraz ogrodu tlenowego, powstaje z 10 tysięcy cegieł z odzysku, ułożonych w jodełkę. Materiał z recyklingu, poprzez swoją nieregularną fakturę nadaje szczególnego światłocienia, co sprawia, że rysunek ścian nieustannie się zmienia. Co ciekawe każdy z przyszłych domowników, dosłownie dołożył własną cegielkę do powstania elewacji, wmurowując fragment ściany. Aranżacja wnętrza wieży jest etiudą Śląska na podstawie twórczości katowickiego artysty Pawła Wróbla. Malarza prymitywista ukazywał na swoich obrazach barwne pejzaże przemysłowego Śląska. Warto też zwrócić uwagę na duże okno domku tlenowego, zamknięte półkolistą arkadą. Jest to tzw. wysiadka, pozwalająca podziwiać ogród i jego mieszkańców: kury, kaczki i pszczoły. Pierwowzorem dla powstania wysiadki są półkoliste wejścia po obu stronach sieni, charakterystyczne dla XIX-wiecznych chat rozsianych po Ziemi Pszczyńskiej.

Akwarium kąpielowe, kurnik na aplikację, szklarnia: poznajcie Dom Symbiotyczny

Wysiadka w elewacji domku tlenowego. | Proj.: SENSE GROUP

Samowystarczalny ogród

Całe założenie projektu autorstwa Sense Group, miało na celu stworzenie samowystarczalnego mikrogospodarstwa. Dzięki niemu domownicy mieliby zaspokajać większość swoich potrzeb. Właśnie dlatego na działce powstała szklarnia, gdzie można uprawiać warzywa. Poza tym sad, niewielka pasieka pszczół oraz kurnik, w którym również będą mieszkać kaczki. Natomiast dach wieży, miałby służyć do uprawy ziół. Przestrzeń działki, ma także umożliwiać mieszkańcom i odwiedzającym ich gościom, spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zatem nie zabraknie tu tarasu, miejsc do biesiadowania oraz aktywności fizycznej. 

Proj.: SENSE GROUP

Autor projektu: Sense Group

www: www.sensegroup.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków