Ukłon w stronę Warhola w mieszkaniu pełnym radosnej ekspresji

Ukłon w stronę Warhola w mieszkaniu pełnym radosnej ekspresji

Artysta to ktoś, kto tworzy rzeczy, których ludzie nie muszą mieć

– Andy warhol

Dla jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku, sztuka i jej wartość polega na czymś więcej niż tylko na funkcjonalności czy użytkowaniu. Andy Warhol wykorzystywał pop-art, by wyrażać siebie, zmieniać sposób myślenia odbiorców i ich podejście do świata. Twierdził, że sztuka może mieć wiele różnych znaczeń i interpretacji, a jej wartość zależy od perspektywy i kontekstu. Jednym z nośników emocjonalnych, jakie wykorzystywał artysta w swoich pracach był kolor. Intensywna, kontrastująca paleta złożona z nasyconych odcieni magenty, błękitu i żółcieni, stała się „znakiem firmowym” Warhola i cechą charakterystyczną całego ruchu pop-artu. Właśnie siła wyrazu i ekspresja jaką niesie ze sobą warholowska paleta kolorów, zainspirowała zespół pracowni KODO, pracujący nad wnętrzem mieszkania zlokalizowanego we warszawskich Włochach.

pop-art we wnętrzach
Proj.: KODO

Space Age design – styl, który nadal inspiruje projektantów

Radosne ekspresje

Kolorystyczna siła wyrazu, surrealizm oraz popularna sztuka nowoczesna XX wieku, były inspiracją dla projektu mieszkania, niezwykłego tak w swojej estetyce, jak i w klimacie. 80-metrowy apartament we Włochach, w pierwszym odbiorze może wydawać się wnętrzem mrocznym i ciemnym. Wrażenie to, wzmocnione głęboką czernią dużych powierzchni ścian i sufitów, bardzo szybko okazuje się złudne. Niczym w szachownicy najpierw rozbijają je białe pola oraz strategicznie rozmieszczone większe i mniejsze akcenty utrzymane w wyrazistych barwach żółtego. Ten z kolei ustępuje nieco miejsca także błękitom, czerwieni oraz zieleni. Główną figurą na tej planszy jest bez wątpienia kolor żółty, który zdominował największe powierzchnie w postaci pojedynczych ścianek, mebli tapicerowanych, drzwi, półek oraz drobnych dodatków.

Inspiracje pop-artem w czarnym mieszkaniu rozświetlonym neonami

Świat fantasy

Ważną inspiracją dla aranżacji wnętrza, było także zamiłowanie lokatorów do gier planszowych. Ich codzienne potrzeby stały się podstawą wystroju – kreacji wygodnych miejsc spotkań towarzyskich, przestrzeni do przechowywania ulubionych przedmiotów oraz ekspozycji wybranych dekoracji. Świat gier zadomowił się na półkach oraz w dedykowanych instalacjach, takich jak wezgłowie łóżka. Świat sztuki zagościł z kolei na ścianach, w charakterystycznych motywach i zestawieniach formalno-kolorystycznych zaczerpniętych ze sztuki pop-artu.

Pop-art we wnętrzach – liczy się też, funkcjonalność

Aspekt wizualny asumptem do stworzenia niezwykle kreatywnego i oryginalnego wnętrza. Jednak dla zespołu KODO liczyła się też funkcjonalność przestrzeni – w tym przypadku jest szczególnie ważna, ponieważ lokatorzy to para pracująca z domu, a więc – spędzająca w nim większość czasu. Z wyzwań użytkowych zwraca uwagę wygodne połączenie niedużego salonu z aneksem kuchennym i jadalnią. Projektanci powiększyli także łazienkę oraz zdecydowali się na ulokowanie w holu pralki. Aranżacyjnie bardzo udanym pomysłem okazało się wizualne przełamanie długich, wąskich korytarzy podziałami stolarskimi i kolorystycznymi, a także – powtarzalny motyw łuków, który zauważalnie zmiękczył i skonsolidował przestrzeń, łagodząc swoją konsekwencją jej nieoczywistą energię. Całość stanowi doskonały przykład nietypowego wykorzystania inspiracji, jaką jest hobby właścicieli lokalu oraz ich upodobania estetyczne. Umiejętne sięgnięcie po nietypową kolorystykę to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy szukają niebanalnej pobudki, energetycznego dnia i klimatycznego wieczoru.

Dopaminowa moc kolorów, punktem wyjścia dla trendów

pop-art we wnętrzach
Proj.: KODO

Projekt: KODO

WWW: https://www.kodo.pl/

Źródło: materiały prasowe KODO

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków