Smaki jesieni w aranżacji stylowych wnętrz
Projekt : Magdalena Kwoczka Finchstudio | Zdjęcia : Aleksandra Dermont

Smaki jesieni w aranżacji stylowych wnętrz

Po orzeźwiających jak truskawkowy sorbet smakach latach, przeszedł czas na korzenne nuty zatopione w brązach, burgundach, rudościach, czerwieniach i beżach. Jesień to czas, kiedy przygotowujemy rozgrzewające, pożywne posiłki. Natomiast we wnętrzach poszukujemy ciepła i przytulności. Zainspirowani jesiennymi kulinariami, dynią i figami słynącymi, przenosimy charakterystyczne dla tej pory akcenty do stylowych projektów mieszkań. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami!

 

Projekt : Magdalena Kwoczka Finchstudio | Zdjęcia : Aleksandra Dermont
Projekt : Magdalena Kwoczka Finchstudio | Zdjęcia : Aleksandra Dermont

 

Krem z dyni

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie jesieni bez dyni. Oprócz najpopularniejszego przysmaku, czyli kremu z dyni doprawionego imbirem i kurkumą, repertuar dań z wykorzystaniem tego warzywa, jest coraz bogatszy. Robimy z dyni kluseczki, placki a nawet muffiny. Również we wnętrzach kolor dyniowy, a wprawdzie ognisty pomarańcz, ma sporo zastosowanie.

Doskonale sprawdza się jako najbardziej wyrazisty element projektu. Jego wibrująco – energetyzująca tonacja wprowadza radosny pierwiastek, nadając bardzo miły dla oka i zarazem przytulny ton aranżacji. Musisz jednak wiedzieć, że tak mocny kolor nie lubi konkurencji, dlatego najlepiej łączyć go ze stonowanymi barwami.

 

Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio
Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio

 

Figi zapiekane z serem feta, miodem i rozmarynem

Choć figi lubimy pod różnymi postaciami, tej jesieni hitem okazał się przepis na pieczoną fetę z figami, oliwą, doprawioną miodem i gałązką rozmarynu. W połączeniu ze świeżym pieczywem smakuje wyśmienicie. A jak smakują wnętrza doprawione figowym kolorem? Niejednoznaczna barwa z pogranicza przybrudzonego różu, fioletu i czerwieni, potrafi całkowicie odmienić charakter przestrzeni.

Dobrym przykładem jest poniższy projekt, któremu ton nadały krzesła obite wyjątkowo wyrazistą tapicerką. Całość doprawiono szczyptą szlachetnego złota. W efekcie powstało wnętrze z pogranicza tradycji i nowoczesności. Oto prawdziwa moc koloru!

 

 

Kasztany

 

,,Kochany, kochany
Lecą z drzewa, jak dawniej, kasztany
Wprost pod stopy par roześmianych
Jak cudny, rudy grad (…)”.

Fragment utworu ,,Kasztany” Nataszy Zylskiej

 

Przyszła pora na kasztany, tak bardzo kojarzone ze złotą polską jesienią a także z niespełnioną miłością opisaną w piosnce Nataszy Zylskiej. Ten melancholijny klimat można łatwo wyczarować w naszych wnętrzach, wprowadzając do aranżacji brązowo – rudą barwę. Ta ciepła barwa doskonale sprawdzi się w przestrzeniach urządzonych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i vintage.

 

 

Gorąca czekolada

Głęboki, „gęsty” kolor czekolady symbolizuje spokój i stabilność, pomagającą radzić sobie ze stresami współczesnego świata. I gdy wieczorową porą chcemy oddać się małym przyjemnościom, często sięgamy właśnie po czekoladę. Dlaczego by więc nie otulić naszych wnętrz tym niezwykle dobrze kojarzącym się kolorem?

Co więcej, aktualnie możemy zaobserwować ogromny zwrot w stronę natury, czego wynikiem jest m. in. stosowanie na szeroką skalę tej właśnie barwy. Jeszcze do niedawna kojarzony z nudą i bylejakością brąz, dziś pokazuje zupełnie nowe oblicze.

 

 

Bakłażan

Bakłażan to warzywo, które choć ma intensywny kolor, w smaku nie jest zbyt wyrazisty. To dlatego tak pasuje do wielu dań. Grillujemy go, smażymy, pieczemy, faszerujemy… Chętnie stosujemy jako dodatek, albo podstawę dania głównego. A jaką pozycję ma ten kolor we wnętrzach? Otóż jest niewielu śmiałków, którzy postanawiają wykorzystać jego potencjał aranżacyjny, ale gdy już do tego dojdzie, efekt za każdym razem zachwyca.

 

kuchnia bez górnych szafek
Proj.: Odwzorowanie; Fot.: Tomo Yarmush

 

Brownie

Czymże byłoby nasze życie bez… brownie? Czekoladowe ciasto charakterystyczne dla kuchni amerykańskiej swą nazwę zawdzięcza właśnie bardzo ciemnobrązowemu kolorowi. Niemalże czarny deser zdradza też jego główny składnik, jakim jest gorzka czekolada. Wyrafinowany charakter deseru ma swoje przełożenie na wnętrza, w których jego kolor został wykorzystany. Ta niepozorna barwa jest mniej oczywistym wyborem niż czerń, za to ma bardziej przytulny charakter. Idealnie łączy się z innymi ciepłymi tonacjami, takimi jak beż czy jasny brąz. W ten sposób powstają mniej formalne przestrzenie, jednak z zachowanym cały czas eleganckim sznytem.

 

 

Popcorn

No dobrze, przyszedł czas na jesienny klasyk. Umówmy się, czasami po prostu nie mamy ochoty przygotowywać skomplikowanych posiłków. Są takie wieczory, że jedyne o czym marzymy, to zaszycie się pod kocem, włączenie ulubionego serialu… a do pełni szczęścia brakuje nam już tylko czegoś do przegryzienia. Popcorn, czyli tak naprawdę prażona kukurydza, to idealna jesienna przekąska. Szybka i łatwa w przyrządzeniu oraz przede wszystkim mniej kaloryczna niż inne popularne przegryzki.

Złamana biel popcornu to najbardziej uniwersalny i ponadczasowy wybór do wnętrz. Poniżej wybraliśmy trzy projekty, które oscylują wokół barwy Wild Wonder, wybranej przez Dulux na kolor roku 2023. ,,Cudowny beż” ma stać się symbolem harmonijnego połączenia człowieka z naturą.

 

modern rustic
proj.: MP Studio Architektury www.moszczynskapuchalska.com
proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio
proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio

 

Grzane wino

Na koniec, wisienka na torcie, czyli grzane wino. Do tych przyjemności, ani nikogo nie musimy namawiać, ani nawet nam nie wypada, ale… skupmy się na bogatej bordowej barwie, która wspaniale odnajduje się w aranżacji wnętrz.

Już od paru sezonów możemy obserwować jej rosnącą pozycję. I choć jesteśmy coraz odważniejsi, do tej barwy warto podchodzić z dużą dozą ostrożności. Nieumiejętnie zastosowana może przytłoczyć pomieszczenie a nawet optycznie pomniejszyć je. Jednak nie bez powodu kolor ten cieszy się coraz większą popularnością. Jest bardzo elegancki oraz wprowadza do wnętrza aurę luksusu.

 

Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek
Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków