Pnącza na balkon w bloku, które ochronią Twoją prywatność
dekoroma.it

Pnącza na balkon w bloku, które ochronią Twoją prywatność

Znacie to? Wchodzicie na plac świeżo powstałego osiedla i macie wrażenie, że do zakochania jeden krok – dosłownie. Czaruje Was nowoczesną architekturą i idealnie przystrzyżonym trawnikiem. Dopełnieniem całości jest obietnica bezpieczeństwa, bo co może się stać skoro osiedle nie dość, że monitorowane, to jeszcze 24 godziny na dobę ma na Ciebie oko ochrona, a żeby wejść na nowoczesny ganek (otoczony z czterech stron blokami) trzeba przyłożyć czip, dzięki któremu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wrota bram do raju na ziemi otworzą się. Ok – opis marketingowy mamy za sobą. Teraz przejdźmy do prawdziwego życia. Możesz sobie wyobrazić jak będzie wyglądało chilloutowe popołudnie spędzone na Twoim prywatnym ogrodzie zwanym balkonem? Jeśli tylko cenisz sobie chociaż odrobinę prywatności, a mieszkasz lub planujesz zamieszkać na takim osiedlu, musisz zadbać nie tylko o estetyczną stronę Twojego balkonu, ale również o zapewnienie możliwie największej prywatności. W takiej sytuacji niezastąpione okazują się pnącza na balkon, które ochronią Cię przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. To tylko jedna z wielu zalet tych roślin… Po więcej zapraszam do wpisu!

 

proj. Partner Design
proj. Partner Design

 

Pnącza na balkon gwarantem relaksu na najwyższym poziomie

Pnącza na balkon są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem… i nie bez przyczyny. Pnącza jako rośliny balkonowe ochronią od słońca i hałasu, zatrzymają kurz, a ponadto stworzą korzystny mikroklimat. Niewątpliwą zaletą pnączy jest ich szybki wzrost, dzięki czemu tworzą zielony parawan, osłaniający od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Oprócz tego, warto docenić ich nietuzinkowy wygląd, który znacząco wpłynie na aranżację balkonu. Można chcieć więcej?

 

Pnącza – co musisz o nich wiedzieć?

Pnącza dzielimy na jednoroczne i wieloletnie.

Pnącza jednoroczne Pnącza wieloletnie
  • chmiel japoński
  • groszek pachnący
  • kobea
  • nasturcja
  • wilce
  • bluszcze
  • wiciokrzewy
  • winobluszcz pięcio- i trójlistkowy

 

Pnącza jednoroczne najlepiej sadzić w plastikowych donicach lub skrzynkach balkonowych, natomiast pnącza wieloletnie najkorzystniej uprawiać w dużych drewnianych lub kamiennych naczyniach. Jednakże niezależnie od tego wszystkiego, ważne jest aby wszystkie miały odpowiedni drenaż. W tym celu świetnie sprawdza się keramzyt.

Oprócz odpowiednich naczyń, konieczne przy hodowli pnączy są również podpory, ponieważ w okresie wegetacyjnym ich wysokość zwiększa się nawet o 1, 1-5 metra. W tej roli najlepiej sprawdzą się kraty, pergole, sieć z palików czy sznurka oraz balustrady balkonowe. Do tego nadają się również mury budynków, jednakże w tym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia elewacji.

Jeśli chcecie w krótkim czasie uzyskać zielony parawan i cieszyć się nim przez cały sezon letni, wybierzcie do uprawy pnącza jednoroczne. Najlepiej zacząć od nasturcji, która nie tylko szybko rośnie, ale również pięknie wygląda. Dodatkowo, jej jadalne kwiaty możemy wykorzystać w kuchni.

 

Aranżacja balkonu
Aranżacja balkonu

 

Jak pielęgnować pnącza? 

Kolejną niewątpliwą zaletą pnączy jest ich łatwa uprawa. Tak naprawdę do życia potrzebują niewielkiego kawałka żyznej gleby i podpory utrzymującej ją w pionie. Oprócz tego wymagają podstawowych zabiegów:
» podlewanie – przez pierwsze dwa lata wymagają regularnego podlewania, potem wystarczy je nawadniać tylko w czasie suszy;
» nawożenie – wokół roślin można rozłożyć kompost (około 10 kg/m2) lub zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy, najlepiej robić to wiosną;
» przycinanie – co roku wiosną należy u wszystkich pnączy wycinać suche pędy;
» okrywanie pnączy na zimę – co roku wokół róż i powojników wielkokwiatowych należy usypać 30 -centymetrowe kopczyki ziemi, które będą chronić korzenie przed mrozem, a pędy warto okryć słomianą matą. Przez pierwsze lata po posadzeniu wskazane jest okrywanie akebii, glicynii, kokornaków, milinów i wiciokrzewów.

 

WIELOLETNIE ROŚLINY BALKONOWE – GATUNKI CEBULOWE

 

rośliny na balkon

 

Jakie pnącza na balkon? 

Doskonałe na balkony będą na pewno wilce, np. purpurowy lub klapowany (Mina Lobata), powoje, groszki pachnące, nasturcja większa, tunbergia oskrzydlona. Te pnącza zwykle osiągają ok. 1-3 m długości (wilce 4-5 m) i oczekują słonecznego stanowiska uprawy.

Ciekawą rośliną jest też kobea pnąca (Cobaea scandens) o dość silnym wzroście i dzwonkowatych kwiatach w kolorze białym, różowym, czerwonym lub fioletowym. Osiąga długość 3-7 m. W naszym klimacie uprawia się kobeę jako roślinę jednoroczną, ale można spróbować przechować ją przez zimę w pomieszczeniu i wiosną ponownie wystawić na balkon. W przeciwieństwie do wielu kwitnących pnączy, znosi stanowisko półcieniste, choć oczywiście w słońcu będzie kwitła znacznie lepiej.

Na balkonie sprawdzą się również bluszcze, wiciokrzewy i winobluszcze. Jeżeli wolimy rośliny bardziej ozdobne, zdecydujemy się na gatunki kwitnące, które poza atrakcyjnymi liśćmi posiadają także piękne kwiaty: fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus); wilec (Ipomea): trójbarwny, purpurowy, klapowany; tunbergia (Thunbergia): oskrzydlona i wielokwiatowa, groszek pachnący (Lathyrus odoratus) lub nasturcja pnąca (Tropaeolum majus), rodochiton (Rhodochiton atrosanguineus) oraz sępota.

Do najładniejszych kwitnących pnączy, które można uprawiać na balkonach, należą: wilce, powojniki (clematisy), powoje, groszki, wiciokrzewy.

Drzewa i krzewy idealne na taras

 

pnącza na balkon