Wyjątkowa interpretacja stylu modernistycznego w kamienicy na Mokotowie

Wyjątkowa interpretacja stylu modernistycznego w kamienicy na Mokotowie

Estetyka nawiązująca do modernizmu, zdobyła w ostatnich latach dużą popularność. Wybierana jest przez pasjonatów designu, którzy podchodzą z dużym szacunkiem do historii miejsc oraz przedmiotów. Przeniesienie podstawowych postulatów tego stylu do współczesnych przestrzeni, wymaga dużej wrażliwości, nie tylko od inwestorów, ale przede wszystkim od architektów. To właśnie oni zamieniają wizje i marzenia klientów w rzeczywistość: piękną oraz funkcjonalną. Nowi właściciele mieszkania w przedwojennej kamienicy na warszawskim Mokotowie od razu dostrzegli wyjątkowy potencjał tego miejsca. Pomimo, iż pierwsze wrażenie 100-metrowego lokalu było dość przygnębiające, wraz z architektkami Anną Pydo oraz Justyną Szadkowską, stworzyli wymarzone mieszkanie. Rozwiązania znamienne dla ówczesnego budownictwa kamienicznego zostały odtworzone i stanowią piękne tło dla starannie wyselekcjonowanego wyposażenia. Efekt finalny jest przykładem ciekawej i niezwykle stylowej interpretacji stylu modernistycznego. 

tatemono
Proj.: Tatemono, Fot.: onistories

Duch modernizmu w 100-letniej kamienicy | Proj.: Inbalance Studio

Poszukiwanie światła

Architektki z pracowni Tatemono zaczęły pracę nad projektem od zmian w układzie. Mieszkanie o powierzchni 100 m2 posiadało centralny plan z idealną ekspozycją na trzy strony świata, z której żadna nie jest północą. Oryginalny, przedwojenny rozkład dzielił lokal na strefę oficjalną i zapleczową, dublując rozdmuchaną komunikację, podczas gdy centralna część mieszkania pozostawała ciemna. Wprowadzone zmiany otworzyły część dzienną, w której znalazła się również prosta kuchnia połączona z salonem. Przenikająca się komunikacja, pozwoliła na stworzenie dodatkowej funkcji przestrzeni – otwartego gabinetu. Mieszkanie zyskało światło, nieobecne wcześniej w wydzielonych korytarzach. Zaproponowane przez architektki materiały wykończeniowe, konsekwentnie nawiązują do przedwojennego charakteru wnętrza: dębowy tradycyjny parkiet, kamień, którym wykończona została ściana przy wejściu oraz odtworzona z pietyzmem wewnętrza stolarka drzwiowa.

tatemono
Proj.: Tatemono, Fot.: onistories

Przewrotny lejtmotyw

Niemal wszystkie meble znajdujące się w mieszkaniu to kolekcjonerskie egzemplarze. Wyszukiwane z ogromną wrażliwością i wiedzą o designie, pozwoliły stworzyć ten charakterystyczny dla modernizmu klimat. Prawdziwymi perełkami są wysoka komoda oraz biurko w stylu art deco, wykonane z drewna czeczotowatego. Ich dominujący charakter idealnie uspokajają meble o prostych bryłach. Nie zabrakło również współczesnego designu, spinającego pieczołowity wybór wyposażenia, którego dopełnieniem jest oświetlenie. Ten aspekt jest zasługą właścicielki, która wyszukiwała kolejne egzemplarze opraw na aukcjach oraz w sklepach vintage. Cała aranżacja mieszkania jest bardzo stonowana: białe tło ścian, drewniany parkiet, ciemna tapicerka meblowa oraz zabudowa kuchenna w zgaszonym odcieniu zieleni, pięknie korespondująca z granitowym blatem i wykończeniem ściany nad nim. Jednak tę poważną kolorystykę przełamuje przewrotny, barwny lejtmotyw – róż. Pojawił się pod postacią dodatków, min. stolika kawowego oraz obrazu nad sofą, ale został także powtórzony w łazience, gdzie zastosowano różowe płytki

Trend alert: czeczota | Niedoskonałość przekuta w piękno

Dwie łazienki

Zespół Tatemono zaproponował zorganizowanie w mieszkaniu dwóch łazienek. Jednej prywatnej, dostępnej bezpośrednio z sypialni gospodarzy oraz drugiej dostępnej z centralnej części mieszkania. Wejście do łazienki dla gości, zostało wkomponowane w ścianę otwartej biblioteczki. Jej aranżacja to piękny przykład inspiracji modernizmem. Jest jasna, minimalistyczna z podłogą lastryko, „przeniesioną” na 1/3 wysokości ściany, dzięki czemu powstała praktyczna lamperia. Zwieńczeniem projektu są chromowane elementy w tym stylizowany grzejnik. W łazience właścicieli pojawił się kolorystyczny lejtmotyw, czyli róż. Kwadratowe płytki o małym formacie pokrywają 1/3 wysokości pomieszczenia oraz zabudowę wanny. Natomiast na podłodze pojawiło się ciemne lastryko, charakterystyczne dla mokrych pomieszczeń z epoki. Kropkę nad i stanowią detale w klimacie retro: lustro, kinkiet oraz gniazdka i włączniki.  

tatemono
Proj.: Tatemono, Fot.: onistories

Nowoczesne łazienki w klimacie retro


Projekt: Anna Pydo i Justyna Szadkowska | Tatemono

Fb: tatemonoarch

Instagram: @_tatemono_ 

Zdjęcia: @onistories


Tatemono

Anna Pydo i Justyna Szadkowska od 2010 roku prowadzą pracownie architektoniczną Tatemono. Zajmują się kompleksowym opracowywaniem projektów architektonicznych różnej skali. Projektują budynki, wnętrza prywatne i komercyjne, meble i inne przedmioty użytkowe, jeden z nich został wyróżniony nagrodą Must Have na Łódź Design Festiwal. Współpraca z Piotrem Antonowem, projektantem graficznym i Franciszkiem Zakrzewskim, projektantem treści, zaowocowała powstaniem zespołu Tatemono_wystawy. Wspólnie zajmują się tworzeniem i projektowaniem wystaw. www.tatemono.pl

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków