Bliskość natury przez cały rok, nawet w centrum aglomeracji miejskiej, jest dobrem luksusowym, który w wielu apartamentach przybiera formę oranżerii, czyli całkowicie przeszklonego tarasu połączonego z bryłą domu. Sprawdź, jak urządzić taką przestrzeń oraz inspiracje renomowanych polskich pracowni projektowych.
W stałym kontakcie z naturą
Początki oranżerii sięgają XVIII wieku, gdzie w Anglii zaczęły powstawać dodatkowe przestrzenie ciągnące się do ogrodu oraz jednocześnie będące naturalnym przedłużeniem wnętrza domu. Ten rodzaj ,,szklarni”, gdzie oprócz relaksu, można uprawiać rośliny przez cały rok, przyjął się na tyle dobrze, że do tej pory cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród osób, mających świadomość dobroczynnego wpływu słońca i natury na nasze zdrowie oraz samopoczucie.
Jak urządzić oranżerię?
Aktualnie, dzięki zaawansowanym technologiom i wyrafinowanemu projektowi konstrukcje zewnętrzne podniosły koncepcję ogrodu zimowego do rangi inteligentnych przestrzeni, które można dostosować do najróżniejszych kontekstów architektonicznych oraz indywidualnych potrzeb.
Oprócz inteligentnych rozwiązań, które pozwalają, na przykład zasłonić przeszklenia dla zachowania prywatności lub całkowicie otworzyć dach czy przeszklone ściany na naturę, powinniśmy zadbać o odpowiednią aranżację oranżerii.
W związku z tym, że ogród zimowy najczęściej stanowi kontynuację salonu lub innego pomieszczenia w domu, należy zachować między stylem wnętrza a oranżerią spójność estetyczną. Pamiętajmy również o tym, że to natura zaglądająca przez przeszklenia powinna odgrywać pierwszoplanową rolę. Dlatego warto stawiać na stonowane i jednocześnie ponadczasowe kolory ziemi niekonkurujące z krajobrazem ogrodu a harmonizujące z nim.
Ważny jest również dobór odpowiednich mebli, które powinny być przede wszystkim komfortowe oraz łatwe w utrzymaniu. Najlepiej w miejscach narażonych na dużą ekspozycję słoneczną sprawdzą się luksusowe meble ogrodowe, które są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne a ich design pięknie podkreśla aranżację.
Oprócz mebli należy dobrze przemyśleć projekt oświetlenia, który powinien być tak samo dopieszczony jak we wnętrzu. Podstawą jest oświetlenie ogólne, które należy urozmaicić dodatkowymi punktami światła. W ten sposób nie tylko podkręcimy aranżację dekoracyjną formą, ale też stworzymy magiczny klimat po zachodzie słońca. Oprócz tradycyjnych opraw, świetnie sprawdzą się lampy przenośne dedykowane do ogrodu.
Oranżeria to idealny kompromis pomiędzy przytulnym wnętrzem, w którym nie straszne nam ujemne temperatury czy opady, a możliwością obcowania z naturą. Nawet niewielka przestrzeń może stać się naszym ulubionym miejscem w domu, gdzie nie tylko przyjmiemy gości, ale też będziemy mieli czas na relaks lub realizację pasji. Warto, aby wystrój oranżerii, wraz ze zmieniającymi się porami roku, dekorować dodatkami według indywidualnych potrzeb i gustu. W ten sposób powstanie przestrzeń idealnie zsynchronizowana z naturą.