Dopaminowa moc kolorów, punktem wyjścia dla trendów
Źródło: 41zero42

Dopaminowa moc kolorów, punktem wyjścia dla trendów

(…) kolory to żywe istoty, wysoce rozwinięte jednostki, które integrują się z nami i całym światem.

– Yves Klein

 

Nadchodzące lata w branży projektowej będą definiowane przez maksymalistyczne i bardzo barwne podejście. Trendy, zgodnie którymi więcej zawsze znaczy więcej, promują dopaminowe podejście do designu. Wnętrza będą urządzane zgodnie z tym, co wywołuje radość i dobre samopoczucie. Nieodłącznym czynnikiem, potrafiącym wpływać na emocje są kolory i to one staną się bohaterem urządzanych przestrzeni. Tych pięć, soczystych i intensywnych barw, świetnie wpisują się w trend nazywany dopamine decor.

dopamine decor

Viva Magenta

Piękny, energetyczny odcień, oscylujący między fuksjowym różem a malinową czerwienią, zawładnie branżą projektową. Wszystko za sprawą Viva Magenta – koloru roku 2023, Instytutu Pantone. Karmazynowa czerwień została wybrana dzięki swojemu nietuzinkowemu odcieniowi i żywiołowości jaką wnosi do każdego projektu – nawet w małych dawkach. Viva Magenta jest idealnym kolorem do wyrażania siebie i definiowania zdecydowanej wypowiedzi za pomocą koloru. Jednocześnie idealnie współgra z innymi dopaminowymi kolorami, które omówimy w kolejnych punktach.

Inspiracja tygodnia: wnętrza w kolorze Viva Magenta

Acid green

Zieleń zajmuje bardzo wysokie miejsce w rankingach ulubionych kolorów do wnętrz. Jej oczywisty związek z naturą sprawił, że miękkie odcienie szałwii czy oliwki stały się częstym wyborem np. do kuchni. Jednak na horyzoncie pojawiła się nowa wariacja na temat zieleni, która przypomina nam o kolorze roku Pantone 2017 – Greenery 15-0343. Odcień Acid Green – czyli kwaśna zieleń z dodatkiem żółtego to zdecydowanie dopaminowy kolor, który świetnie łączy się ze wspomnianą Magentą, ale równie ciekawie dogaduje się z mocnym fioletem.

Eukaliptusowa zieleń we wnętrzach 

dopamine decorŹródło: 41zero42

Cobalt blue

Niebieski jaśniejszy od granatowego, ale znacznie ciemniejszy niż błękit nieba – cobalt blue. Odcień bardzo zbliżony do kleinowskiego błękitu, spodoba się tym, którzy chcą spróbować odważniejszych kolorów, ale jednocześnie są zwolennikami dość klasycznych rozwiązań we wnętrzach. Kobaltowy świetnie dogaduje się ciepłymi neutralami tj. pomarańcz czy terakota, ale równie pięknie połączy się z intensywnym różem, a także kwaśną zielenią.

Kleinowski błękit i bauhaus w eksperymentalnym mieszkaniu architektów

dopamine decor
Płytki 41zero42 z serii Kappa

Apricot Crush 

Kolor wymieniony wśród trendów 23/24′, przez agencje WGSN, ma szansę stać się nową terakotą. Morelowy, podobnie jak pomarańczowy kojarzony jest przyjemnym, słodko-kwaśnym smakiem owoców. Jednak morelowy żółty jest jaśniejszy niż pomarańcz i bardziej stonowany względem żółtego, dlatego może pełnić funkcję neutrala czy bazy wnętrza. Kolor ten dobrze sprawdza się w bardzo różnych paletach – komponuje się z kolorami ziemi, tworząc relaksującą i miękką dekorację. Sprawdza się również w zestawieniu z odważnymi kolorami podstawowymi i neonowymi, tworząc współczesną paletę inspirowaną trendami pokolenia Z.

Inspiracja tygodnia: pomarańczowa ochra we wnętrzach

dopamine decor
41zero42 Kappa

Electric violet

Kiedy zdążyliśmy już zapomnieć o pantonowskich wyborach  z 2018 (Ultra Violet) oraz  z 2022 roku (Very Peri), fiolet powrócił silniejszy niż wcześniej. Jasny, odważny, elektryczny odcień to rodzaj magicznej barwy, osadzonej pomiędzy czerwonym a niebieskim. Charakteryzuje go połączenie mocy czerwieni i stabilności błękitu, symbolizuje niezależność oraz luksus. Fiolet nie występuje powszechnie w przyrodzie, dlatego też kryje w sobie pewną tajemnicę. Ulubiony kolor osób o bardzo silnej osobowości, które nie znoszą bycia „podobnymi” do innych i chcą wyrazić swój własny gust. Jego łagodniejsza wersja – Lilac – jest już kluczowym trendem kolorystycznym, zwłaszcza  we wnętrzach Generację Z.

Źródło: 41zero42

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków