Makrotrendy 2023, które będą mieć wpływ na projekty wnętrz
proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio

Makrotrendy 2023, które będą mieć wpływ na projekty wnętrz

Prognozowanie trendów wnętrzarskich pozwala wyłonić tendencje, mające wpływ na decyzje projektowe, jak i zakupowe w najbliższych latach. Taka wizja przyszłości daje obraz tego, co utrzyma swoją pozycję, a co wkrótce przeminie, dzięki czemu architekci oraz projektanci mogą dokonywać dobrych wyborów, tym samym tworząc ponadczasowe przestrzenie trafiające w gust inwestorów. Podczas analizy różnych czynników mających wpływ na formowanie się trendów zauważamy, że otaczająca nas rzeczywistość i specyfika czasów w jakich żyjemy, istotnie kształtują język tendencji wnętrzarskich. Ostatnie lata spowodowały, że redefiniujemy to co jest dla nas wartościowe i niezbędne. Stajemy się bardziej pragmatyczni, a przestrzeń do życia traktujemy jako bezpieczny azyl, w którym możemy się zatrzymać, odetchnąć, znaleźć spokój. Jednak obok elementów zapewniających bezpieczeństwo i równowagę, będziemy chcieli wprowadzać do swoich wnętrz motyw zabawy oraz zmysłowego podejścia do projektowania. To właśnie na zmysłach, odczuwaniu i doświadczaniu skupi się branża projektowa. Podczas typowania makrotrendów wnętrzarskich, sięga się  do potrzeb, problemów i aspiracji inwestorów, próbując zmapować szersze kierunki oraz tendencje w projektowaniu. Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok rozwinie trwającą modę na kolory ziemi, estetykę wabi-sabi i naturalne materiały, ale z drugiej strony w siłę będzie rosnąć stylistyka nawiązująca do nowego brutalizmu. Spójrzmy w przyszłość i poznajmy wykończenia, kolory oraz style, które składają się na makrotrendy 2023.

Kandydaci na kolor roku 2023 – przewidujemy trendy barwne

1. Wykończenia i materiały

Naturalny krajobraz

Wnętrza w nadchodzących latach będą odzwierciedlać piękno natury i jej surowość. Pochwała dla dzikich krajobrazów, wyrażona będzie za pomocą materiałów tj.: glina, terakota, kamień czy rustykalne drewno. Kafelki glazurowane nawiązujące do ręcznej produkcji w typie zellige zdobędą jeszcze większą popularność. Podobnie jak makramy i dekoracje wykonane z juty lub rafii, w tym plecionka wiedeńska, która poza siedziskami krzeseł i foteli, będzie popularnym wykończeniem frontów meblowych.

Trend alert: wnętrza w kolorach Cudownego Beżu

Makrotrendy 2023
proj. Grupa NONO, fot. ONI Stories
Makrotrendy 2023
Proj. i wizualizacje: moogaa studio | Monika Głowacka; Autorki idei: Monika Morzyńska i Magdalena Toram,

Nieperfekcyjne piękno

Kolejny z makrotrendów materiałowych, skupi się na badaniu niedoskonałości. Punktem fokusowym takich wnętrz będą szorstkie, niewykończone powierzchnie. Ponowne odkrycie brutalizmu przez projektantów i architektów sprawi, że popularność zyska cement techniczny, beton ze wszelkimi bruzdami i chropowatościami oraz pordzewiały metal. Rozwinie się, także kiełkująca od jakiegoś czasu technika kintzugi, polegająca na sklejaniu ceramiki i uwypuklaniu miejsc jej łączenia, co podkreśla dążenia do celebrowania niedoskonałości.

Łazienka inspirowana sztuką Kintsugi | HushLab – marka, którą wybierają architekci

Makrotrendy 2023
Proj.: Polymetric Studio
Makrotrendy 2023
FONDOVALLE kolekcja płytek UPPER

2. Kolory

Korzenie w naturze

Trend związany z odbiciem naturalnego krajobrazu we wnętrzach, będzie silnie oddziaływać na paletę barwną. Globalne tendencje skupią się na klimatach pustynnych – ciepłych piaskowych barwach, łączonych z pomarańczem, terakotą oraz brązem. Natomiast polscy architekci, będą nawiązywać do kolorów złotej jesieni – wraz z całym spektrum odcieni liści od zieleni, przez pomarańcz po złoty, a także pięknymi wariantami głębokiego brązu.

Inspiracja tygodnia: pomarańczowa ochra we wnętrzach

Nienachalne neutrale

Inspiracje brutalizmem i wabi-sabi, mają swoje odzwierciedlenie w kolorystyce, która ściśle łączy się z wykorzystywanymi materiałami. Paleta będzie opierać się o „zużyte” neutrale, czyli barwy znamienne dla surowego betonu czy skorodowanego metalu. Trend ten będzie zdominowany przez wszystkie odcienie szarości.

proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio
Makrotrendy 2023
proj. Skowrońska Sekulska Architektura Wnętrz, fot. ONI Studio

3. Formy i style

Organiczna przytulność

Haptyczne i komfortowe wnętrza, będą łączyć organiczne, nieregularne linie, niedoskonałe formy oraz łuki. Inspiracją dla architektów staną się style takie jak New Mediterranean czy Southwestern boho, zdefiniowane przez ciepłą i przytulną estetykę oraz wakacyjny klimat.

Ujarzmiony brutal

Projekty, dla których punktem wyjścia jest brutalizm, charakteryzować będzie funkcjonalizm i dominacja niedoskonałości. Abstrakcyjne i nieregularne formy oraz ręcznie tworzone dekoracje będą łączone z surowymi materiałami. Nie zabraknie tu odniesień do estetki wabi-sabi, podkreślającej niedokończone i pozbawione ornamentów powierzchnie.

Brutalistyczne piękno i neony w lofcie dla singla

Makrotrendy 2023
Projekt: On/Off Architekci | Fotograf: Mateusz Kowalik | Stylizacja sesji: Anna Salak

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków