„ZDROWE ŚWIATŁO”, ZEGAR BIOLOGICZNY I ROLA PROJEKTANTA OŚWIETLENIA

Nie jest już tylko przypuszczeniem, że sztuczne światło w naszych domach i mieszkaniach istotnie na nas oddziałuje. Badania i opracowania naukowe pod kątem wpływu „składu” światła we wnętrzach dowodzą, że znacząco wpływa ono na nasze samopoczucie. Zgodnie z naszym wbudowanym rytmem okołodobowym dzień każdego z nas składa się z faz, które regulują nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Oświetlenie we wnętrzach prywatnych należy dobierać ściśle pod kątem ich funkcjonalności w poszczególnych strefach.

Projekt Jacek Tryc

Projekt Jacek Tryc

KOMFORT

Salon oraz sypialnia jako przestrzenie, gdzie spędzamy najwięcej czasu są z założenia miejscem, w których powinniśmy się zrelaksować i zwolnić. Światło w tych pomieszczeniach powinno być ciepłe, znajdować tylko tam, gdzie jest potrzebne, nie powodować olśnienia („rażenia”) a jego ilość dobrana pod indywidualne potrzeby. Analogicznie do urządzeń multimedialnych standardem światowym jest już automatyczne przyciemnienie ekranów porą wieczorną oraz ocieplenie palety emitowanych barw. Poczucie przytulnej wręcz „teatralnej” aranżacji świetlnej wspomaga nasze wyciszenie i regenerację. Dyskomfort świetlny natomiast możemy w łatwy sposób wyeliminować poprzez właściwą konstrukcję opraw oświetleniowych i akcesoria temu służące.

Projekt: Joanna Walewska
 Zdjęcia: Maciej Kruger

Projekt: Joanna Walewska
 Zdjęcia: Maciej Kruger

FUNKCJONALNOŚĆ

W związku z rosnącym tempem wiele osób decyduje się na stworzenie w swoim domu/mieszkaniu małej przestrzeni, gdzie chociaż przez chwilę potrzebuje odrobiny skupienia i nadrobienia zawodowych bądź dydaktycznych zaległości. Mózg stymulowany jest do pracy poprze światło neutralne („białe”) czyli zbliżone do naturalnego w środku dnia. Bardzo istotny jest także w tym przypadku wysoki wskaźnik oddawania barw danego źródła LED, co ma także na celu zbliżenie go maksymalnie do „składu” światła słonecznego. Odpowiedni dobór powyższych parametrów powinien być efektem indywidualnych konsultacji z projektantem bądź doradcą oświetleniowym.

Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

Proj. ArchiWisła; Fot. i stylizacja: Martyna Rudnicka

OŚWIETLENIE STEROWANE BEZPRZEWODOWO – SYSTEM ARCHLINES

ELASTYCZNOŚĆ

Kuchnia jest multifunkcjonalnym sercem każdego domu. W niej zarówno „pracujemy” (gotujemy) jak i bawimy się – spędzamy czas ze znajomymi, rodziną i dziećmi. Aby zapewnić możliwość różnych scenariuszy świetlnych mamy do dyspozycji szereg rozwiązań oświetleniowych opartych na systemach sterowania.

Archlines

Archlines

Szczególną popularnością cieszy się obecnie system CASAMBI, który pozwala na tworzenie scen świetlnych i jest kompatybilny z każdą istniejącą instalacją elektryczną z racji zastosowanej komunikacji Bluetooth 4.0. Posiada możliwość obsługi za pośrednictwem systemów iOS oraz Android, ale tradycyjny „pstryczek” na ścianie cały czas działa. Intuicyjność i prostota w obsłudze pozwalają na proste i szybkie stworzenie gotowych konfiguracji takich jak scena do pracy, kinowa, do sprzątania, kolacja lub nocna (w przypadku osób ze sporadycznymi nocnymi spacerami do kuchni).

Archlines

Archlines system oświetleniowy dostępny w Internity Home

DORADZTWO: Rolą projektanta i doradcy oświetlenia jest wykorzystanie wiedzy i skonfrontowanie jej z indywidualnymi potrzebami klienta. Za pomocą specjalistycznych narzędzi do symulacji światła 3D jesteśmy w stanie zweryfikować efekt projektu z płaskiej kartki papieru.

Oświetlenie Archlines dostępne w naszych salonach Internity Home i Prodesigne

Oświetlenie Archlines dostępne w naszych salonach Internity Home i Prodesigne

Oświetlenie Archlines dostępne w naszych salonach Internity Home i Prodesigne

Oświetlenie Archlines dostępne w naszych salonach Internity Home i Prodesigne

ZAPYTAJ O WYCENĘ NASZEGO SPECJALISTĘ

1 WYPEŁNIJ FORMULARZ

2 WYBIERZ TEMAT

Chcę umówić się na spotkanieProszę o wycenę projektuProszę o ofertę

 

Chcesz od nas dostawać raz w tygodniu najciekawsze informacje ze świata designu? Zapisz się do newslettera:

tak, chcę otrzymywać Newsletter dot. produktów i usług Internity S.A z siedzibą w W-wie

Administratorem Twoich danych osobowych jest Internity S.A z siedzibą w W-wie. Dowiedz się więcej polityka prywatności o ochronie Twoich danych osobowych.

TEKST WOJCIECH MANTUR PROJECT MANAGER I PROJEKTANT OŚWIETLENIA

mobile: +48 506 678 269

wmantur@internity.pl

 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków