Sposób na stresy dnia codziennego? Japoński minimalizm we wnętrzach

Sposób na stresy dnia codziennego? Japoński minimalizm we wnętrzach

W czasach konsumpcjonizmu, kiedy ludzie żyją w biegu i dążą do zaznania szczęścia poprzez otaczanie się rzeczami materialnymi, warto zadbać o harmonijną aranżację wnętrza. Zauważmy, że nasze nawyki często prowadzą do przesycenia, znużenia oraz bałaganu w zamieszkiwanych przez nas domach. Pomocą w uniknięciu takiej sytuacji i zarazem w znalezieniu w swoich czterech kątach miejsca odpoczynku i ukojenia zmysłów jest pełen harmonii styl japoński. Celem takiej koncepcji jest wnętrze, dzięki któremu domownik może osiągnąć równowagę i wyciszyć się. Prostota, minimalizm, funkcjonalność oraz stylistyka jak najbliższa naturze to najważniejsze cechy wnętrz w stylu japońskim.

 

proj. Studio.O.
proj. Studio.O.

 

Początki japońskiego minimalizmu

Japońska estetyka swoje początki miała setki lat temu. Stworzyli ją buddyjscy mnisi z nurtu zen. Urządzali minimalistyczne pomieszczenia, zwane shoin, służące im do czytania i medytacji. Prostota tych wnętrz graniczyła z ascezą – wszystko, co mogłoby rozpraszać uwagę zostało usunięte, a liczbę mebli ograniczono do minimum. Z czasem, pełne spokoju shoin stały się inspiracją i wzorem do urządzania wnętrz mieszkalnych.

 

proj. Studio.O.
proj. Studio.O.

 

Wpływ Zen

Japoński styl to życie pozbawione bałaganu, sprzyjające poczuciu równowagi, porządku i miłości do natury. We wnętrzach urządzonych w tym stylu pojawiają się przeszklenia i ściany okien. Zabieg ten często otwiera dom na otaczającą naturę. Przestrzenie zewnętrzna i wewnętrzna przenikają się, tworząc spektakularną całość. Ponadto to rozwiązanie pozwala wpuścić do wnętrz jak najwięcej naturalnego światła, które jest źródłem energii, wpływa na samopoczucie oraz postrzeganie kolorów, kształtów i faktur. 

 

Urządzając dom inspirowany japońskim minimalizmem powinniśmy dążyć do takiego układu funkcjonalnego, który sprawi, że nasze wnętrza będą przestronne (sprzyjają temu otwarte pomieszczenia) i harmonijne.

 

japoński minimalizm
Japoński minimalizm w projekcie Exit Design

 

W tym kierunku nie powinniśmy stawiać na dekoracje w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Detalem są struktury materiałów – splot tkaniny, usłojenie drewna, faktury, rośliny, naturalne światło, cienie, barwa i rozplanowanie światła sztucznego. Powinniśmy przykładać dużą wagę do selekcji materiałów wykończeniowych, które wypełnią, architektonicznie zdefiniowaną przez nas, przestrzeń. Miejsce, które zmienia się naturalnie, na przykład pod wpływem światła, tak jak zmieniające się w podróży krajobrazy, stymuluje mózg do rozwoju.

 

Polsko – japoński dom – jakie wyzwania czekały na architektów?

 

 

japo}ski minimalizm
proj. Studio.O.

 

Naturalne bodźce

Minimalizm japoński to przede wszystkim naturalne materiały oraz kolorystyka. Umożliwiają one stworzenie przestrzeni, która pozwala na wyciszenie zmysłów. Barwy ziemi wiążą się z uniwersalnością i elegancją. Postawmy więc na brązy, biel, czerń, szarości oraz elementy zieleni. Dzięki nim nasz wzrok może odpocząć. Materiały, takie jak drewno i kamień dostarczają naturalnych bodźców, wzbogacają wyobraźnię oraz wzmacniają uczucie odprężenia.

 

proj. Studio.O.
proj. Studio.O.

Postaw na rozwiązania doskonałe z natury

 

Architektoniczny sznyt

Wnętrza w stylu japońskim charakteryzują się wykorzystaniem prostych, minimalistycznych mebli z architektonicznym sznytem. Naturalne kolory podkreślają ich geometryczne formy. Dekoracją oraz intrygującym elementem w tego typu przestrzeniach są asymetryczne rozkłady półek. W japońskich domach niezbędnym elementem jest parawan zwany Shoji, stosowany jako zamiennik drzwi. Przesuwa się na boki, więc nie zajmuje dodatkowego miejsca, oszczędzając przestrzeń. Nie blokuje naturalnego światła oraz pozostawia efekt otwartego wnętrza.

 

proj. Motyw Design
proj. Motyw Design

 

Ofuro, czyli sposób na stresy dnia codziennego

W języku japońskim ofuro oznacza kąpiel, czyli uspokajającą i odprężającą tradycję. Japońskie wanny są małe i głębokie. Często zdarza się, że w środku mają ławeczkę do siedzenia. ,,Szukając wnętrz dających wytchnienie, pomyślmy także o salonie kąpielowym lub łazience. Wprowadźmy do niej nowoczesne materiały, dużo szkła, zaryzykujmy dodanie elementów craftowych, blatów z surowego drewna lub matowych kafli i pamiętajmy o nastrojowym świetle” – radzi Grzegorz Goworek z biura architektonicznego Studio.O.

 

Łazienka minimalistyczna – jakich produktów użyć?

 

proj. Motyw Design
proj. Motyw Design

 

Tekst powstał na podstawie informacji prasowej OKK PR.

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków