Wnętrze kapsułowe | Jak świadomie projektować przestrzeń do życia
Proj. Na Antresoli
Proj. Na Antresoli

Wnętrze kapsułowe | Jak świadomie projektować przestrzeń do życia

Garderoba kapsułowa zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Świadczą o tym kolekcje największych sieciówek modowych, składające się z ponadczasowych baz, czyli klasycznych modeli ubrań, które nigdy nie wychodzące z mody. Taki sposób komponowania szafy ma nas skłonić do bardziej świadomych zakupów, niepodyktowanych chwilowym impulsem. Jednocześnie jest to wyraz postawy ekologicznej, która ogranicza ilość kupowanych dóbr. Pomysł kapsułowej szafy z powodzeniem można przenieść na grunt wyposażenia wnętrz. Zainspirowana trendem na zrównoważoną modę, postanowiłam przyjrzeć się tematowi w zakresie urządzania mieszkań i domów. W dzisiejszym artykule podpowiem, jak stworzyć wnętrze kapsułowe, które nie podda się trendom, będzie podatne na wprowadzanie zmian i co ważne w dzisiejszych czasach, ekologiczne. 

Proj. Na Antresoli
Projekt: Na Antresoli, Fot. Agata Piątkowska Fotograf

Wnętrze kapsułowe – od czego zacząć?

Mówiąc o wnętrzu kapsułowym nie mam na myśli słynnych japońskich hoteli, gdzie można przenocować w specjalnej tubie. Analogia nawiązuje do „capsule wardrobe”, której początki sięgają lat 70. Określenie oznacza, komponowanie garderoby z niewielkiej ilości podstawowych elementów dobrej jakości, które nigdy nie wychodzą z mody. Ubrania w bazowych kolorach, składają się na ponadczasowe zestawy, mogące służyć nawet przez pokolenia. Jak ta tendencja ma się do naszych czterech kątów? Jeśli zastosujemy kluczowe założenia garderoby kapsułowej i wprowadzimy zasady zrównoważonego projektowania, stworzymy wnętrze, które po upływie lat, nadal będzie wyglądało świetnie.

Świadome wybory podczas wykańczania i urządzania naszych domów, pozwolą na uniknięcie częstych remontów i wymiany materiałów, które się zużyją lub po prostu będą straszyć duchem minionej epoki. 

wnętrze kapsułowe
Projekt: Projekt Praga | Apartamenty Browar Perla w Lublinie

Prostota jest drogą do piękna 

Zaczynając prace nad wnętrzem kapsułowym, powinniśmy wyjść od hasła „prostota jest drogą do piękna”. Pomieszczenia nie przestają się rozwijać z chwilą zakończenia remontu. Dlatego umiar i spokój w zakresie kolorów, faktur i dodatków, powinien nam towarzyszyć od samego początku. Słynne powiedzenie przypisywane rodzinie Guccich brzmi: „Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę”. Solidne materiały i naturalne tworzywa nie poddają się próbie czasu. Zachowują doskonały wygląd i właściwości, a sam proces starzenia dodaje im szlachetności. Wybierając materiały wykończeniowe, postaw na drewno, marmur, surowy beton czy cegłę. 

Wabi-sabi, czyli mieszkania niedoskonałe – nowy trend prosto z kraju Kwitnącej Wiśni

Spieki kwarcowe prześcigają właściwości, jakimi charakteryzuje się kamień naturalny – są odporne na plamy, uderzenia, ścieranie i zarysowanie. Istotne jest to, że duże rozmiary wcale nie oznaczają, iż sam materiał jest gruby i ciężki. Spieki, w przeciwieństwie do kamienia, są wyjątkowo cienkie, ale również zdecydowanie od niego lżejsze, co czyni je znacznie łatwiejszymi w montażu. Jednocześnie materiał ten jest ekologiczny i wykonany z naturalnych materiałów. 

Klasyczny porządek 

Kiedy zaczynamy przygodę z urządzaniem wnętrza kapsułowego, zasady klasycznego porządku powinny stanowić dla nas punkt odniesienia . Cechy takie jak symetria, harmonia i oszczędność w dekoracji są odporne na zmieniające się trendy. Zmierzaj do stworzenia aranżacji, którą charakteryzuje pozorna prostota, a w rzeczywistości urzeka bogactwem treści. Zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze, by czuć się dobrze we własnym domu, zbierz inspiracje i pomyśl o urządzaniu wnętrza, jako o świetnej przygodzie. 

wnętrze kapsułowe
Spieki kwarcowe są trwałym i ponadczasowym materiałem, będącym alternatywą dla kamienia naturalnego.

Postaw na ekologię

Pisząc o mieszkaniu kapsułowym, nie mogę pominąć tak istotnego aspektu, jakim jest ekologia i zrównoważone projektowanie. Świadomy wybór jest wspólnym mianownikiem zarówno garderoby jak i przestrzeni kapsułowej. Jednocześnie jest to wyraz filozofii życia, która sprzeciwia się kompulsywnemu nabywaniu i pozbywaniu się przedmiotów, które w rezultacie zaśmiecają naszą Planetę. Podczas pracy nad tekstem trafiłam na stronę architektki Karoliny Golińskiej, właścicielki studia LINE. Projektuje ona w duchu less waste, wykorzystując naturalne materiały, które nie szkodzą zdrowiu i środowisku. Studiując social media Karoliny Golińskiej, czułam, że to właśnie ona powinna zostać głosem eksperckim mojego tekstu i chętnie się na to zgodziła, za co bardzo dziękuję. 

Mieszkanie w duchu less waste, zaprojektowane przez Karolinę Golińską | Studio LINE

Wnętrze kapsułowe i świadome projektowanie

Szczególnie interesujące w kontekście tworzenia wnętrza kapsułowego, jest holistyczne projektowanie. Pani Karolina przedstawiła mi główne założenia tej filozofii:

Holistyczne projektowanie to (…) tworzenie wnętrz zarówno funkcjonalnych, estetycznych jak też ekologicznych i zdrowych.
(…) Ważnym dla mnie aspektem jest zależność pomiędzy projektowaniem wnętrz, a zdrowiem osób przebywających w tych przestrzeniach. Parę lat temu, zaczęłam zwracać uwagę nie tylko na skład jedzenia, kosmetyków czy ubrań, ale także na konwencjonalne materiały używane do tworzenia wnętrz. Zdałam sobie sprawę, że te współcześnie używane szkodzą zdrowiu. Zaczęłam więc poszukiwać naturalnych zamienników, które będą neutralne dla zdrowia, a jednocześnie będą pięknie wyglądać. (…) Na rynku istnieją naturalne farby, tynki, drewniane podłogi oraz meble, które można zaimpregnować naturalnymi olejami. Produkty takie sprawiają, że we wnętrzach, w którym jak pokazują badania WHO spędzamy 90% czasu, panuje zdrowy mikroklimat, a co za tym idzie, dobre samopoczucie mieszkańców. Co więcej, te naturalne materiały nie odstają jakościowo od konwencjonalnych. Cieszy mnie fakt, że te dwa aspekty (ekologicznego i zdrowego wnętrza) mogą się dopełniać. To co jest zdrowe dla nas jest i dobre dla środowiska.

Spytałam również o efekt uboczny urządzania mieszkań, czyli ogromne ilości odpadów:

Wiele ludzi zmieniło swoje nawyki żywieniowe, zaczęło zwracać uwagę na ilości zużytego plastiku, kupować naturalne kosmetyki, czy świadomiej wybierać ubrania. Niestety jednak o remontach wnętrz, które generują ogromną ilość odpadów wciąż mówi się bardzo mało. (…) Działania jakie podjęłam przy jednym z ostatnich projektów pozwoliły mi na znaczne zmniejszenie ilości odpadów. (…):
1. Dzięki odpowiedniej renowacji posadzki udało się̨ przedłużyć cykl jej „życia”. Wystarczyło uzupełnić ubytki, wycyklinować i ponownie zabezpieczyć (…)
2. Zastosowanie tego samego materiału w wielu miejscach sprawiło, że odpadów praktycznie nie było. Trzy drewniane blaty wyliczyłam tak, że pozostał jedynie niewielki kawałek (który został później wykorzystany przez stolarza). (…) drewno znajduje się̨ na blatach kuchennych, półce w kuchni, ławce balkonowej oraz pogłębionym parapecie. Obliczenia ilości potrzebnego materiału, tak aby pozostała ilość była jak najmniejsza jest bardzo czasochłonne, jednakże w ten sposób, poza pozytywnym wpływem na środowisko, można także zaoszczędzić sporo pieniędzy.
3. Dzięki odpowiedzialnemu wyborze surowców, mieszkanie to zostało wykonane z wielu biodegradowalnych materiałów takich jak drewniane meble, lniane czy bawełniane tkaniny.
4. Poprzez renowacje starego mebla, które było w bardzo złym stanie udało się uniknąć kupna nowego. Uzyskane zostało to poprzez zeszlifowanie, ponowne pomalowanie i nałożenie nowej tapicerki pasującej do wnętrza.
5. Dekoracje do wnętrza zostały stworzone z nieużytych części mebli, a także dodatków znalezionych na łąkach.

wnętrze kapsułowe
Dekoracje stworzone z nieużytych części mebli, a także dodatków znalezionych na łąkach. | Źródło: Karolina Golińska | Studio LINE

Przez wzgląd na charakter artykułu umieściłam jedynie wycinki informacji, jakimi podzieliła się ze mną Pani Karolina. Pełny tekst jest dostępny >>TUTAJ<<. Zachęcam do zapoznania się z niezwykle interesującymi wypowiedziami, które udowadniają, że świadome projektowanie jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla nas samych.

Ekologiczne rozwiązania w domu | Poradnik Internity Home

Wybierz kolory bazowe

Garderoba kapsułowa składa się z ubrań o neutralnych kolorach, które są odpowiednie na każdą okazję. Dzięki takiej bazie, łatwo dobrać sezonowe dodatki w intensywnych barwach, a tym samym zupełnie odmienić stylizację, w zależności np. od pory roku. Kwestia kolorystyki jest bardzo podobna w wyposażeniu wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o klasyczne aranżacje. Podczas doboru barw do mieszkania kapsułowego, powinniśmy opierać się o paletę neutrali, które są ponadczasowe i pasują do wielu stylów. W wyborze bazy dla naszego wnętrza pomocny będzie słynny instytut Pantone, który co roku przedstawia raport trendów barwnych na dany sezon. Przyglądając się zestawieniu neutrali z ostatnich trzech lat, zauważymy, że są niemal niezmienne. Należą do nich: biel, szarość, granat, beż oraz zieleń. Właśnie takie zestawy stanowią tło, które można uzupełniać o bardziej intensywne akcenty.

Zestawienie neutrali Pantone z ostatnich trzech lat. | Źródło: https://www.pantone.com

Przygotowując materiały do tekstu natrafiłam na inną, bardzo ciekawą wskazówkę, która jest pomocna podczas wyboru barw bazowych. Mianowicie obrazy wielkich mistrzów. Nawet kiedy po wpisaniu frazy „malarstwo renesansowe” wyświetlimy grafikę google, zobaczymy paletę składającą się z ciepłych tonów: brązów, beży, błękitów i zieleni. Takie kolory poza tym, że są ponadczasowe, wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Kojarzą się z harmonią, pięknem, naturą, bezpieczeństwem i relaksem. Monochromatyczne wnętrze kapsułowe, urozmaici zastosowanie różnych odcieni jednej barwy. Należy jedynie pamiętać, by zachować jedność temperaturową, czyli nie łączyć kolorów ciepłych z zimnymi. 

Ciepłe barwy kojarzą się nam z relaksem i bezpieczeństwem. | Projekt: Na Antresoli

Wnętrze kapsułowe – wyposażenie 

Kiedy urządzamy wnętrze kapsułowe, należy dokładnie przemyśleć jakie meble powinny się w nim znaleźć. Swoją decyzję uzależnijmy od tego, jaka forma spędzania czasu w domu jest dla nas najważniejsza. Dzięki temu ograniczymy ilość przedmiotów oraz dodatków i będziemy mogli zainwestować w meble dobrej jakości, które będą nam służyć przez długie lata. Warto zdecydować się na klasyczne modele, które nie będą ulegać zmieniającej się modzie.

wnętrze kapsułowe
Klasyczne modele mebli drewnianych będą nam służyć przez lata, a nawet pokolenia. | Projekt: KW Studio, fot.: PION

Praktyczne i ponadczasowe meble

Warto też pomyśleć o podwójnej funkcjonalności, dzięki czemu jeden przedmiot będzie wykorzystywany do wielu zadań lub będzie mógł zmieniać swoje miejsce, w zależności od aktualnych potrzeb domowników. Krzesło posłuży nam świetnie jako szafka nocna czy wieszak. Puf w odpowiedniej chwili stanie się podnóżkiem lub stolikiem pomocniczym, a proste biurko możemy łatwo zamienić na toaletkę. Zachęcam też do dawania meblom drugiego życia. Renowacja starych mebli jest świetnym sposobem na wprowadzenie elementu vintage do wnętrza. Najbardziej uniwersalne i odporne na zmieniające się trendy, są naturalne materiały takie jak drewno. Aranżacje warto uzupełniać tkaninami takimi jak len czy bawełna. Natomiast naturalna zieleń, czyli rośliny ożywią wnętrze i będą najpiękniejszą dekoracją.

Wyposażenie wnętrza kapsułowego powinno być przede wszystkim praktyczne i dobrze przemyślane. Nie zagracaj swojej przestrzeni meblami czy dodatkami, które nie są ci niezbędne do wygodnego życia. 

Niezwykła zabudowa RTV. | Projekt: PB Studio

Ukrywaj elektronikę. To właśnie po sprzęcie AGD i RTV najbardziej widać dekadę, z której pochodzą. W ponadczasowym wnętrzu nie mogą być widoczne, trzeba je sprytnie ukryć. Najlepiej sprawdzą się zabudowy, które jednocześnie będą miejscem do przechowywania. 

Wnętrze kapsułowe – inspiracje 

Jeśli zależy Ci, by twój dom miał ponadczasowy charakter, a jednocześnie był dopasowany do twojego stylu życia i podatny na wprowadzanie zmian, wnętrze kapsułowe jest dla Ciebie. Przed zaczęciem prac przy wykańczaniu i urządzaniu, warto pomyśleć o zatrudnieniu projektanta, który profesjonalnie pomoże Ci w doborze materiałów oraz mebli. Nawet jeśli zdecydujesz się na ten krok, nie możesz pominąć etapu wstępnego planowania. Zbierz inspiracje, by przedstawić ekspertowi swój styl i potrzeby. Będzie to solidna podstawa do stworzenia wnętrza, dopasowanego do Ciebie. Poniżej przedstawiam kilka aranżacji, które idealnie sprawdzą się we wnętrzu kapsułowym. Wszystkie produkty znajdziecie w showromach grupy Internity Home, znajdujących się w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Jeśli właśnie stoisz przed niezwykłą przygodą, jaką jest urządzanie wnętrza, nasze salony są miejscem, które musisz odwiedzić. 

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN TEMAT? KLIKNIJ, BY POBRAĆ NASZ PORADNIK

 

Wnętrze kapsułowe

wnętrze kapsułowe

 

 

wnętrze kapsułowe

Istotne podczas wyboru wyposażenia jest to, by wszystkie elementy bez względu na to w jakim będą pomieszczeniu, współgrały ze sobą. Wybieraj meble spójne stylistycznie, materiałowo i kolorystycznie. Taki dobór mebli i dodatków umożliwi zmienianie ich położenia i przeznaczenia, w zależności od potrzeb. Moodboardy są bardzo pomocnym narzędziem, który pozwoli Ci, wyobrazić sobie jak będzie wyglądało przyszłe wnętrze. 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków