Powroty w wielkim stylu: luksfery we wnętrzach
Proj.: OBIEKTY STUDIO, Gosia Kotyczka
Proj.: OBIEKTY STUDIO, Gosia Kotyczka

Powroty w wielkim stylu: luksfery we wnętrzach

Prostopadłościenne szklane bloki, używane do wypełniania okien bądź fragmentów ścian, kojarzą się z niechlubnymi czasami PRL. Tego typu dekoracje, znamy z klatek schodowych i nie mamy z nimi zbyt dobrych skojarzeń. Jednak nieoczekiwane powroty w aranżacjach wnętrz, znów zaskakują i tym razem objęły popularne w latach 70. luksfery. Architekci wykorzystują luksfery we wnętrzach nie tylko jako stylistyczny pomost między vintage, a nowoczesnością, ale również jako ciekawy detal który w naturalny sposób wprowadza do pomieszczenia więcej światła i przestrzeni.

luksfery we wnętrzach
Projekt: Inbalance Studio; Wizualizacje: Will be studio

Trend alert: czeczota | Niedoskonałość przekuta w piękno

Krótka historia luksferów

Luksfery to prostopadłościenne szklane bloki, które pierwotnie były wytwarzane z pojedynczego, jednolitego kawałka szkła i charakteryzowały się dużą odpornością na uszkodzenia. Współcześnie luksfery są produkowane w inny sposób – ich szklana obudowa jest pusta w środku, co sprawia, że nazywane są także „pustakami szklanymi”. Materiał ten służył do wypełniania konstrukcji ściennych lub stropowych i wytwarzany był ze szkła przezroczystego, rzadziej barwionego, o powierzchni gładkiej lub dekorowanej wzorami. Jednym z największych atutów luksferów jest ich duża przepuszczalność światła, która sięga od 50% do 80%, dzięki czemu, łatwo można było dodatkowo doświetlić przestrzeń. Obecnie architekci odkrywają na nowo możliwości luksferów we wnętrzach, jako elementu dekoracyjnego, który wprowadza sentyment w klimacie retro.

Przeszklenia we wnętrzu – przegląd projektów

luksfery we wnętrzach
Projekt: Grzegorz Layer

Nowe życie luksferów

Odkrywanie na nowo zapomnianych materiałów, nie ominęło luksferów. Materiał ten, kojarzony dotychczas głównie z klatkami schodowymi i domami typu kostka, zyskał nowe zastosowania we współczesnych aranżacjach wnętrz. Architekci coraz częściej wykorzystują pustaki szklane jako przepierzenia w małych mieszkaniach. Pozwala to na wydzielenie dodatkowej przestrzeni przy zachowaniu naturalnego przepływu światła. luksfery we wnętrzach stają się również coraz popularniejszym motywem dekoracyjnym. Można je na przykład spotkać w postaci wzoru tapety Du jour od Wall&Deco.

luksfery we wnętrzach
Proj.: OBIEKTY STUDIO, Gosia Kotyczka
Źródło: Antonio Lupi

Wykorzystanie luksferów we współczesnych wnętrzach

Luksfery to uniwersalny materiał, który może być wykorzystany w wielu pomieszczeniach oraz stylach, zarówno jako element dekoracyjny, jak i funkcjonalny. Architekci z pracowni Mistovia wykorzystali szklane pustaki w projekcie mieszkania, które łączy elementy PRL, vintage oraz współczesne. Na niewielkiej przestrzeni zorganizowano sypialnię, kuchnię oraz łazienkę, która znajduje się w półokrągłym kubiku wypełnionym luksferami.

luksfery we wnętrzach
Proj.: mistovia; Fot.: onistories

Szklane pustaki jako przepierzenie wydzielające strefy funkcjonalne, znalazły zastosowanie w koncepcji wnętrza autorstwa OBIEKTY STUDIO. Architekci zaproponowali takie rozwiązanie dla nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza, gdzie tekstury i materiały odgrywają główną rolę.

Proj.: ohe archteam
Proj.: ohe archteam

Luksfery mogą również zastąpić ściankę prysznicową. Takie zastosowanie znalazło się w artystycznym mieszkaniu w gdańskiej kamienicy, projektowanym przez architektki ze SKANDALstudio.

Proj.: SKANDAL studio

Ponadczasowe piękno szkła

Współczesne podejście do wykorzystania luksferów w aranżacji wnętrz sprawia, że materiał ten nie tylko nawiązuje do stylu retro. Szklane pustaki stanowią ciekawy detal, wprowadzający do pomieszczenia więcej światła i przestrzeni. Dzięki kreatywności młodego pokolenia architektów, luksfery odzyskały swoją popularność jako oryginalny element dekoracyjny i funkcjonalny. Stosuje się je jako przepierzenia, ścianki prysznicowe czy nieoczywiste dekoracje np. jako wzór tapety. Luksfery doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach, gdzie pozwalają na wydzielenie przestrzeni, zachowując naturalny przepływ światła. Dzięki swojej uniwersalności i niebanalnym efektom wizualnym, luksfery z powodzeniem znajdują zastosowanie w projektach wnętrz w każdym stylu.

Polymetric Studio
Projekt: Inbalance Studio; Wizualizacje: Will be studio

Zapytaj // naszego eksperta

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków