Styl włoskich wnętrz - 5 pomysłów na przeniesienie go do polskich domów

Styl włoskich wnętrz – 5 pomysłów na przeniesienie go do polskich domów

Włoskie poczucie estetyki, umiłowanie do piękna i produktów najwyższej jakości, zawsze stanowiło źródło podziwu. Włosi urządzają swoje domy z niezwykłym wyczuciem stylu, ale również z poszanowaniem tradycji, doskonale łącząc nowoczesny design z meblami vintage, bądź zastanymi elementami architektury. Dziś przyjrzymy się pięciu elementom, charakteryzującym styl włoskich wnętrz i pokażemy jak przenieść je na polski grunt. 

1. Rustykalny sznyt

Styl toskański, charakterystyczny dla wiejskich domków jest uroczy, prosty i przytulny. Często określany jako „rustic Italian”, wyróżnia się zestawieniami kontrastujących powierzchni, tekstur i faktur. Gładkie elementy, miękkie tekstylia i naznaczone zębem czasu powierzchnie, harmonijnie splatają się ze sobą. Skąpana w słońcu kolorystyka, pomaga stworzyć ciepłe, przyjazne otoczenie, wyróżniające się dyskretną elegancją. Styl toskański sprawdzi się w letniskowych domkach i podmiejskich domach. 

Styl włoskich wnętrz
Proj. Sikorska Architekci zdj. Magdalena Łojewska
Źródło @ranczo.od.nowa

2. Styl włoskich wnętrz – lastryko

Początki lastryko sięgają XV wieku, kiedy to zamożni Wenecjanie z umiłowaniem ozdabiali swoje domy marmurem. Chcąc wykorzystać to, co pozostało z tego drogocennego kamienia, zaczęto łączyć jago odłamy z cementem. Wynikiem tego było powstanie oryginalnych mozaik, nadającym wyjątkowego charakteru przestrzeniom, w których się znalazły. Tradycja ta przez wieki była żywa we włoskiej architekturze, a popularność terazzo powracała w różnych okresach, między innymi w latach 80. wraz z powstaniem grypy Memphis. Obecnie przechodzimy kolejny wielki renesans lastryko, które coraz chętniej wykorzystywane jest w polskich domach. 

Lastryko nad blatem kuchennym. | Proj. Na Antresoli; fot. Bartek Rąkowski
Łazienka z podłogą lastryko. | Proj. Grupa NONO, zdj. niewformie.pl – Fotografia Wnętrz

3. Łazienka z wzorzystymi płytkami

Łazienka we włoskich domach jest tak samo ważna jak inne pomieszczenia i przykłada się równą uwagę do tego, by była ona piękna oraz przytulna. Dekoracyjny charakter uzyskuje się najczęściej za sprawą wzorzystych płytek, które są silnie związane z tradycyjną ceramiką, powstającą od czasów rzymskich. Kolory patchworkowych płytek są jaskrawe i wielobarwne. 

>>ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ WZORZYSTYCH PŁYTEK<<

Kolorowa łazienka z wzorzystymi płytkami. | Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej
Styl włoskich wnętrz
Wzorzyste płytki to najlepszy element dekoracyjny klasycznych łazienek. | Projekt Studio.O

Najpiękniejsze wzorzyste płytki z oferty Internity Home

4. Kolory terakoty

Nazwa terakota pochodzi z języka włoskiego i tłumaczona jest jako ziemia wypalona. Określeniem tym nazywano oczyszczoną glinę, którą następnie wypalano.Ciepłe odcienie terakoty od ceglastej czerwieni, przez pomarańcz po róż, wykorzystywano również w antycznym malarstwie rzymskim. Materiał ten, jak i jego barwa silnie związana jest z tradycyjną architekturą włoską. Marka Pedrali odwołała się nawet do tych korzeni w najnowszej kolekcji mebli. Obecnie kolor terakoty powraca do wnętrz pod postacią tekstyliów i tapicerek, ale pojawia się również na ścianach czy podłogach. 

Minimalistyczna kuchnia w kolorach terakoty. | Proj. CaSa

TREND ALERT: WNĘTRZA W KOLORACH TERAKOTY

Styl włoskich wnętrz
Galeria Ornament Anna Koszela – Krawczyk | zdjęcia i stylizacja: Budzik Studio

5. Miłość do ogrodów

Włoska miłość do posiadania ogrodu, pojawia się nawet u właścicieli mieszkań w bloku. Podróżując ulicami Mediolanu można zobaczyć jak mieszkańcy, niemal prześcigają się w tworzeniu swoich wiszących ogrodów na balkonach. Także we współczesnej architekturze włoskiej, powstają projekty budynków z wertykalnymi ogrodami. Natomiast Włosi do żywej aranżacji najchętniej wykorzystują zielone rośliny i pnącza oraz bardzo niewielką ilość kwiatów. Jeśli poszukujecie inspiracji dla własnego ogrodu czy balkonu, koniecznie sprawdźcie jak się to robi we Włoszech. 

Dekoracyjne płytki podłogowe na balkonie. | Proj. Odwzorowanie

Balkon w bloku – urządzamy miejską oazę | Inspiracje i wybór produktów

Styl włoskich wnętrz
Willa Warszawa | Projekt: Joanna Kulczyńska Architekt; Foto: Budzik Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków