„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” | Internity Home partnerem wystawy

„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi” | Internity Home partnerem wystawy

Roman Modzelewski, jeden z najważniejszych twórców II połowy XX wieku, znany jest przede wszystkim, jako autor ikonicznego modelu fotela RM58. Jednak był, także malarzem, projektantem, rzeźbiarzem, pedagogiem, żeglarzem i miłośnikiem muzyki, a całe swoje twórcze życie i karierę zawodową związał z Łodzią. W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci Modzelewskiego i z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zainicjowało rok poświęcony temu wybitnemu, a wciąż mało znanemu i docenianemu twórcy. Obchody roku Romana Modzelewskiego zainauguruje wystawa „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, której partnerem jest Internity Home.

RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi
Roman Modzelewski na prototypie fotela RM58.

Ikona polskiego designu w ofercie Internity Home | Fotel RM58 od VZÓR

Misja Modzelewskiego

Roman Modzelewski był współzałożycielem Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP), w której pełnił stanowisko pierwszego rektora, a później dziekana i na której wykładał przez niemal 40 lat. Zafascynowany osobowością Władysława Strzemińskiego dostrzegł znaczenie kształcenia projektantów przemysłowych w oparciu o wszechstronną, interdyscyplinarną edukację artystyczną. W swoją edukacyjną misję wierzył tak mocno, że nawet wówczas, gdy Le Corbusier zaproponował mu emigrację z peerelowskiej Polski do Francji, odmówił, nie chcąc zostawić swoich uczniów. Do końca życia pozostał w Łodzi, rezygnując tym samym o marzeniu o międzynarodowej sławie.

Roman Modzelewski z kolekcji Wery Modzelewskiej i fundacji im. Romana Modzelewskiego.

Narodziny ikony 

Twórcy wystawy „RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”, którą będzie można oglądać od 14 maja, pragną przybliżyć sylwetkę artysty i pokazać szerokiemu gronu odbiorców blisko 100 obiektów: rzeźb, obrazów, reliefów, projektów łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58. Opatentowany w 1962 r. RM58 zainteresował samego Le Corbusiera, a dziś znajduje się w kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie i jest sprzedawany w sklepie Moma w Nowym Jorku. Ponadto dzięki polskiej firmie Vzór został na nowo wdrożony do produkcji. 

Fotel RM58 w filmie Pan Antoni szuka miliona – 1959r.

Dla Internity Home idea propagowania wartości polskiego designu jest bardzo bliska, dlatego cieszymy się, że dzięki nawiązaniu współpracy z marką VZÓR, fotel RM58 poszerzył nasze portfolio produktowe

Fotele RM 58, Łódź, koniec l. 50., fotografia, własność Wera Modzelewska
RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi
Polskie ikony designu w filmie Zbigniewa Cybulskiego – 8 dzień tygodnia 1958r.

RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

Wystawa będzie stanowić monograficzny pokaz najwybitniejszych przykładów działalności artystycznej i pedagogicznej autora RM58 – jednej z ikon światowego designu. Będzie, także przypomnieniem roli Romana Modzelewskiego w kontynuowaniu wizjonerskich koncepcji Władysława Strzemińskiego i starań o zachowanie jego wyjątkowego w skali europejskiej, uniwersalnego programu kształcenia artystów i projektantów. Ma też na celu przywrócenie do powszechnej pamięci postaci i twórczości artysty, wskazanie indywidualnych dróg poszukiwań twórczych, wpływu na kształt programowy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i podkreślenie zasług w nowoczesnym projektowaniu przemysłowym.

Patent na fotel Rm58 | Kolekcja Wery Modzelewskiej i fundacji im. Romana Modzelewskiego

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie blisko 100 obiektów: obrazów, rzeźb, dokumentów, fotografii, przykładów sztuki użytkowej, kompozycji przestrzennych w przestrzeni publicznej miasta i regionu. W znaczący sposób uzupełnią ją projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i RM58. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Fundacji im. Romana Modzelewskiego, firmy Vzór, Pani Wery Modzelewskiej i zasobów prywatnych. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia, wykłady, spotkania i międzynarodowy panel dyskusyjny poświęcony artyście.

RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi
RM58 w łódzkim showroomie Internity Home.

Kultowy fotel RM58 przez cały rok 2022 będzie można zobaczyć w różnych miejscach w Łodzi. Przez dwa tygodnie wizytował on łódzki showroom Internity Home na ulicy Wróblewskiego 19A

„RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi”
Wystawa czasowa w Muzeum Miasta Łodzi
14 maja 2022 r. – 31 grudnia 2022 r.
Wernisaż: 13 maja 2022 r. godz. 18:00

Więcej informacji na: https://muzeum-lodz.pl/wystawy_czasowe/rm-roman-modzelewski-sen-o-lodzi/

RM. Roman Modzelewski. Sen o Łodzi

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków