Całoroczny mikro domek czyli pełnia szczęścia na 30m2

Całoroczny mikro domek czyli pełnia szczęścia na 30m2

Domki bez pozwolenia, czyli nie przekraczające 35m2, cieszą się rosnącą popularnością. Inwestorzy wybierają to rozwiązanie nie tylko jako letni domek na działce, ale coraz chętniej jako alternatywę wobec mieszkań w mieście. Ludzie chcą żyć bliżej natury w spokojnym otoczeniu. Jednocześnie perspektywa kredytu, wielu przerasta, wielu też nie ma szansy go zdobyć. Wówczas świetnym rozwiązaniem są domki stawiane bez pozwolenia, których całkowity koszt zazwyczaj jest mniejszy niż cena lokalu w dużym czy średnim mieście. Marzenie o mikro azylu, zdecydowali się spełnić Marcin i Kamil Pastuszakowie, którzy trzy lata temu rzucili wszystko i zaczęli tworzyć 30-metrowe domki dla innych marzycieli. Tak powstała firma Tiny Smart House Polska, która przy współpracy z pracownią projektową Nasze Nowe, zaprezentowała kolejny świetny projekt. 

Mały, tani, ekologiczny i bez pozwolenia na budowę – Modulo House

Całoroczny mikro domek
Mikro azyl, w którym jest wszystko, co potrzebne do życia. | Realizacja Tiny Smart House; Proj.: Nasze Nowe, Eliza Ziemińska-Żak; Fot. Anna Nowak

Całoroczny mikro domek dla marzycieli

Idea mikro domków zrodziła się z potrzeby spełniania marzeń. Pomysł stworzenia miejsca, w którym wakacje mogą trwać cały rok, chciała zrealizować Pani Ania. Celem było zmieszczenie na 30m2 wszystkiego, co potrzebne jest do wygodnego życia. Projektanci z biura Nasze Nowe na minimalnej powierzchni osiągnęli maksimum użyteczności. W domku inwestorki zmieściła się kuchnia, salon, łazienka z wanną, 2 sypialnie, a do tego sprytnie ukryte miejsca do przechowywania. W łazience znalazło się nawet miejsce na pralkę, a toaleta została wyposażona w specjalny, spalający ekosystem. Obie antresole przygotowano tak, aby najmłodsi mieszkańcy byli również bezpieczni. Najciekawsze są jednak liczne skrytki: pod schodami i w specjalnej, rozkładanej sofie, która mieści mini biblioteczkę. Wnętrze pokrywa biała boazeria, a elementy konstrukcyjne wykonane są z drewnianych belek, które również pomalowane zostały na biało. Zabieg ten optycznie poszerzył i rozjaśnił pomieszczenie. Zastosowano też naturalny odcień drewna – na podłodze i blatach kuchennych. Takie zastawienie nadało aranżacji prawdziwie przytulny i rodzinny klimat. Mikro domek wzbogaca rozległy taras oraz ganek.

Przytulny salon w mikro domku. | Realizacja Tiny Smart House; Proj.: Nasze Nowe, Eliza Ziemińska-Żak; Fot. Anna Nowak

Polacy pokochali trend z USA

Mini domki to trend, który narodził się w USA po kryzysie finansowym w 2008 roku. Szybkie przewartościowanie priorytetów i wizja wolności od bankowych zobowiązań napędziły modę na małe, mobilne domy. Dawały one niezależność i dach nad głową w jednym. W Polsce można sięgnąć nawet głębiej w historię. Pod koniec XIX wieku pod Poznaniem stanął wóz Drzymały, jako efekt sporu z administracją Pruską. Brak zezwolenia na budowę domu nie zabraniał postawienia domu na kołach. Zainspirowani i zachwyceni ideą tzw. „małego życia” bez zbędnych formalności, bracia Pastuszkowie z TSHP przenoszą te ciekawe przykłady w dzisiejsze realia. Natomiast projektanci z Nasze Nowe udowadniają, że nawet na 30m2 można stworzyć w pełni wyposażone i funkcjonalne mieszkanie dla rodziny. 

Całoroczny mikro domek
Realizacja Tiny Smart House; Proj.: Nasze Nowe, Eliza Ziemińska-Żak; Fot. Anna Nowak

Realizacja: Tiny Smart House Polska, Marcin i Kamil Pastuszakowie, https://tinysmarthouse.pl/
Projekt: Nasze Nowe, Eliza Ziemińska-Żak, http://www.naszenowe.pl/
Zdjęcia: Anna Nowak

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków