Włoskie poczucie estetyki, umiłowanie do piękna i produktów najwyższej jakości, zawsze stanowiło źródło podziwu. Włosi urządzają swoje domy z niezwykłym wyczuciem stylu, ale również z poszanowaniem tradycji, doskonale łącząc nowoczesny design z meblami vintage, bądź zastanymi elementami architektury. Dziś przyjrzymy się pięciu elementom, charakteryzującym styl włoskich wnętrz i pokażemy jak przenieść je na polski grunt.
1. Rustykalny sznyt
Styl toskański, charakterystyczny dla wiejskich domków jest uroczy, prosty i przytulny. Często określany jako „rustic Italian”, wyróżnia się zestawieniami kontrastujących powierzchni, tekstur i faktur. Gładkie elementy, miękkie tekstylia i naznaczone zębem czasu powierzchnie, harmonijnie splatają się ze sobą. Skąpana w słońcu kolorystyka, pomaga stworzyć ciepłe, przyjazne otoczenie, wyróżniające się dyskretną elegancją. Styl toskański sprawdzi się w letniskowych domkach i podmiejskich domach.
Wprowadź rustykalny akcent do wnętrza
2. Styl włoskich wnętrz – lastryko
Początki lastryko sięgają XV wieku, kiedy to zamożni Wenecjanie z umiłowaniem ozdabiali swoje domy marmurem. Chcąc wykorzystać to, co pozostało z tego drogocennego kamienia, zaczęto łączyć jago odłamy z cementem. Wynikiem tego było powstanie oryginalnych mozaik, nadającym wyjątkowego charakteru przestrzeniom, w których się znalazły. Tradycja ta przez wieki była żywa we włoskiej architekturze, a popularność terazzo powracała w różnych okresach, między innymi w latach 80. wraz z powstaniem grypy Memphis. Obecnie przechodzimy kolejny wielki renesans lastryko, które coraz chętniej wykorzystywane jest w polskich domach.
Zaproś lastryko do swojego wnętrza
3. Łazienka z wzorzystymi płytkami
Łazienka we włoskich domach jest tak samo ważna jak inne pomieszczenia i przykłada się równą uwagę do tego, by była ona piękna oraz przytulna. Dekoracyjny charakter uzyskuje się najczęściej za sprawą wzorzystych płytek, które są silnie związane z tradycyjną ceramiką, powstającą od czasów rzymskich. Kolory patchworkowych płytek są jaskrawe i wielobarwne.
>>ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ WZORZYSTYCH PŁYTEK<<
Najpiękniejsze wzorzyste płytki z oferty Internity Home
4. Kolory terakoty
Nazwa terakota pochodzi z języka włoskiego i tłumaczona jest jako ziemia wypalona. Określeniem tym nazywano oczyszczoną glinę, którą następnie wypalano.Ciepłe odcienie terakoty od ceglastej czerwieni, przez pomarańcz po róż, wykorzystywano również w antycznym malarstwie rzymskim. Materiał ten, jak i jego barwa silnie związana jest z tradycyjną architekturą włoską. Marka Pedrali odwołała się nawet do tych korzeni w najnowszej kolekcji mebli. Obecnie kolor terakoty powraca do wnętrz pod postacią tekstyliów i tapicerek, ale pojawia się również na ścianach czy podłogach.
TREND ALERT: WNĘTRZA W KOLORACH TERAKOTY
Wnętrze w kolorach terakoty
5. Miłość do ogrodów
Włoska miłość do posiadania ogrodu, pojawia się nawet u właścicieli mieszkań w bloku. Podróżując ulicami Mediolanu można zobaczyć jak mieszkańcy, niemal prześcigają się w tworzeniu swoich wiszących ogrodów na balkonach. Także we współczesnej architekturze włoskiej, powstają projekty budynków z wertykalnymi ogrodami. Natomiast Włosi do żywej aranżacji najchętniej wykorzystują zielone rośliny i pnącza oraz bardzo niewielką ilość kwiatów. Jeśli poszukujecie inspiracji dla własnego ogrodu czy balkonu, koniecznie sprawdźcie jak się to robi we Włoszech.
Balkon w bloku – urządzamy miejską oazę | Inspiracje i wybór produktów