Inspiracja tygodnia: fioletowe akcenty we wnętrzach

Inspiracja tygodnia: fioletowe akcenty we wnętrzach

Poszukiwanie trendów wnętrzarskich, wyróżniających się na tle oczywistych tendencji odmienianych przez wszystkie przypadki, polega na zauważaniu subtelnych detali. Pojawiają się one nieśmiało, by stopniowo zyskiwać zainteresowanie projektantów i architektów. Taką jaskółką w aranżacjach ostatnich lat, stał się kolor fioletowy z całym swym spektrum odcieni. Wykorzystanie tej barwy w aranżacjach wnętrz nastąpiło niemal niezauważalnie – w akcentach, które jednak zyskiwały na uwadze i stawały się punktem fokusowym projektowanych przestrzeni. Jeśli mielibyśmy określić trend, który rozwija się na naszych oczach i ma dużą szansę stać się popularny, jest to właśnie fiolet w postaci niewielkiego, ale manifestującego elementu aranżacji. Prześledźmy wspólnie, jak fioletowe akcenty we wnętrzach zdobywały uznanie branży.

Dopaminowa moc kolorów, punktem wyjścia dla trendów

fioletowe akcenty we wnętrzach

Krótka historia koloru

Fiolet – od delikatnych odcieni lawendy po głębokie, luksusowe tony śliwki, oferuje wszechstronną paletę, która nadaje przestrzeniom elegancji i charakteru.

Kolor fioletowy od wieków symbolizował władzę i luksus. Barwnik, potrzebny do jego otrzymania, uzyskiwano bardzo pracochłonną i kosztowną metodą. Nieprzypadkowo fiolet zarezerwowany był dla najwyższej rangi osobistości. W starożytności purpurowe togi nosili władcy Rzymu, a od średniowiecza duchowni. Fiolet wzbudzał szacunek, łączony był z godnością, przepychem, bogactwem oraz władzą, a także podkreślał wytworność szat królewskich.

Tapeta Celia z kolekcji Architecture marki Inkiostro Bianco

Jednak w połowie XIX wieku kolor fioletowy miał stracić swój status niedostępności za sprawą… nieudanego eksperymentu. Chemik William Henry Perkin, szukając leku na malarię, otrzymał smołę węglową, która po zmyciu z powierzchni zostawiła fioletowy odcień. Perkin zwrócił uwagę, że barwnik doskonale przyjmuje się na materiałach i jest niezwykle trwały. W ten sposób, zamiast leku, odkrył pierwszy syntetyczny barwnik, który zyskał nazwę moweina. Odkrycie to sprawiło, że fiolet stał się dostępny dla szerszych kręgów społecznych, zyskując ogromną popularność w Europie.

fioletowe akcenty we wnętrzach

fioletowe akcenty we wnętrzach
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COIstudio

Współczesne znaczenie fioletu we wzornictwie użytkowym oraz projektowaniu wnętrz zawdzięczamy Instytutowi Pantone, który trzykrotnie wybierał warianty tej barwy na kolor roku. Po raz pierwszy w 2014 roku pod postacią Radiant Orchid (PANTONE 18-3224), następnie w 2018 wybrany został Ultra Violet (PANTONE 18-3838), a w 2022 Very Peri (PANTONE 17-3938). Te wybory stanowią mocny sygnał, że fiolet stopniowo buduje swoją pozycję w świecie designu, stając się symbolem kreatywności i innowacji.

Płytki Cedit || Kolekcja Chimera

Fiolet w Aranżacji Wnętrz

Fioletowy, choć może wydawać się wyzywający, jest jednym z najpopularniejszych kolorów wnętrzarskich w 2024 roku. Zgodnie z psychologią barw, wspiera procesy lecznicze i tworzy kojące środowisko, co czyni go doskonałym wyborem do sypialni i pokojów relaksacyjnych. Według feng shui, barwa ta zwiększa poczucie własnej wartości, jest związana z mistycyzmem i sztuką, oraz budzi szacunek innych. Często doceniany przez osoby wrażliwe, fiolet jest silnie powiązany z intuicją.

Proj.: Bran&Pine; Fot.: ONI Studio

Jasne odcienie fioletu, takie jak lawenda i liliowy, oferują doskonałą wszechstronność i mogą być stosowane w różnych przestrzeniach. Natomiast głębsze odcienie, takie jak bakłażan i królewski fiolet, wprowadzają do wnętrz nutę luksusu i klasy.

Źródło: Louis Poulsen
fioletowe akcenty we wnętrzach
Gupa NONO Zdjęcia: ONI Studio

Wnętrza z akcentami fioletu zyskują niepowtarzalny charakter. Kolor ten idealnie komponuje się z oliwkową zielenią, złocistym żółtym, ciemnym beżem oraz szarościami. Śliwkowy odcień, ciepły i żywy wyjątkowo dobrze czyje się w towarzystwie eleganckiego drewna w orzechowym wybarwieniu oraz tekstur kamienia.

La Fala Studio: Marlena Banaszewska i Agnieszka Dominik
proj. Dziurdzia Projekt | sesja: Marcin Grabowiecki | stylizacja: Eliza Mrozińska
proj. Dziurdzia Projekt | sesja: Marcin Grabowiecki | stylizacja: Eliza Mrozińska

Detale w kolorze fioletu

Dzięki swojej wszechstronności i zdolności do transformacji przestrzeni, fiolet z pewnością pozostanie z nami na dłużej, wnosząc do wnętrz odrobinę magii i inspiracji.

Fioletowy w aranżacji wnętrz to nie tylko trend, ale również sposób na wprowadzenie do domu odrobiny luksusu i kreatywności. Kolor fioletowy oferuje sposób na szybką i efektowną metamorfozę przestrzeni. Od delikatnych odcieni lawendy, które przynoszą spokój i odnowę, po odważne, ciemniejsze tony – fioletowy pozwala na tworzenie wnętrz pełnych elegancji i komfortu.

Projekt: Diana Żurek, Gutek Girek (Furora Studio) | Zdjęcia: ONI Stories
fioletowe akcenty we wnętrzach
Projekt: Diana Żurek, Gutek Girek (Furora Studio) | Zdjęcia: ONI Stories

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Magda Lewandowska

Specjalista //Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Olsztyn

Internity Home Wrocław

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków